نکروز بعد از تزریق چربی
خدمات تزریق چربی۱۴۰۲-۲۷-۱۲

نکروز بعد از تزریق چربی

تزریق چربی یکی از روش‌های مدرن زیبایی‌سازی است که در آن چربی از ناحیه‌ای از بدن برداشته و در ناحیه دیگری تزریق می‌شود. این روش به دلیل نتایج قابل توجه و کمتر بودن عوارض نسبت به سایر روش‌ها، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. اما مانند هر روش درمانی دیگری، تزریق چربی نیز ممکن است عوارضی داشته باشد. یکی از عوارض ممکن بعد از تزریق چربی، نکروز بعد از تزریق چربی است. نکروز چربی وقتی رخ می‌دهد که سلول‌های چربی تزریق شده، به دلیل عدم دسترسی به خون کافی، می‌میرند. این مسئله می‌تواند منجر به التهاب، تورم، درد و تشکیل توده در محل تزریق شود. در این مقاله، به بررسی علائم نکروز چربی، روش‌های تشخیص آن و راهکارهای درمانی موثر برای رفع این مشکل خواهیم پرداخت. 

نکروز بعد از تزریق چربی

تعریف نکروز چیست؟ 

نکروز نوعی مرگ سلولی گسترده است که منجر به از بین رفتن کامل ساختار و عملکرد بافت یا اندام می‌شود. این مرگ سلولی کنترل نشده است که ناشی از فرآیندهای بیماری زا می‌شود. هر چیزی که به سلول آسیب برساند می‌تواند باعث مرگ آن در اثر نکروز شود. نکروز با فعال شدن گیرنده‌های متعدد منجر به از دست دادن یکپارچگی غشای سلولی و انتشار کنترل نشده محتویات داخل سلول به مایع میان‌بافتی منجر خواهد شد و در نهایت باعث ایجاد پاسخ التهابی در بافت اطراف می‌شود که لکوسیت‌ها و فاگوسیت‌های مجاور را جذب می‌کند و سلول‌های مرده را با فاگوسیتوز خارج می‌کنند.

نکروز چربی چیست؟

نکروز چربی یکی از عوارض ممکن بعد از تزریق چربی است که در آن بافت چربی به دلیل آسیب یا کمبود خونرسانی می‌میرد. این مسئله معمولاً به عنوان پاسخ به یک نوع تروما یا سختی بعد از جراحی رخ می‌دهد. نتیجه این فرایند می‌تواند ایجاد غده‌های سفت در زیر پوست باشد که گاهی اوقات به تومور تبدیل می‌شوند.

این تومورها معمولاً خطرناک نیستند و در بسیاری از موارد خود به خود از بین می‌روند. با این حال، وجود این تومورها می‌تواند ناخوشایند باشد و باعث نگرانی شود. بنابراین داشتن اطلاعات دقیق در مورد نکروز چربی و علائم آن می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر با این مسئله مواجه شوید.

علائم نکروز چربی ممکن است شامل درد، تورم، تغییر رنگ پوست و احساس یک توده یا گره در زیر پوست باشد. اگر شما هر یک از این علائم را تجربه می‌کنید، ممکن است نکروز چربی داشته باشید و باید با پزشک خود تماس بگیرید.

درمان نکروز ممکن است شامل استفاده از داروها، تغییرات در سبک زندگی یا در برخی موارد جراحی باشد. پزشک شما می‌تواند بهترین راهکار درمانی را بر اساس شدت علائم و وضعیت سلامتی شما تعیین کند. با این حال، بهترین راه برای جلوگیری از نکروز چربی، این است که از تزریق چربی توسط یک پزشک متخصص و با تجربه استفاده کنید و دستورالعمل‌های پس از عمل را دقیقاً رعایت کنید.

نکروز چیست

علائم و علل نکروز چربی 

نکروز بعد از تزریق چربی می‌تواند به خاطر پروسه تزریق چربی یا به خاطر دلایل دیگر اتفاق بیفتد. علائم اینگونه است که شما در بافت چربی بدن خود یک سری تغییرات احساس می‌کنید که کم کم روی پوستتان هم ظاهر می‌شود. یعنی برجستگی‌هایی می‌بینید که مدام تغییر حالت می‌دهند. حال بستگی دارد که این برجستگی‌ها دقیقاً کجا اتفاق افتاده باشد و میزان شدت آنها چقدر باشد که می‌تواند شرایط را تغییر دهد و چند ماه یا حتی چند سال هم طول بکشد. 

