کاشت مو به روش تکثیری
خدمات کاشت۱۴۰۲-۰۷-۱۲

کاشت مو به روش تکثیری

شک نکنید که کاشت مو تاثیر بسیار زیادی روی زیبایی ظاهر شما دارد. با استفاده از کاشت مو می‌توانید تا حد زیادی سنتان را پایین‌تر نشان دهید. به خاطر همین این روزها خیلی از افرادی که دچار مشکلات ریزش مو شده‌اند، برای کاشت مو به کلینیک‌های مختلف مراجعه می‌کنند. این روش می‌تواند در کوتاه مدت تغییرات زیادی را روی صورت به وجود بیاورد.‌ به همین خاطر ما در این مبحث تصمیم گرفتیم که در مورد کاشت مو به روش تکثیری صحبت کنیم؛ یکی از روش‌هایی که استفاده از آن خیلی رواج دارد و اگر نکات مراقبتی آن رعایت شود، مطمئناً نتیجه بسیار خوبی خواهید گرفت. برای آشنایی با این نوع روش کاشت مو این مطلب را از دست ندهید. 

کاشت مو به روش تکثیری

کاشت موی تکثیری چیست؟ 

کاشت مو به روش تکثیری یکی از چندین روش کاشت مو به حساب می‌آید. در این روش از سلول‌های بنیادی استفاده می‌کنند؛ سلول‌های بنیادی که باعث تکثیر فولیکول‌های مو داخل بافت سر می‌شود. بافت پوست سر می‌تواند با استفاده از این سلول‌ها تقویت شود و رشد موها را رقم بزند. 

کاشت مو با این روش که به آن کاشت مو از طریق سلول‌های بنیادی هم گفته می‌شود، تهاجم ایجاد نمی‌کند. از طرفی یک روش کاملاً علمی است که شرایط بسیار عالی را برای رویش موها ایجاد خواهد کرد. در این متد برشی روی پوست سر یا بانک مو نمی‌زنند و پوست سر کاملاً سالم است و اصلاً مشخص نیست که کاشت مو انجام داده‌اید. در حقیقت علت اینکه این روش را غیر تهاجمی می‌نماند، همین عدم برش است. به خاطر همین است که خیلی‌ها این روش را به عنوان خدمات زیبایی مو انتخاب می‌کنند؛ چراکه دیگر خبری از برداشت تار تار مو در قسمت‌های پرتراکم نیست. 

در این روش اقدامات آزمایشگاهی انجام می‌دهند تا بتوانند سلول‌های قسمت عمقی بافت پوست سر را جدا کنند تا باعث ایجاد یک تراکم ایده‌آل از تارهای مو در یک قسمت از پوست سر شود. موضوعی که باید به آن توجه کنید، این است که اگر شما از کاشت مو به روش تکثیری استفاده کنید، دیگر خبری از سوزش‌ یا خونریزی‌های سخت نیست. البته که هنوز این روش در مرحله تحقیقاتی بوده و لازم است که روی آن مطالعات بیشتری انجام شود اما چیزی که مشخص است، این است که افرادی که ریزش موی شدید دارند یا می‌خواهند از روش‌هایی استفاده کنند که تهاجمی نباشد، حتماً باید به سراغ این گزینه بروند. 

کاشت مو به روش تکثیری در چند مرحله انجام می‌شود؟ 

مبحثی که در این باره اهمیت بسیار زیادی دارد، مراحل انجام کاشت مو به روش تکثیری است. از آنجایی که سلول‌های بنیادی این قابلیت را دارند که به سلول‌های طبیعی بدن تبدیل شوند، در نتیجه علت‌های ریشه‌ای ریزش مو هم با استفاده از این روش می‌تواند تا حد زیادی برطرف شود. طبق آخرین تحقیقاتی که در دانشگاه‌های معتبر دنیا انجام داده‌اند، هرگونه نقص در سلول‌های بنیادی می‌تواند عاملی برای ریزش مو باشد. به خاطر همین با این روش سعی می‌کنند که به طور طبیعی مشکلات مربوط به ریزش مو را بهبود ببخشند‌. 

