بوتاکس زیر بغل

بوتاکس زیر بغل؛ روشی برای مهار تعریق بیش از حد

یکی از شرم آورترین اتفاقی که خیلی از افراد با آن روبرو هستند، تعریق بیش از حد در برخی از قسمت‌های نه چندان جذاب بدن همچون زیر بغل است. ممکن است این اتفاق برای شما هم افتاده باشد که پس از پوشیدن لباس‌های جدید مورد علاقه‌تان و خروج از منزل، متوجه خیس شدن زیر بغلتان شده باشید. این اتفاق نه تنها ناخوشایند است؛ بلکه سبب ایجاد احساس ناراحتی شدید و کاهش اعتماد به نفس شما می‌شود. خوشبختانه پیشرفت‌ها در زمینه خدمات زیبایی سبب شده تا بتوان کنترل بدن را بیش از هر زمان دیگری به دست گرفت یکی از آنها تزریق بوتاکس زیر بغل است که احتمالاً چیزهایی در مورد آن شنیده‌اید.

بوتاکس درمانی شامل تزریق نوعی سم تصفیه شده به نام بوتولینوم برای کنترل غدد تعریق است. این روش توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده یعنی FDA تایید شده و می‌تواند با مسدود کردن ماده شیمیایی فعال کننده غدد عرق در بدن سبب درمان تعریق بیش از حد شود. با این حال این روش از عوارض بسیار ناچیزی برخوردار بوده و می‌تواند شما را از عرق کردن مداوم نجات دهد.

آشنایی با بوتاکس زیر بغل

عرق کردن یک پروسه طبیعی در بدن است که همه ما تقریباً به صورت روزانه و کم و بیش آن را تجربه می‌کنیم؛ اما در این میان افرادی هستند که بسیار بیشتر از دیگران عرق می‌کنند. این افراد به یک وضعیت پزشکی به نام هایپر هیدروزیس مبتلا هستند که نتیجه آن تعریق بیش از حد در نواحی مانند زیر بغل است. این اختلال می‌تواند برای بسیاری از مبتلایان خجالت آور باشد و فعالیت‌های روزانه آنها را با مشکل روبرو کند؛ زیرا پس از مدتی استفاده از محصولات ضد تغریق نیز جوابگو نیستند. با این حساب افراد با چنین شرایط خوب است فکری به حال مشکل خود کنند.

تزریق سرم بوتولینوم یا بوتاکس می‌تواند یک گزینه درمانی موثر برای تعریق بیش از حد باشد. در این روش بوتاکس به زیر بغل تزریق می‌شود تا بتواند سیگنال‌های اعصاب مسئول تعریق را مسدود کند؛ به این ترتیب غدد تولید کننده عرق از تولید بیش از حد عرق منع می‌شوند. خوشبختانه این روش درمانی به عنوان یک روش پذیرفته شده از سوی سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) و انجمن بین المللی هایپرهیدروزیس (IHHS) به شمار می‌رود. آنها معتقدند که بوتاکس زیر بغل می‌تواند تا حدود ۸۲ تا ۸۷ درصد تعریق بیش از حد را کاهش دهد.

 نحوه عملکرد بوتاکس زیر بغل

اگرچه تعریق یک عملکرد مهم بدن برای تنظیم دما است؛ اما فعالیت بیش از حد غدد عرق می‌تواند کیفیت زندگی شما را کاهش دهد. در واقع تعریق بیش از حد ممکن است نتیجه عوامل ژنتیکی، پرکاری تیروئید، اضطراب، شرایط عصبی یا عوارض جانبی برخی از داروها باشد. با تزریق بوتاکس می‌توان این مشکل را برطرف کرد. سم بوتولینوم یک سم عصبی است که توسط باکتری کلستریدیم بوتولینوم ساخته می‌شود. بوتاکس در واقع همین سم است که مصرف دوز مشخصی از آن اثرات زیبایی و درمانی فوق‌العاده‌ای دارد. بوتاکس در حقیقت به عنوان یک نوروتوکسین بی‌نظیر به کنترل ساختار سیستم عصبی شما می‌پردازد. به بیانی می‌توانند در تغییر عملکرد انتقال دهنده‌های عصبی مربوطه که مسئول تعریق بیش از حد هستند، موثر باشند. یک سری از انتقال دهنده‌های عصبی وظیفه هشدار دادن به غدد عرق برای فعال شدن را دارند؛ اما تزریق بوتاکس می‌تواند با مسدود کردن این انتقال دهنده‌ها، به کاهش تعریق بیش از حد و درمان آن کمک کند.