علت‌های مختلفی می‌تواند برای نکروز بعد از تزریق چربی وجود داشته باشد. مثلاً تکنیک غلطی که برای تزریق چربی انجام می‌شود (که معمولاً در ناحیه سینه بیشتر است)، می‌تواند عاملی برای مرگ سلول‌های چربی و کمبود اکسیژن رسانی و خونرسانی شود.

در واقع مرگ سلول‌ها در این ناحیه باعث تحریک نکروز می‌شود و زخم را هم به جا می‌گذارد.

طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۱۸ روی این موضوع انجام شده و ۱۷۱ بیمار را مورد مطالعه قرار دادند که جراحی تزریق چربی سینه داشته‌اند، متوجه شدند که کمتر از ۱۰ درصد بیماران نکروز را حدوداً ۳ الی ۴ ماه بعد از تزریق چربی تجربه می‌کنند. هیچ کدام از آنها هم سابقه ابتلا به سرطان سینه نداشتند اما از آنجایی که علم پیشرفت کرده، پزشکان توانسته‌اند تدبیرهایی را بیاندیشند و یک سری ترفندها را به کار بگیرند تا مانع مرگ سلول‌ها شود و تا جایی که می‌توانند سلول‌های چربی را زنده و سالم نگه دارند. 

 

نکروز بعد از تزریق چربی چه شکلی است؟ 

اول از همه بهتر است به این نکته اشاره کنیم. زمانی که شما خدمات زیبایی پوست انجام می‌دهید، باید منتظر یک سری از اتفاقات باشید. نکروز هم یکی از همین اتفاقات است. نکروز در واقع یک برآمدگی زیر پوست است. اگر چربی به مقدار زیاد زیر پوست شما مرده باشد و سلول‌های آن از بین رفته باشند، حالت برجسته شبیه به جوش پیدا می‌کند.

 

برای نکروز چربی داخل سینه هم ممکن است شما متوجه شوید که نوک سینه‌هایتان فرو رفته است. زمانی که سلول‌های چربی می‌میرند، ترکیبات التهاب آور را تولید می‌کنند. همین می‌تواند باعث تغییر شکل ظاهر سینه‌ها و پوست این ناحیه شود یا حالت قرمزی، کبودی و برآمدگی‌های ضخیمی را ایجاد کند.

زمانی که شما نکروز چربی می‌گیرید، احساس می‌کنید که یک جوش خیلی سفت در بدنتان ایجاد شده است. این برآمدگی معمولاً در مراحل اول نکروز چربی است. زمانی که مدتی سپری می‌شود و سلول‌های چربی می‌میرند، محتوای چرب و روغنی از خودشان آزاد می‌کنند که شبیه به یک کیست چربی می‌شود. در طول زمان دیواره کیست به خاطر وجود کلسیم‌ها سفت می‌شود و شما این سفتی را کاملاً احساس می‌کنید. وقتی که کیست‌ها می‌شکنند، دوباره حالت صاف پیدا می‌کنند و شرایط به حالت طبیعی برمی‌گردد. 

آیا نکروز چربی خطرناک است؟ 

نکروز بعد از تزریق چربی معمولاً خطر خاصی را ایجاد نمی‌کند و تنها مقداری سوزش احساس می‌کنید. نکروز چربی اگر همراه با پانیکولیت باشد، معمولا دردناک‌تر و خطرناک است زیرا نوع آن فرق دارد و باعث التهاب مزمن می‌شود اما به تنهایی خطری نخواهد داشت. 

چه چیزی باعث ایجاد نکروز چربی می‌شود؟ 

نکروز بعد از تزریق چربی می‌تواند به دلایل دیگری هم اتفاق بیفتد. شاید شما دلیل آن را فقط تزریق چربی بدانید اما علت‌های دیگر هم هستند که می‌توانند عاملی برای مرگ سلول‌های چربی باشند که شامل موارد زیر می‌شوند: 

ترومای خیلی شدید مانند تصادف با خودرو 

پروسه‌های جراحی که می‌تواند شامل پروسه‌های زیبایی و درمانی شود.

پروسه‌های بایوپسی یا نمونه برداری

درمان‌های رادیوتراپی

آسیب به آنزیم‌های پانکراس در شرایط حاد 

سختی‌های ابتلا به نکروز چربی 

اگر شما لیفت صورت انجام دهید، دیگر نگران این موضوع نیستید اما اگر تزریق چربی داشته باشید، شاید از این موضوع بترسید. سختی‌هایی که می‌تواند برای شما اتفاق بیفتد، شامل موارد زیر است: 

مشکلات زیبایی 

نکروز می‌تواند باعث شود که کمی در زیبایی خودتان احساس منفی پیدا کنید. 

