برای این گالری هنوز تصویری بارگذاری نشده است !

پی آر پی؛ راز جوانی صورت

بیشتر افراد با افزایش سن و ورود به سنین میانسالی متوجه تغییرات ناخوشایندی در بدن خود می‌شوند. بسیاری از این تغییرات به صورت آشکار در پوست صورت رخ می‌دهند و حتی گاهی سبب می‌شوند که سن شما بیشتر نشان داده شود. آیا شما هم چین و چروک و خطوطی در صورت خود دارید که می‌خواهید بدون جراحی و امتحان روش‌های پردرد از شر آن ها خلاص شوید؟ امتحان پی آر پی صورت یکی از بی‌نظیرترین روش‌هایی است که می‌توانید تجربه کنید. این روش باعث تولید کلاژن بیشتر شده و رنگ و بافت پوست را بهبود می‌بخشد.

امروزه تزریق پلاسمای غنی از پلاکت یا prp به دلیل نقشی که در ترمیم زخم‌ها و شادابی پوست دارد، به روشی محبوب تبدیل شده است. در حقیقت در این روش پزشکان از پلاکت‌های درون خون کمک می‌گیرند تا رشد سلول‌های صورت را بیشتر کنند. به هر حال با افزایش سن ممکن است کبودی‌ها، سیاهی زیر چشم و افتادگی پوست صورت و ... موجب شوند که زیبایی شما تحت تاثیر قرار بگیرد؛ اما با استفاده از prp می‌توان این مشکلات را از طریق ترمیم پوست برطرف کرد. به طور کلی می‌توان گفت که پی آر پی برای صورت آنچنان مورد استقبال قرار گرفته که گویی بالاخره بعد از سال‌ها راز جوانی صورت پیدا شده است!

آشنایی با پی آر پی صورت

پیش از آنکه بخواهیم در رابطه با پی آر پی صورت صحبت کنیم، باید با پلاسما آشنا شوید. پلاسما ۵۵ درصد از حجم خون را به خود اختصاص می‌دهد و در گردش گلبول‌های قرمز و سفید و پلاکت‌ها نقش دارد. همانطور که گفتیم در پلاسما پلاکت می‌تواند به گردش در بیایند و در مواقع لازم سبب لخته شدن خون شوند. در حقیقت در زمآن های لازم پلاکت‌ها با تحریک تولید سلول‌ها، ترمیم و بازسازی بافت‌ها را تسهیل می‌بخشند. پلاسمای غنی شده با پلاکت دارای پلاکت زیادی است. به این ترتیب این ماده امکان تشکیل و آزادسازی فاکتورهای رشد و پروتئین‌های فعال را فراهم می‌کند تا در نهایت باعث بهبودی سلول‌ها شود؛ برای همین از آن به طور گسترده‌ای در صنعت خدمات زیبایی برای جوانسازی پوست صورت استفاده می‌شود؛ طوری که در حال حاضر بسیاری از متخصصان پوست از پی ‌آر ‌پی برای بخشیدن صورتی جوان‌تر به بیماران استفاده می‌کنند.

مراحل انجام پی ‌آر‌ پی صورت

بسیاری از افراد کنجکاو هستند تا بدانند پی آر پی صورت چگونه انجام می‌شود؟ اگر شما نیز می‌خواهید جواب این سوال را بدانید با ما همراه شوید. پی آر پی تنها یک عمل زیبایی نیست؛ بلکه یک عمل درمانی نیز محسوب می‌شود که انجام آن با سپری شدن مراحل زیر همراه است:

نمونه‌گیری

 در ابتدای کار از شما نمونه خون گرفته می‌شود تا از طریق آن پلاسمای غنی از پروتئین و پلاکت برای ایجاد پی آر پی جدا شود.

به دست آوردن  prp

برای به دست آوردن این ماده باید از یک سانتریفیوژ استفاده شود. سانتریفیوژ وسیله‌ای در آزمایشگاه است که با چرخش می‌تواند لایه‌های خون را از هم جدا کند. این دستگاه با سرعت مناسب به اطراف چرخیده تا یک نمونه غلیظ شده از پلاسمای غنی از پلاکت حاصل شود.

