لیزر اربیوم

لیزر اربیوم روشی خارق‌العاده برای درمان جای جوش

لیزر اربیوم علاوه ‌بر لایه‌برداری سطح پوست و انجام عمل جوانسازی پوست، کاربردهای بسیاری دارد که از جمله آن می‌توان به درمان جای جوش اشاره کرد. افراد به دلایل مختلفی از جمله اختلال هورمونی دوره بلوغ، بارداری و شیردهی، بیماری‌های کبدی و غیره دچار جوش می‌شوند. جوش به روش‌های مختلفی درمان می‌شود اما ممکن است آثاری از خود بر روی پوست باقی بگذارد که این امر برای افراد بسیار آزار دهنده است؛ زیرا زیبایی آن‌ها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. لیزر اربیوم یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین روش‌های درمان جای جوش است که نتایج مطلوبی برای فرد به همراه دارد. از جمله مزایای استفاده از لیزر اربیوم برای درمان ضایعات پوستی مانند جای جوش می‌توان به عدم نیاز به بیهوشی، عدم نیاز به شکاف پوست، دوره نقاهت کم، درمان در زمان کوتاه (حتی یک جلسه) و ماندگاری بالای نتایج حاصل از درمان اشاره کرد.

مراقبت بعد از لیزر اربیوم چیست؟

افرادی که با لیزر اربیوم تحت درمان جای جوش قرار می‌گیرند باید از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید به شدت اجتناب کنند، از این رو به افراد توصیه می‌شود پس از درمان تا حد امکان در ساعات اوج آفتاب از منزل خارج نشوند یا حتماً قبل از خروج کرم ضد آفتاب با SPF مناسب و کلاه‌های نقاب‌دار استفاده کنند. هم‌چنین ممکن است افراد پس از درمان بر اثر گرمایش دستگاه لیزر دچار التهاب، تورم و کمی خارش شوند که در این موارد نیز پزشم کرم‌های موضعی تجویز می‌کند که بیمار باید در ساعات تعیین شده داروهای خود را مصرف کند. بیماران به شدت باید از درمان‌های خودسرانه و خانگی عوارض پوستی ناشی از لیزر اجتناب کنند؛ زیرا این مسئله خطر ایجاد لک را برای آن‌ها به همراه دارد. مصرف مایعات فراوان به خصوص آب آشامیدنی از دیگر توصیه‌هایی است که بیماران پس از درمان و جلسات لیزر باید بدان توجه داشته باشند.

آیا درمان پوست با استفاده از لیزر اربیوم دردناک است؟

بیماران طی جلسات درمان بر اثر گرمای دستگاه لیزر ممکن است احساس درد خفیفی داشته باشند که این امر با استفاده از بی‌حسی موضعی قابل کنترل و درمان است؛ اما اگر فردی آستانه تحمل درد پایینی داشته باشد باید قبل از آغاز جلسات لیزر درمانی این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارد.

تعداد و فواصل جلسات لیزر اربیوم برای درمان جای جوش

تعداد جلسات بر حسب نیاز بیمار تعیین می‌شود اما برای درمان جای جوش حدود 1 الی 4 جلسه لیزردرمانی تجویز می‌شود. جلسات لیزر در فواصل زمانی مشخص انجام می‌شود بنابراین بیماران نباید برای دستیابی به نتیجه مورد نظر برای انجام جلسات لیزر پیش از موعد تعیین شده اصرار داشته باشند. به طور کلی ممکن است پزشک انجام درمان جای جوش با لیزر اربیوم را 2 بار در سال برای بیمار تکرار کند.

چه کسانی برای درمان جای جوش با لیزر اربیوم مناسب نیستند؟

خانم‌های باردار، خانم‌هایی که دوران شیردهی را سپری می‌کنند، افرادی که قبلاً تحت درمان لیزر قرار گرفته و دچار تغییر رنگ پوست شده‌اند، افرادی که دچار بیماری‎های تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن هستند، افرادی که پوست آن‌ها مستعد تشکیل کلوئید یا زخم‌های هایپرتروفیک است، افرادی که داروهای خاص مصرف می‌کنند و افرادی که دچار اختلالات یا بیماری‌های خونی هستند گزینه مناسبی برای درمان جای جوش با لیزر اربیوم نیستند و با مشورت پزشک باید روش درمانی دیگری را انتخاب کنند.

کلینیک سعادت آباد
به دنبال تغییر اساسی در چهره‌ات با رفع جوش به روش اربیوم هستی؟
اول با چند متخصص پوست و مو مشورت کن.
برای مشاوره با دکتر پوست سعادت آباد کلیک کن.

لیزر اربیوم در ترکیب با سایر روش‌ها

اگر جوش آثار مخربی روی پوست افراد باقی بگذارد ممکن است پزشک همزمان با انجام جلسات درمان با لیزر اربیوم سایر روش‌های درمان مانند تزریق پی آر پی، ژل یا چربی و غیره را به بیماران توصیه کنند.

لیزر اربیوم تنها موجب بهبود جای جوش می‌شود بلکه با نفوذ به عمق لایه‌های پوستی موجب تحریک و افزایش تولید کلاژن و الاستین پوست می‌شود که همین امر چین و چروک‌، افتادگی و شلی پوست در ناحیه درمان را بهبود می‌بخشد. در واقع لیزر اربیوم علاوه بر درمان عارضه پوستی (جای جوش) به جوانسازی و استحکام پوست نیز کمک می‌کند.

روش کار لیزر اربیوم چگونه است؟

استفاده از لیزر اربیوم برای جوانسازی پوست از یک فناوری دقیق و پیچیده بهره می‌برد. فرآیند این نوع لیزر به این شکل است:

1. تابش نور لیزر:در ابتدا، لیزر اربیوم نور خاصی با طول موج خاصی تابانده و این نور توسط مولکول‌های آب در پوست جذب می‌شود.

2. جذب انرژی:زمانی که نور لیزر توسط مولکول‌های آب در پوست جذب می‌شود، انرژی لیزر به این مولکول‌ها منتقل می‌شود. این انتقال باعث ایجاد گرما و بخارشدن آب در لایه‌های بیرونی پوست می‌شود.

3. برداشت لایه‌های پوستی:با بخارشدن آب در لایه‌های بیرونی پوست، لیزر اربیوم توانایی برداشتن لایه‌های مرده و آسیب‌دیده پوست را دارد. این کار به صورت دقیق و کنترل شده انجام می‌شود.

4. تحریک تجدید سلولی:پس از برداشتن لایه‌های بیرونی پوست، یک سطح جدید از پوست به وجود می‌آید. این تحریک تجدید سلولی باعث تولید کلاژن جدید و بهبود ساختار پوست می‌شود.

5. بازسازی و بهبود پوست: پس از برداشتن لایه‌های مرده، پوست زیرین تحت تأثیر تجدید سلولی و تولید کلاژن جدید قرار می‌گیرد. این باعث بهبود مشکلاتی مانند چین و چروک، جوانه‌های پوستی و لک‌های پوستی می‌شود.

6. ترمیم و بازیابی: پس از انجام جوانسازی با لیزر اربیوم، پوست به طور طبیعی شروع به ترمیم و بازیابی می‌کند. این فرایند معمولاً بازگشت به رنگ و بافت طبیعی پوست را همراه دارد.