البته سلول‌های بنیادی همان سلول‌های غیرمتخصص مو هم هستند که وظیفه خاص و مشخصی داخل بدن ندارند. طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۷ توسط محققان ایتالیایی انجام شده است، کاشت مو به روش تکثیر سلول‌های بنیادی یکی از بهترین روش‌ها است اما مراحل آن با مراحل روش‌های دیگر کاشت ریش، ابرو یا مو متفاوت است. در این قسمت مراحل را به طور کامل توضیح خواهیم داد. 

انجام آزمایشات اولیه 

قبل از اینکه کاشت مو به روش تکثیری را برایتان انجام دهند، باید یک سری آزمایش‌ها بدهید. انجامِ این آزمایش‌ها می‌تواند در سلامت شما بعد از کاشت مو تاثیرگذار باشد و پزشک اطمینان خاطر پیدا کند که گزینه مناسبی برای این روش هستید. افرادی که به بیماری‌های خود ایمنی، فشار خون یا دیابت مبتلا هستند یا افرادی که از دخانیات و مشروبات استفاده می‌کنند، برای کاشت مو از این روش کاندیدای خوبی نخواهند بود. 

استخراج فولیکول‌های مو 

در گام بعدی فولیکول‌های موهای شما را استخراج کرده و آنها را تکثیر می‌کنند. این روش بر خلاف نئوگرافت مو است و سلول‌های بنیادی از بخش گسترده‌ای از بانک مو جدا نمی‌شوند و همین باعث می‌شود که از میزان تهاجم کار کاسته شود. فقط به سراغ یک سری از فولیکول‌های سالم در بانک مو می‌روند و آنها را استخراج می‌کنند. سپس آنها را وارد محیط آزمایشگاهی کرده و تحت شرایط خاصی پرورش می‌دهند.

آنها را تکثیر داده و رشد می‌دهند تا بتوانند به نتیجه اصولی برسند. تعداد فولیکول‌هایی که از بانک موی زیباجو خارج می‌شود، محدود است. برای اینکه این کار را انجام دهند، از تیغ‌های خیلی ظریفی استفاده می‌کنند که معمولاً به شکل دایره است و باعث می‌شود که به پوست سر هم آسیبی وارد نشود. 

کاشت مو به روش تکثیری چیست

کاشت فولیکول‌ها 

در مرحله بعدی کاشت فولیکول‌ها را روی سر انجام می‌دهند. این کار را از طریق سانتریفیوژ به انجام می‌رسانند. در واقع با استفاده از سانتریفیوژها اقدام به جداسازی سلول‌های بنیادی از بافت مو می‌کنند. سپس از طریق سوسپانسیون سلولی تزریقات را انجام می‌دهند. تزریقات در قسمت‌هایی انجام می‌شود که تراکم مو کمتر است و ریزش شدیدتر اتفاق افتاده است. طبق تحقیقاتی که ایتالیایی‌ها در این زمینه انجام داده‌اند، فقط بعد از گذشت ۲۳ روز از این تزریقات شما می‌توانید تا ۲۹ درصد شاهد افزایش تراکم موها باشید که بهبودی شما را تسریع می‌کند. 

عملی کردن کاشت مو به روش تکثیر 

خیلی از شما که به سراغ کاشت مو به روش تکثیری می‌روید، این سوال را می‌پرسید آیا انجام این کار عملی است؟ آیا می‌توان از طریق سلول‌های بنیادی به نتیجه رسید؟ قبل از هر چیز باید گفت که این متد را به عنوان کم تهاجمی‌ترین روش برای درمان ریزش مو و تاسی می‌دانند. در واقع این راه درمانی در خیلی از مراکز معتبر تایید می‌شود و اما هنوز تحقیقات در مورد آن کامل نشده است. بسیاری از متخصصان بر این عقیده هستند که باید در سطح جهانی به طور قطع این روش تایید گردد تا به عنوان یکی از روش‌های کاشت موی تثبیت شده از آن استفاده کرد. 