آماده‌سازی صورت

قبل از آنکه پی آر‌ پی وارد پوست شود، باید صورت ضدعفونی شود. همچنین ممکن است پزشک از کرم‌های بی‌حس کننده موضعی استفاده نماید. این مواد با به حداقل رساندن درد از اذیت شدن شما حین عمل جلوگیری خواهند کرد.

تزریق prp به بیمار

بعد از آماده سازی باید ماده آماده شده به پوست بیمار تزریق شود. با تزریق این ماده به صورت، سلول‌های آن پیام‌های لازم برای ترمیم طبیعی پوست را دریافت می‌کنند؛ به این ترتیب رشد کلاژن تقویت شده و درخشندگی و شادابی پوست دوچندان خواهد شد. تزریق عمدتا از طریق میکرونیدلینگ انجام خواهد شد.

روش‌های انجام پی آر پی صورت

انجام پی آر پی صورت می‌تواند با روش‌های مختلفی صورت بگیرد. در کل روش‌های انجام پی آر پی حدود 45 دقیقه تا یک ساعت طول می کشند. در تکنیک اول پلاسمای آماده شده روی صورت شما پخش شده و پس از آن میکرونیدلینگ در سرتاسر پیشانی و گونه‌ها به جذب پروتئین‌ها کمک می‌کند. میکرونیدلینگ روشی است که از طریق سوزن‌های استریل یک سری سوراخ‌های سطحی و ریز ایجاد می‌کند تا پلاسما جذب شود. البته روش دیگری برای انجام پی آر پی صورت وجود دارد که از آن به عنوان صورت خون آشام یاد می‌شود. این روش تزریق پلاسما به پوست همچون تزریق پر کننده‌ها یا فیلرها است؛ یعنی متخصص باید پلاسمای آماده شده را از طریق تزریق به پوست وارد کند. شایان توجه است که این روش نسبت به پی آر پی با میکرونیدلینگ کمتر متداول است؛ زیرا پوست صورت را دو بار مورد حمله قرار می‌دهد.

مروری بر کاربردهای پی آر پی صورت

با استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت یا پی آر پی می‌توان به اهداف مختلفی رسید. در واقع این روش در حوزه جوانسازی و زیبایی پوست حرفی برای گفتن دارد. در ادامه به تعدادی از کاربردهای پرطرفدار این روش اشاره خواهیم کرد:

جوانسازی پوست صورت

 یکی از برجسته‌ترین کاربردهای prp، جوانسازی و شادابی صورت است. در حقیقت تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به این ناحیه از بدن سبب می‌شود تا خطوط و چین و چروک‌های ظریف در اطراف دهان و چشم‌ها تا حدودی برطرف شوند؛ چرا که پلاکت‌ها و پروتئین‌های فعال در تحریک کلاژن و در نتیجه شاداب‌تر شدن پوست صورت نقش دارند.

 رفع جای جوش و لک صورت

Prp قابلیت خوبی برای از بین بردن جای جوش‌ها دارد. در این روش از طریق تقویت بهبودی و ترمیم، سلول‌های جدید تولید شده تا ‌نقص‌های پوست صورت از جمله لک‌ها برطرف شوند. در واقع فاکتورهای رشد موجود در پی آر پی سبب می‌شوند که بهبودی از این بابت حاصل شود.

حذف تیرگی و چروک دور چشم

دور چشم‌ها از جمله نقاطی هستند که با افزایش سن و عواملی سیاه شده و دچار چروک‌هایی می‌شوند. پی آر پی با تحریک تولید کلاژن، این مشکلات را برطرف خواهد کرد؛ زیرا نقش برجسته‌ای در بهبود و تولید سلول‌های جدید و سالم دارد؛ بنابراین پوست تا حد زیادی روشن‌تر و صاف‌تر خواهد شد. حتی با پی‌آرپی می‌توان فرورفتگی‌های زیر چشم را نیز تا حدی برطرف کرد. البته برای آنکه از نتیجه بخش بودن انجام prp برای پوست صورت خود مطمئن شوید لازم است با متخصص در این رابطه مشورت کنید.