مروری بر مزایا و فواید بوتاکس زیر بغل

 با آنکه بوتاکس زیر بغل روشی تازه و مدرن است؛ اما در حال حاضر افراد زیادی متقاضی تجربه آن هستند، آن هم به دلیل مزایای فوق العاده این روش است! این روش بسیار موثر با داشتن مزایای زیر در حال افزایش تعداد طرفداران خود است:

 تاثیرگذاری بالا

بسیار مشهود است که با بوتاکس برای زیر بغل می‌توان تعریق بیش از حد را تا بیش از ۸۰ درصد کاهش داد. این یعنی آنکه بسیاری از افرادی که مبتلا به هایپر هیدروزیس هستند، می‌توانند مشکل خود را بی‌دردسر برطرف کنند. اثربخشی این روش را حتی سازمان‌های معتبر نیز تایید کرده‌اند.

کاهش هایپر هیدروزیس

 انجام بوتاکس از تعریق بیش از حد بین ۴ تا ۶ ماه جلوگیری می‌کند. این بدان معناست که فردی که در ماه‌های تابستان بیشتر عرق می‌کند، می‌تواند برنامه‌ریزی درستی انجام دهد تا با گرمای تابستان پیش رو هماهنگ باشد. در حقیقت بوتاکس با مسدود کردن اعصاب مسئول فعال شدن غدد عرق، می‌تواند از سیگنال دهی اعصاب به غدد عرق جلوگیری کرده و در نهایت تعریق را کاهش دهد.

غیر تهاجمی 

این درمان جز روش‌های غیر تهاجمی محسوب می‌شود. در حقیقت تزریق بوتاکس برای زیر بغل به دلیل خطرات کمتر و دوران نقاهت کوتاه همیشه نسبت به جراحی‌های طاقت فرسا ارجحیت دارد.

 روشی سریع

لازم نیست برای برطرف کردن تعریق بیش از حد زمان زیادی را جهت درمان از دست بدهید؛ چرا که با تزریق بوتاکس می‌توان در عرض ۴۵ دقیقه مشکل را برطرف کرد و پس از تجربه آن به خانه یا محل کار بازگشت.

آمادگی‌های لازم برای تزریق بوتاکس زیر بغل

یکی از سوالات متداول آن است که چگونه برای تزریق آماده شویم؟ تزریق بوتاکس یک روش ساده و سریع است که در مطب پزشک صورت می‌گیرد. پزشکان معمولاً برای آماده شدن از شما می‌خواهند که لباس راحتی بپوشید. و از دو یا سه روز قبل از قرار ملاقات از اصلاح زیر بغل خودداری نمایید. همچنین اگر داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین مصرف می‌کنید، باید از چند روز قبل از تزریق مصرف آن‌ها را قطع کنید تا پس از انجام بوتاکس دچار کبودی نشوید. در کل باید در رابطه با داروهایی که مصرف می‌کنید، پزشک خود را مطلع سازید. نباید هیچ دارویی توسط شما قطع شود، مگر آنکه پزشک به شما بگوید.

نحوه انجام بوتاکس زیر بغل

 تمام مراحل مربوط به بوتاکس زیر بغل حدوداً ۴۵ دقیقه طول می‌کشد. زمانی می‌توانید بهترین نتیجه را از بوتاکس بگیرید و هایپر هیدروزیس خود را برطرف کنید که از یک پزشک باتجربه کمک بگیرید. افراد غیرحرفه‌ای نه تنها در حل شدن مشکل شما نقشی ندارند؛ بلکه ممکن است مشکل را بدتر کنند و شما را در چاه بیندازند. تزریق زیاد طول نمی‌کشد و می‌توان در یک جلسه آن را تکمیل کرد.