کاشت مو به روش تکثیری از طریق سلول‌های بنیادی یک روش نوپا است. مراحل پایانی تحقیقات آن هنوز تمام نشده است. این روش به گونه‌ای طراحی شده که کمترین میزان از تارهای مو را از بانک مو برداشت کنند و در کنارش طبیعی‌ترین نتیجه را ایجاد کرده و کاری کنند که خود موهای فرد به طور طبیعی رویش داشته باشد. 

از آنجایی که واکنش بدن افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است، هنوز نیاز است که روی آنها تحقیق شود. ما توصیه می‌کنیم که فعلاً به تبلیغات نامعتبر اکتفا نکنید و اجازه دهید که این روش در سطح تحقیقاتی و آزمایشگاهی به تایید برسد و بعد با خیال راحت به سراغ انجام آن بروید که قطعاً به یکی از بهترین روش‌ها تبدیل خواهد شد. 

مزایای کاشت مو به روش تکثیری 

فرقی ندارد که شما کاشت ابرو، مو یا ریش را با چه روشی انجام داده باشید. در هر صورت همه این موارد باعث ظاهر زیباتر، کمتر نشان دادن سن و ایجاد روحیه و نشاط برای شما می‌شوند اما یک سری مزایا وجود دارد که فقط مخصوص کاشت مو به روش تکثیری است که در این قسمت به آنها اشاره خواهیم کرد: 

نتایج طبیعی‌تر 

زمانی که از روش‌های سنتی و قدیمی برای کاشت مو استفاده می‌کنند، به سراغ برداشتن گرافت مو به صورت مستقیم از ناحیه اهدا کننده می‌روند و بعد آن را در ناحیه گیرنده می‌کارند. این روش ممکن است باعث ایجاد یک سری زخم روی پوست سر شود و مشکلاتی را ایجاد کند. اگر شما بخواهید از کاشت مو به روش تکثیری استفاده کنید، چنین مشکلاتی را تجربه نخواهید کرد. زیرا قرار است سلول‌های بنیادی یا همان گرافت مو در یک محیط آزمایشگاهی پرورش داده شوند و تکثیر از آنجا اتفاق بیفتد. همین باعث می‌شود که شما نتایج طبیعی‌تری را تجربه کنید. زیرا موهای طبیعی خودتان تقویت شده و رشد آنها از سر گرفته می‌شود. 

ماندگاری بالا 

این روش از کاشت مو ماندگاری بسیار بالایی دارد. در واقع فولیکول‌های مو به شدت تقویت می‌شوند. همین باعث می‌شود که فولیکول‌هایی که حاوی سلول‌های بنیادی هستند، رشد مجدد موها را فراهم کنند.  پیوند مو از طریق این روش باعث می‌شود که در طولانی مدت از ظاهر زیبای موهایتان لذت ببرید. 

دوره نقاهت کوتاه‌تر 

یکی دیگر از مزایای بسیار مهمی که برای این روش وجود دارد، این است که دوره نقاهت آن کوتاه‌تر است. قطعاً شما در این دوران کمتر دچار مشکلاتی مانند خارش، ورم و کبودی می‌شوید. دوره نقاهت کوتاه‌تر به شما کمک می‌کند که بعد از چند هفته به حالت طبیعی زندگی خود برگردید و نیازی هم به بخیه روی پوست سر نیست. در نتیجه همه چیز خیلی راحت تر می‌گذرد. 