افزایش حجم صورت

عوامل مختلفی از جمله بالا رفتن سن، استرس، رژیم غذایی نامناسب، تغییرات هورمونی و ... سبب می‌شوند که صورت شما لاغر شود. با استفاده از پلاسمای غنی از پروتئین می‌توان غلظت بالایی از پلاکت‌ها را وارد صورت کرد. این پلاکت‌ها می‌توانند فاکتورهای رشد را آزاد نمایند؛ در نتیجه روند ترمیم سرعت می‌گیرد. در واقع اگر در کنار پی آر پی صورت، از روش‌هایی همچون تزریق چربی نیز استفاده شود، حجم صورت افزایش خواهد یافت.

مقدمات انجام پی ‌آر پی صورت

قبل از امتحان کردن prp برای صورت لازم است به یک سری از نکات توجه کنید. این نکات می‌توانند در به حداقل رساندن عوارض احتمالی موثر باشند. همچنین با توجه به آن ها نتایج مطلوبی حاصل خواهد شد. البته باید پیش از عمل، با پزشک خود در رابطه با انتظارات، نگرانی‌ها و ... مشورت کنید. آمادگی‌های قبل از پی ‌آر ‌پی صورت به شرح زیر هستند:

 خودداری از مصرف رقیق کننده‌های خون

پیش از انجام پی ‌آر ‌پی صورت باید محدودیت‌های دارویی را رعایت کنید. لازم است از یک هفته قبل، از مصرف داروهای رقیق کننده خون همچون آسپرین و ایبوپرفون پرهیز کنید. حتی مصرف مکمل‌های رقیق کننده مانند روغن ماهی نیز می‌توانند احتمال کبودی را افزایش دهند.

خودداری از مصرف الکل

از یک روز قبل از انجام پی آر پی صورت مصرف الکل را قطع کنید. این نوشیدنی در افزایش خطر کبودی نقش زیادی دارد.

توجه به محدودیت‌های غذایی

 از ۲۴ ساعت قبل از درمان مقدار زیادی آب بنوشید. کمبود آب باعث بروز مشکلاتی در نمونه‌گیری می‌شود. در رابطه با مواد غذایی نیز باید سعی کنید در وعده‌های غذایی پیش از پی آر پی، غذاهای سبک را قرار دهید. همچنین در روز قبل مصرف کافئین را به حداقل برسانید.

 عدم استفاده از محصولات مراقبت پوستی

لازم است از یک هفته قبل از انجام پی ‌آر پی، استفاده از محصولات مراقبت از پوست را متوقف کنید. این محصولات شامل ویتامین C، گلیکولیک اسید و رتینوئیدها هستند.

دستورالعمل‌های لازم بعد از انجام پی ‌آر پی صورت

پی آر پی صورت می‌تواند برای افرادی که دارای چین و چروک و آسیب‌های ناشی از نور خورشید یا اسکار هستند، مفید باشد؛ چرا که با قرار دادن پی آر پی در مجاورت پوست صورت، تکثیر سلولی تشویق می‌شود. کلینیک زیبایی سعادت آباد روش های پی آر پی را انجام می دهد.این امر منجر به افزایش تولید الاستین و کلاژن شده و در نتیجه یک پوست سفت و صاف برای شما پدید می‌آید. یک سری از عوارض همچون کبودی، قرمزی، خارش و تورم طبیعی هستند که ممکن است ۳ تا ۱۰ روز طول بکشند؛ اما برای کاهش این عوارض و گرفتن نتایج از انجام prp صورت باید به انجام یک سری از نکات پایبند باشید:

رعایت محدودیت‌های دارویی

 پس از درمان صورت با prp نیز لازم است از مصرف آسپرین، ایبوپروفن و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خودداری کنید.

تحت فشار قرار ندادن صورت

حداقل تا ۱۲ ساعت پس از عمل لازم است ناحیه تحت درمان را مورد لمس، فشار یا مالش قرار ندهید. هرگونه دستکاری روی صورت سبب می‌شود که سرم نتواند به کار خود ادامه دهد.

آرایش نکردن

تا یک روز بعد از درمان نباید آرایش کنید و مواد آرایشی را روی صورت خود قرار دهید. حتی استفاده از محصولات بهداشتی صورت هم ممنوع هستند. البته از ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از انجام پی ‌آر پی صورت می‌توانید به روتین مراقبت پوستی خود بازگردید.

