لابیاپلاستی نوعی عمل جراحی زیبایی واژن است که به منظور کوچک کردن اندازه لابیامینور انجام می‌شود‌‌. لابیامینور به چین‌های پوستی گفته می‌شود که مجرای واژن و ادرار را احاطه کرده‌اند. بزرگ شدن این قسمت می‌تواند ناراحتی‌ها و مشکلات عدیده‌ای برای خانم‌ها ایجاد کند.

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی چیست؟

Labia Plasty نوعی روش جراحی زیبایی برای افزایش یا کاهش اندازه لابیا است. این جراحی سرپایی به منظور بهبود ظاهر لابیا و به تبع آن، کاهش مشکلات فیزیکی حین انجام فعالیت‌های روزانه انجام می‌شود‌. بافت اضافه که در این ناحیه قرار دارد، می‌تواند دچار پیچ‌خوردگی شود و فعالیت‌های فیزیکی و مقاربتی یک خانم را دچار اختلال کند. عمل جراحی لابیا همچنین بنا به دلایل زیبایی و افزایش اعتمادبه‌نفس خانم‌ها نیز انجام می‌شود.

برای درک بهتر عمل لابیا پلاستی باید ابتدا بدانید اصلا لابیاها چه هستند. لابیاها در اطراف دهانه واژن قرار گرفته‌اند و به آن‌ها لب‌های اطراف واژن هم گفته می‌شود. دو نوع لابیا منطقه عانه را احاطه کرده‌اند که شامل لابیا ماژور و لابیا مینور هستند. لابیا ماژور چین‌های بزرگتری دارد و اندام تناسلی خارجی را دربرمی‌گیرد. لابیا مینور چین‌های کوچک‌تری دارد و از مجاری اداری واژن محافظت می‌کند.

پزشک ممکن است بنا به نیاز شما، یکی از روش‌های زیر را برای انجام این عمل زیبایی به کاربگیرد. پزشک می‌تواند:

 1. یک ماده پرکننده، فیلر یا چربی به لابیا تزریق و آن ناحیه را بزرگتر کند.
 2. مقداری از بافت لابیا‌ها را کاملا جدا کند و اندازه آن را کاهش دهد.
 3. یا اینکه این قسمت را ترمیم کند.

لابیاپلاستی

علت بزرگ شدن لابیاها چیست؟

دلایل مختلفی برای بزرگ شدن لابیاها وجود دارد که سن، مهمترین آنها است. با افزایش سن و یائسگی، تغییرات هورمونی منجر به نازک و بزرگ شدن بافت لابیا می‌شوند. در این حالت، لابیامینور و لابیاماژور بیرون می‌زنند و شکل نازیبایی را به منطقه واژن می‌دهند. بهترین روش درمانی این عارضه می‌تواند لابیا پلاستی باشد. سایر عوامل موثر بر بزرگ شدن لابیا شامل موارد زیر هستند:

 • افزایش وزن یا تغییرات مداوم وزنی یعنی چاق و لاغر شدن‌های مکرر
 • بارداری و زایمان
 • ژنتیک
 • تغییرات هورمونی

چرا یک خانم نیاز دارد عمل لابیاپلاستی انجام دهد؟

به دلایل متعددی خانم‌ها باید برای انجام عمل زیبایی Labia Plasty اقدام کنند. که ما در اینجا به دو مورد مهم آنها اشاره می‌کنیم:

دلایل فیزیکی و پزشکی

گاهی از این روش جراحی به منظور کم کردن اندازه لابیا‌های داخلی استفاده می‌کنند تا از لابیاماژور بیرون نزنند. چرا که با بزرگ شدن لابیا‌ مینور، این قسمت پیچ می‌خورد و شرایط آزاردهنده‌ای را موقع رابطه جنسی، فعالیت‌های روزانه و حتی ورزش ایجاد می‌کند. علاوه براین، امکان نظافت با وجود این بافت‌های اضافی دشوار می‌شود. درنهایت، با تجمع باکتری‌ها، عفونت دستگاه ادراری یا عفونت واژن رخ خواهد داد.