نیاز به جراحی مجدد 

گاهی اوقات نکروز باعث می‌شود که افراد دوباره برای جراحی زیبایی اقدام کنند تا شرایط را به حالت قبل برگردانند. 

عفونت 

عفونت بافت چربی یک اتفاق خیلی نادر است اما باز هم ممکن است رخ بدهد. در چنین شرایطی شما باید آنتی بیوتیک مصرف کنید یا جراحی انجام دهید تا عفونت برطرف شود. 

ایجاد استرس 

نکروز بعد از تزریق چربی شرایط استرس‌زایی را برای افراد ایجاد می‌کند؛ مخصوصاً برای افرادی که تحت درمان سرطان هستند و می‌خواهند جلسات جراحی و رادیوتراپی را با موفقیت پشت سر بگذارند، معمولا نکروز باعث ایجاد استرس در آنها می‌شود. 

گاهی اوقات علامت این است که شما دوباره باید جراحی را تکرار کنید یا فکر می‌کنید که زیباییتان به خطر افتاده اما معمولاً پزشک می‌تواند خیلی راحت شرایط را برایتان مدیریت کند و جای نگرانی وجود ندارد. فقط باید همه موارد را به اطلاع پزشک برسانید. 

تشخیص نکروز چربی 

برای تشخیص نکروز بعد از تزریق چربی حتماً شما باید رادیولوژی انجام دهید. ممکن است که این برآمدگی‌ها یا برجستگی‌ها علت دیگری داشته باشد. از طرفی گاهی اوقات ممکن است نکروز تا مدت زمان طولانی بعد از جراحی یا تزریق خودش را نشان ندهد و ندانید که دقیقاً علت آن چیست اما معمولاً پروسه ظاهر شدن نکروز یک سال و نیم بعد از جراحی طول می‌کشد. اگر یادتان نمی‌آید که جراحی انجام داده باشید یا آسیبی به بدنتان رسیده، احتمالاً نکروز علت دیگری دارد و متخصص می‌تواند علت آن را به خوبی برایتان توضیح دهد. به خاطر همین است که تمام جزئیات زندگی خود را باید با پزشک در میان بگذارید تا او بتواند علت ریشه‌ای را پیدا کند و راهکارهای درمانی دقیق‌تری را برای شما در نظر بگیرد. 

نکروز بعد از تزریق چربی گاهی اوقات شبیه به سرطان هم هست و در آزمایش‌ها یا تست‌ها و عکسبرداری‌ها چنین چیزی مشاهده می‌شود. اینکه شما قبلاً سابقه ابتلا به سرطان دارید یا نه، هم می‌تواند تا حد زیادی موضوع را مشخص کند. بنابراین از همان اول نباید نگران باشید و فقط باید پزشک برای اطمینان بیشتر نمونه برداری را انجام دهد تا مطمئن شود که چه وضعیتی دارید.

برای تشخیص نکروز از آزمایشات زیر استفاده می‌شود: 

- آزمایش اشعه ایکس

- آزمایش سونوگرافی 

- سیتی اسکن

- ام آر آی 

اگر پزشک هنوز هم شک داشته باشد و بخواهد مطمئن شود که شما واقعاً به نکروز دچار هستید یا نه، احتمالاً بایوپسی با نمونه برداری با سوزن را انجام دهد. 

کنترل و درمان نکروز چربی 

سوالی که خیلی از شما می‌پرسید، این است که آیا نکروز بعد از تزریق چربی خود به خود از بین می‌رود؟ معمولاً این نکروزها خودشان به مرور زمان از بین می‌روند. اگر دیدید که هیچگونه درد یا استرسی را ایجاد نمی‌کنند، معمولاً پزشک در چنین شرایطی راهکاری برای درمان در نظر نمی‌گیرد یا اینکه تلاشی نمی‌کند آن را بردارد. زیرا می‌داند که به مرور زمان خوب می‌شود اما اگر متوجه شدید که شما را اذیت می‌کند یا مدت زمانی روی بدنتان باقی مانده و از بین نمی‌رود، احتمالاً پزشک آن را برایتان با جراحی بردارد؛ دقیقاً همان کاری که برای بایوپسی یا نمونه برداری قرار است انجام شود. برای برداشتن نکروز هم همان کار را می‌کنند. با این تفاوت که بایوپسی یا نمونه‌ برداری یک راهکار تشخیصی است اما برداشتن چربی یک راهکار درمانی است. روش‌هایی که برای انجام این کار استفاده می‌کنند، شامل موارد زیر است: 

 

در یک روش؛ یک سوزن نسبتاً بلند و نازک را همراه با سرنگ برمی‌دارند تا سلول‌ها را از آن بیرون بکشند. البته همراه با سلول‌ها مقداری از بافت و مایعات هم بیرون می‌آید، بدون اینکه بخواهند پوست شما را برش دهند. سپس با استفاده از این سوزن، کیست چربی را تخلیه می‌کنند که باعث ایجاد برآمدگی شده است. 