عوارض جانبی کمتر 

هیچ چیز مهمتر از این نیست که شما بعد از انجام یک عمل زیبایی عوارض جانبی زیادی را تجربه نکنید. از آنجایی که کاشت مو به روش تکثیری یک روش کم تهاجم است، در نتیجه عوارض جانبی آن نسبت به روش‌های سنتی خیلی کمتر است.. 

شرایط برای کاشت مو به روش تکثیری 

قبل از اینکه این روش را انجام دهید، باید بدانید که سن شما حداقل باید ۲۰ سال باشد. 

همچنین نوع طاسی سر شما باید قابل درمان باشد.‌ تاسی ارثی، تاسی ناشی از سوختگی یا آسیب و تاسی منطقه‌ای جزو تاسی‌های قابل درمان محسوب می‌شوند.

از طرفی سلامت عمومی بدن شما باید اجازه این کار را بدهد. یعنی فشار خون بالا، دیابت، بیماری‌های قلبی و بیماری‌های خود ایمنی نداشته باشید. 

کلینیک معتبر برای کاشت مو 

اگر شما هم قصد دارید که کاشت مو را انجام دهید، به دنبال کلینیک‌های معتبر بروید که می‌دانید در این زمینه سابقه دارند. شاید خیلی از کلینیک‌های غیر معتبر کاشت مو به روش تکثیری را توصیه کنند اما شاید برای شما مناسب نباشد. از طرفی خودشان هم از آخرین تحقیقات خبر نداشته و فقط بخواهند یک روش جدید را معرفی کنند. به خاطر همین توصیه می‌کنیم که به کلینیک‌هایی مانند کلینیک زیبایی سعادت آباد مراجعه کنید. آنها به طور کامل در این زمینه برایتان توضیحات کافی را ارائه می‌دهند تا بتوانید بهترین روش کاشت مو را بدون هیچگونه خطر متناسب با پوست سر و بدنتان در پیش بگیرید. 

جمع‌بندی 

کاشت مو به روش تکثیری مزایای بسیار زیادی دارد. در واقع یک روش کاملاً جدید است که با استفاده از آن تهاجم زیادی روی پوست سر اتفاق نمی‌افتد و شما با کمترین عوارض می‌توانید بهترین نتیجه را بگیرید. البته که در این مقاله به طور کامل برایتان توضیح دادیم که چون این روش خیلی جدید است؛ هنوز باید تحقیقات بیشتری روی آن انجام شود تا پزشکان به این نتیجه برسند که چه کسانی کاندید مناسبی برای انجام این کار هستند! 

برخی از سوالات متداول 

کاشت مو به روش تکثیرری جزو روش‌های جدید است. به خاطر همین سوالات زیادی در مورد آن وجود دارد که در این قسمت به تعدادی از آنها پاسخ داده شده است. 

بزرگترین معایب کاشت مو به روش تکثیری چیست؟ 

بزرگترین عیب این نوع کاشت مو، این است که نسبت به روش‌های سنتی هزینه بسیار بالاتری دارد. زیرا تجربه و مهارت پزشک باید بالاتر باشد و در نتیجه دستمزد بیشتری هم از شما می‌گیرند‌. 

آیا همه می‌توانند کاشت مو به روش تکثیری را انجام دهند؟ 

خیر. علاوه بر اینکه شرایط بدنی و سلامت شما باید بررسی شود، محدودیت سنی هم برای این موضوع وجود دارد. افراد زیر ۲۰ سال نمی‌توانند این روش را را انجام دهند. 

مهمترین مراقبت بعد از کاشت مو چیست؟ 

فرقی ندارد که شما کاشت مو را با چه روشی انجام داده باشید؛ در هر صورت مهم‌ترین نکته‌ای که باید رعایت کنید، این است که تا ۲۴ ساعت موهایتان را نشویید و تا دو هفته فعالیت سنگین نداشته باشید. همچنین داروهای تجویزی پزشک را به موقع استفاده کنید تا بدنتان دوره نقاهت و ریکاوری را سریعتر و راحت‌تر سپری کند.

 

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.