دلایل جنسی و زیبایی

عمل لابیاپلاستی برای جوان‌تر و زیباتر نشان کردن ظاهر واژن هم انجام می‌شود. در برخی خانم‌ها ممکن است لابیامینور و لابیاماژور متقارن نباشند و یک طرف آنها نسبت به طرف دیگر بلندتر باشد. همچنین ممکن است هر طرف، شکل متفاوتی نسبت به طرف دیگر داشته باشد. در این حالت، از این عمل برای ایجاد تقارن و زیباسازی واژن استفاده می‌کنند.

به منظور افزایش اعتمادبه‌نفس و از بین بردن نواقص نیز این عمل اجرا می‌شود. در برخی خانم‌ها، پوشیدن لباس‌های تنگ به‌خصوص شلوار تنگ، برآمدگی‌های ناحیه تناسلی را نشان می‌دهد که چندان خوشایند نیست. وقتی عمل لابیاپلاستی انجام شود، ظاهر اندام جنسی زیباتر می‌شود و فرد اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت. 

لابیاپلاستی

روش‌های جراحی لابیاپلاستی

در ابتدا، تنها یک روش پرطرفدار برای انجام این عمل وجود داشت. اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی در زمینه تکنیک‌های جراحی، چندین متد جدید هم برای این عمل معرفی شدند. دو نمونه از رایج‌ترین جراحی زیبایی لابیا به شرح زیر هستند:

تکنیک تریم (Trim)

روش تریم، پرکاربردترین و اصلی‌ترین تکنیک مورد استفاده متخصصین زنان و جراحان برای لابیاپلاستی است. در این روش، بخشی از لابیامینور برداشته و بخیه می‌شود و نتیجه این کار، قرینه شدن آن با لابیاماژور است.

لابیاپلاستی

تکنیک وج (Wedge)

در این تکنیک لابیاپلاستی پزشک ضخیم‌ترین قسمت لابیامینور را در نظر می‌گیرد و بخشی از آن را برش می‌زند. در این حالت، بافت لایه زیرین لابیا دست نخورده باقی می‌ماند‌. در این روش، لبه‌های چروکیده لابیا حفظ می‌شوند و به همین علت، واژن جلوه طبیعی‌تری بعد از جراحی به خود می‌گیرد.

لابیاپلاستی

مزایای انجام عمل Labia Plasty

مهمترین مزیت این عمل را می‌توان سرپایی بودن آن دانست. خوشبختانه نیازی به بی‌حسی یا بیهوشی برای انجام این تکنیک جراحی وجود ندارد. کل فرآیند، نهایتا یک الی دو ساعت به طول می‌انجامد و فرد می‌تواند پس از آن به خانه برود و به زندگی عادی خود برگردد. البته که انجام این عمل برای خانم‌هایی که با مشکل کوچک یا بزرگ بودن لابیاها مواجه هستند، با افزایش کیفیت زندگی همراه خواهد بود. به طور کلی، مهم‌ترین مزایای انجام عمل لابیاپلاستی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • برخی خانم‌ها احساس می‌کنند لابیا‌های آن‌ها به طور غیرطبیعی بلندتر از حد معمول است. بنابراین اقدام به انجام این عمل می‌تواند حس زیبایی بیشتری برای خانم‌ها به همراه داشته باشد.
 • شکل ظاهری نازیبای واژن باعث خجالت‌زدگی بانوان می‌شود. بنابراین انجام لابیاپلاستی به افزایش اعتمادبه‌نفس خانم‌ها کمک بسیار زیادی می‌کند.
 • لابیاهای بزرگ باعث ناراحتی و درد در هنگام رابطه جنسی می‌شوند. بنابراین برای بهبود رابطه و افزایش لذت جنسی، عمل زیبایی لابیا می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.
 • بعد از انجام عمل زیبایی لابیا، بانوان می‌توانند بدون محدودیتی لباس شنا، شلوار استرچ، شلوار یوگا و غیره بپوشند؛ بدون اینکه نگران نمایان شدن برجستگی لابیا خود باشند.