عدم انجام ورزش‌های شدید

 تا حداقل سه روز پس از درمان با پی ‌آر ‌پی نباید ورزش‌های شدید و فعالیت‌های بدنی سنگین را انجام دهید. بی‌توجهی به این عامل سبب افزایش کبودی می‌شود.

عدم مصرف الکل و سیگار

برای آنکه زودتر نتیجه دلخواه را بگیرید، لازم است تا سه روز الکل و سیگار را ترک کنید. اصولاً افراد سیگاری و الکلی ممکن است عوارض شدیدتری را تجربه کنند. همچنین برای گرفتن نتایج بهتر لازم است به مدت دو هفته آب فراوان بنوشید.

کاندید مناسب برای انجام پی آر پی صورت

انجام پی ‌آر پی برای صورت یک روش کم خطر جهت دسترسی به صورتی شفاف و یکدست محسوب می‌شود. برای آنکه بتوانید نتیجه دلخواه را بگیرید، باید ابتدا با پزشک مشورت کنید. افراد با برخورداری از مشکلاتی مانند HIV یا ایدز، هر نوع سرطان خون، سرطان پوست در ناحیه تحت درمان، هپاتیت C و بیماری‌های قلبی عروقی که باید رقیق کننده‌های خون را استفاده کنند، نمی‌توانند این روش را امتحان کنند. در مقابل افراد با مشکلات پوستی زیر از کاندیدهای مناسب تزریق prp به شمار می‌روند:

  • متقاضیانی که چین و چروک و جای زخم دارند.
  • کسانی که جای جوش زیادی را در صورت خود دارند
  • افرادی که لکه‌های پوستی دارند
  • افراد با خطوط ریز و چین و چروک در دور چشم و زیر چشم
  • متقاضیانی که از مشکلاتی در رنگدانه‌هایشان برخوردار هستند

بررسی زمان ظهور نتایج پی ‌آر پی صورت

یکی از سوالات متداول متقاضیان در رابطه با زمان ظهور نتایج پی آر پی صورت است. اگر این تکنیک برای شما مناسب باشد، اثرات کامل آن در عرض چند هفته یا نهایتاً چند ماه ظاهر می‌شود. بیشتر بیمارانی که نتیجه دلخواه را کسب می‌کنند، سه درمان یا بیشتر دارند. این یعنی اینکه شما باید ۳ بار یا بیشتر برای تجربه پی ‌آر ‌پی در مطب متخصص حاضر شوید تا نمونه‌گیری، درمان و تزریق مجدد انجام شود.

نگاهی به هزینه پی آر ‌پی صورت

تزریق prp برای بهبود ظاهر افراد انجام می‌شود و نوعی روش درمانی نیست؛ با این حساب بیمه هزینه آن را تقبل نمی‌کند. به طور کلی هزینه انجام این عمل به تجربه پزشک و روش انجام آن بستگی دارد. در صورت اقدام برای پی ‌آر‌ پی صورت همراه با میکرونیدلینگ بر هزینه نهایی 500000 تا 1000000 تومان افزوده خواهد شد.

 برخی از سوالات متداول

 با توجه به اینکه prp یک روش مناسب برای جوان سازی پوست صورت به شمار می‌رود، افراد زیادی در این زمینه سوالات متعددی را مطرح کرده‌اند که در ادامه به تعدادی از آن ها پاسخ خواهیم داد:

 آیا انجام پی آر‌ پی برای صورت درد دارد؟

افراد برای انجام این عمل ممکن است درد بسیار خفیفی را تجربه کنند؛ پس لازم نیست نگران اذیت شدن خود طی پروسه درمان باشید.

چه کسانی می‌توانند پی آر پی صورت را تجربه کنند؟

 افراد سالم که با عارضه‌هایی مانند چین و چروک، جای جوش، لکه‌های پوستی و ... دست و پنجه نرم می‌کنند، بهترین کاندید برای انجام prp هستند. البته بیشتر افراد تزریق prp را برای از بین بردن لکه‌های صورت ترجیح می‌دهند.

 آیا انجام پی ‌آر‌ پی صورت پوست را جوان می‌کند؟

بله؛ همانطور که اشاره کردیم تزریق prp می‌تواند پس از مدتی با افزایش تولید کلاژن و الاستین، به جوان‌سازی پوست شما کمک کند.

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.