 یک متخصص پوست ابتدا نواحی موردنظر را علامت گذاری می‌کند و سپس برای آنکه درد شما را در طول حل بوتاکس به حداقل برساند، ممکن است از بی‌حس کننده‌های موضعی استفاده نماید. بعد از بی حسی او با استفاده از سوزن ظریف داروی بوتاکس را درست در زیر سطح پوست شما تزریق می‌کند. هر ناحیه زیر بغل معمولاً به حدود ۱۵ تا ۲۰ تزریق نیاز دارد. محل‌های تزریق عمدتاً تا ۲ سانتی‌متر از یکدیگر فاصله دارند. به محض آنکه تزریق بوتاکس در ناحیه زیر بغل به اتمام رسید، می‌توانید به کار و زندگی خود بازگردید. البته باید با پزشک در رابطه با قرار ملاقات و تزریق بعدی صحبت کنید.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل

همانطور که اشاره کردیم زیباجویان پس از انجام بوتاکس می‌توانند به زندگی عادی خود بازگردند. البته اینکه می‌گوییم این روش ساده است و نیاز به دوره نقاهت ندارد، منظورمان آن نیست که پس از تجربه این روش لازم نیست کار خاصی انجام داد؛ بلکه انجام یک سری نکات و مراقبت‌ها می‌تواند شما را به نتیجه ایده‌آل نزدیک و نزدیک‌تر کند. در ادامه به تعدادی از مراقبت‌های بعد از درمان هایپر هیدروزیس اشاره کرده‌ایم:

  • در روز اول پس از تزریق نباید ورزش‌های سنگین انجام دهید
  • بقیه روز را نباید حمام یا دوش آب گرم بگیرید
  • برای کاهش درد احتمالی می‌توانید یخ را روی ناحیه قرار دهید
  • همچنین در روزهای اول باید از لمس ناحیه تحت درمان برای جلوگیری از انتشار بوتاکس به سایر قسمت‌ها اجتناب کنید.
  • تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق نباید در محیط‌های گرم قرار بگیرید یا فعالیت‌هایی را انجام دهید که تعرقتان را زیاد کند.
  • برای کاهش عوارض ناشی از تزریق همچون کبودی می‌توانید آسپرین، ایبوپروفن یا سایر داروهای رقیق کننده خون را تا ۲۴ ساعت پس از درمان مصرف کنید.

ماندگاری نتایج تزریق بوتاکس زیر بغل

بلافاصله بعد از تزریق می‌توانید فعالیت‌های خود را از سر بگیرید. معمولاً بین دو تا ۴ روز طول می‌کشد تا نتایج حاصل از تزریق را مشاهده کنید؛ اما برای نمایان شدن نتایج تکمیلی‌تر حدود دو هفته زمان نیاز است. به هر حال تزریق بوتاکس به عنوان یک روش درمانی موقت شناخته می‌شود که حدود ۶ ماه ماندگار است و پس از گذشت این زمان باید نسبت به تمدید تزریق اقدام نمایید. می‌توان گفت که بوتاکس در افراد مختلف ماندگاری متفاوتی دارد. به طور کلی عوامل زیر بر دوام نتایج تاثیرگذار هستند:

متابولیسم بدن

یکی از عوامل مهم در ماندگاری بوتاکس زیر بغل، میزان متابولیسم بدن فرد است. افرادی که سوخت و ساز بالایی دارند، عمدتاً زودتر شاهد ناپدید شدن آثار تزریق هستند؛ چراکه سوخت و ساز و متابولیسم بالا سبب جذب بوتاکس و از بین رفتن اثرات آن می‌شود.

 کیفیت بوتاکس

شرکت‌های مختلفی بوتاکس را ارائه می‌دهند که ماندگاری هر کدام فرق دارد. می‌توان گفت که مدت ماندگاری بوتاکس بین ۴ تا ۱۲ ماه متغیر خواهد بود.

تمدید تزریق بوتاکس

باید بدانید که دقت در انجام تزریقات متوالی می‌تواند اثربخشی بیشتری را ارائه دهد. به طور کلی لازم است در فاصله زمانی ۷ تا ۱۰ ماه یکبار تزریق بوتاکس را تمدید کنید.