 

لابیاپلاستی

عوارض و خطرات احتمالی لابیاپلاستی

در صورتی که در انتخاب پزشک متخصص و کلینیک دقت کافی داشته باشید، انجام این عمل کاملا برای شما بی‌خطر و بدون عوارض خواهد بود. کلینیک سعادت آباد با بهره‌گیری از بهترین متخصصین زنان، عمل لابیوپلاستی را با استفاده از تکنیک‌های روز دنیا و بدون هیچ عارضه‌ای برای شما انجام می‌دهد. از جمله عوارض احتمالی ناشی از این عمل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کبودی
 • برداشت بافت زیاد از لابیا
 • خونریزی
 • عفونت
 • باقی ماندن جای زخم
 • باز شدن زخم
 • احساس درد مداوم به هنگام انجام فعالیت‌های مختلف

بایدها و نبایدهای بعد از عمل Labia Plasty

با اینکه عمل جراحی زیبایی لابیا یک عمل سرپایی و بدون نیاز به بستری و بیهوشی است، اما پس از انجام آن باید مراقبت‌های لازم اعمال شوند. بعد از انجام عمل، توجه به نکات زیر الزامی است:

 • مصرف داروهای تجویزی پزشک مانند آنتی‌بیوتیک را تا مدتی پس از لابیا پلاستی ادامه دهید.
 • لباس‌های راحت و گشاد بپوشید تا اصطکاک کمتری با محل جراحی داشته باشند.
 • فعالیت‌های ورزشی سنگین و پرفشار خود را تا پایان دوره نقاهت محدود کنید.
 • مایعات زیاد بنوشید.
 • مصرف میوه و سبزیجات را در برنامه غذایی خود قرار دهید.
 • به مدت حداقل چهار الی شش هفته تامپون استفاده نکنید و رابطه جنسی نداشته باشید.

 

کلینیک سعادت آباد
به دنبال تغییر اساسی در اندامت با عمل زیبایی لابیاپلاستی هستی؟
اول با چند متخصص زیبایی زنان مشورت کن.
برای مشاوره با دکتر زیبایی زنان سعادت آباد کلیک کن.

جمع‌بندی

عمل جراحی لابیاپلاستی یک عمل ضروری برای آن دسته از بانوانی است که از داشتن لابیا‌های بسیار بزرگ یا بسیار کوچک رنج می‌برند. البته این عمل بیشتر به منظور کوچک کردن لابیاهای بیش از حد بزرگ استفاده می‌شود. مزایای زیادی از جمله افزایش لذت در رابطه جنسی، امکان پوشیدن لباس‌های متنوع‌تر، کاهش حس درد و ناراحتی و غیره با این روش جراحی همراه هستند. ضمنا، انجام این عمل توسط متخصصین مجرب در یک کلینیک پیشرفته مانند کلینیک سعادت آباد بدون هیچ عوارض و خطراتی خواهد بود.

سوالات متداول

 1. لابیاپلاستی چیست؟

به دلایل زیادی ممکن است لابیاها یا لب‌های واژن بزرگ‌تر از حد معمول شوند و انجام فعالیت‌های فیزیکی مختلف را برای یک زن مختل کنند‌. برای کوچک کردن این لابیاها از عمل جراحی لابیاپلاستی استفاده می‌کنند که جنبه زیبایی هم دارد.

 1. روش‌های جراحی لابیاپلاستی چه هستند؟

لابیاپلاستی به دو روش تریم و وج انجام می‌شود. در روش تریم، بخشی از لابیا کاملا برش داده و بخیه می‌شود. در روش وج، پزشک فقط ضخیم‌ترین قسمت لابیا را برش می‌زند.

 1. لابیاها به چه دلیل بزرگ می‌شوند؟

لابیاها به دلایل مختلفی ممکن است بزرگ شوند که می‌تواند شامل چاقی و لاغری مکرر، هورمون یا ژنتیک باشد.

 1. مزایای لابیاپلاستی چه هستند؟

افزایش لذت حین رابطه جنسی، امکان پوشیدن شلوار تنگ بدون نگرانی از مشخص بودن لابیاها، افزایش اعتماد به نفس و راحتی در انجام فعالیت‌های مختلف مثل ورزش و دوچرخه‌سواری از جمله مزایای جراحی لابیاپلاستی هستند.

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.