تاثیرات بوتاکس بر درمان هایپر هیدروزیس زیر بغل

نگران رایج بیماران مبتلا به هایپر هیدروزیس مربوط به تعرق بیش از حد و بوی نامطلوب آن است. به هر حال بوی عرق می‌تواند باعث خجالت زدگی شما شود؛ طوری که دیگر نتوانید با اعتماد به نفس در اجتماعات و محل کار حاضر شوید. خوشبختانه بوتاکس به عنوان یک ماده موثر می‌تواند از آزاد شدن انتقال دهنده عصبی استیل کولین که مسئول تولید عرق است، جلوگیری کند. در حقیقت فلج کردن اعصاب در این ناحیه باعث کاهش تعریق می‌شود. از آنجایی که فعالیت غدد عرقی طی این اقدامات کاهش می‌یابد، بوی بد ناشی از عرق نیز همراه با آن کاهش خواهد یافت. کلینیک زیبایی سعادت آباد انواع تزریق بوتاکس را انجام می دهد.

به عبارتی تزریق بوتاکس به زیر بغل یکی از راه‌های موثر برای کاهش یا از بین بردن تعریق زیاد و بوی ناشی از آن است. تحقیقات نشان داده که با بوتاکس می‌توان ۸۲ تا ۸۷ درصد تعریق را کاهش داد. این نتایج خارق‌العاده می‌توانند در کمتر از دو هفته ظاهر شوند. این روش بی‌خطر و ایمن نسبت به گزینه‌های جراحی بسیار کمتر تهاجمی است و نتایج مطلوبی را به بار می‌آورد. البته برای گرفتن نتایج مطلوب باید از یک پزشک باتجربه و حاذق کمک بگیرید.

کاندید مناسب برای تزریق بوتاکس زیر بغل

کاندید مناسب برای تزریق بوتاکس زیر بغل چه کسانی هستند؟ این سوالی است که بارها و بارها از سوی متقاضیان مطرح می‌شود. بوتاکس اغلب به عنوان یک معجزه‌گر برای از بین رفتن چین و چروک‌ها شناخته می‌شود؛ اما این ماده بی‌نظیر تبحر خاصی در کاهش تعریق نیز دارد. البته پیش از هر چیزی باید بدانید که آیا این روش مناسب شما است یا نه؟ برای تزریق سن مهم است. اگر زیر ۱۸ سال دارید، ممکن است این روش برای شما مناسب نباشد و بهتر است از محصولات ضد تعریق به جای تزریق بوتاکس کمک بگیرید. همچنین افراد با مشکلات پزشکی خاص همچون مشکلات خونریزی یا اختلالات عصبی، افرادی که مجبور به مصرف داروهای خاصی هستند هم نمی‌توانند کاندید مناسبی برای این درمان باشند. در کل یک متخصص پوست با ارزیابی سابقه سلامتی شما تعیین می‌کند که آیا این روش برای شما جوابگو است یا نه؟

برخی از سوالات متداول

بوتاکس به عنوان یک روش موثر برای درمان تعرق بیش از حد شناخته می‌شود که با انجام آن می‌توان با تعرق زیاد خداحافظی کرد. اگر هنوز هم سوالاتی در این زمینه دارید، بهتر است نگاهی به لیست پرسش و پاسخ‌های زیر بیندازید:

آیا انجام بوتاکس زیر بغل دردناک است؟

به طور کلی سطح دردی که در طول درمان با بوتاکس می‌توان تجربه کرد، به تحمل درد شما بستگی دارد. با این حال بیشتر زیباجویان کمترین ناراحتی را در طول این تکنیک گزارش می‌کنند. ممکن است پزشک ناحیه را با یک بی‌حس کننده موضعی بی‌حس کند تا دردی را احساس نکنید.

قیمت بوتاکس زیر بغل به چه مواردی بستگی دارد؟

 هزینه بوتاکس زیر بغل به فاکتورهایی نظیر بوتاکس و کیفیت آن، مطب ارائه دهنده، مهارت پزشک و تکنسین‌ ها و خدمات ارائه شده بستگی دارد.

آیا در دوران بارداری و شیردهی می‌توان بوتاکس زیر بغل را تجربه کرد؟

 با آنکه هنوز متخصصان در این رابطه به نتیجه کلی نرسیده‌اند؛ اما برای تجربه نکردن عوارض متعدد بهتر است این روش درمانی را به بعد از دوران بارداری و شیردهی خود موکول کنید.

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.