در روش بعدی از وکیوم استفاده می‌کنند. به این صورت که یک سوزن پهن‌تر را به کار می‌گیرند تا بخشی از بافت را با یک برش کوچک بیرون بیاورند. سپس با استفاده از اشعه ایکس سوزن را هدایت می‌کنند و در جای اصلی وکیوم یا دستگاه مکش را استفاده می‌کنند تا بافت را به داخل خودش بکشد؛ دقیقاً این روش شبیه به لیپوساکشن عمل می‌کند و با بی‌حسی موضعی آن را انجام می‌دهند. 

در کل درمان نکروز چربی ممکن است نیاز به اقدامات جراحی داشته باشد، خصوصاً در مواردی که نکروز بزرگ یا سفت شده است. در این روش، یک برش جراحی روی بافت ایجاد می‌شود و با استفاده از آن، بافت نکروزی برداشته می‌شود. این روش به دلیل اینکه باعث حذف مستقیم بافت آسیب دیده می‌شود، می‌تواند کار را تمیزتر کند. با این حال، باید توجه داشت که پس از این روش جراحی، ممکن است یک زخم کوچک روی پوست باقی بماند. این زخم با مرور زمان و با رعایت مراقبت‌های مناسب، معمولاً بهبود می‌یابد.

مدت زمان از بین رفتن نکروز

مدت زمان آن متفاوت است‌. گاهی اوقات چند ماه تا یک سال طول می‌کشد تا نکروز سیکل خودش را کامل کند و از بین برود. نمی‌توانیم برای همه یک زمان دقیق را تعیین کنیم اما به هر حال باید برطرف شود. حال این درمان می‌تواند توسط پزشک باشد یا اینکه نکروز خود به خود از بین برود. 

جمع‌بندی 

بالاتر به شما توضیح دادیم که نکروز بعد از تزریق چربی چیست و به چه دلایلی اتفاق می‌افتد و چه راهکارهای درمانی برایش وجود دارد. در این مقاله شما متوجه شدید که نباید از نکروز بترسید، زیرا  اتفاق خطرناکی نیست اما چه بهتر که در مورد آن آگاهی داشته باشید و اگر آن را دیدید، بتوانید خونسردی خودتان را حفظ کنید و به فکر راه‌های برطرف کردن آن باشید. از طرفی هم به شما گفتیم که اگر به کلینیک‌هایی مراجعه کنید که به صورت تخصصی و حرفه‌ای تزریق چربی را برایتان انجام می‌دهند؛ احتمال ابتلا به نکروز خیلی کم خواهد بود. در کلینیک ما یعنی کلینیک زیبایی سعادت آباد خیلی از افراد تزریق چربی انجام داده‌اند و هیچ مشکلی نداشتند. شما همچنین می‌توانید نمونه کارهای ما را در آرشیو تصاویر ببینید و متوجه تغییرات شوید. در نتیجه در جلسات مشاوره ما شرکت کنید و اگر تمایل داشتید، تزریق چربی یا دیگر اقدامات زیبایی را با قیمت مناسب به صورت حرفه‌ای انجام دهید. 

برخی از سوالات متداول 

هنوز هم در مورد نکروز بعد از تزریق چربی ممکن است در ذهنتان سوالاتی باشد که شاید پاسخ آنها را در سوالات زیر پیدا کنید: 

آیا نکروز خطرناک است؟ 

نکروز به خودی خود خطر ندارد؛ اما بهتر است که خودش برطرف شود و اگر برطرف نشد، پزشک باید آن را برایتان بردارد. 

آیا نکروز با سرطان مرتبط است؟ 

خیر. نکروز گاهی اوقات با سرطان اشتباه گرفته می‌شود اما عامل ایجاد سرطان نیست. 

آیا نکروز باعث ایجاد عفونت می‌شود؟ 

این احتمال وجود دارد اما در موارد خیلی نادری اتفاق می‌افتد. به هر حال دلیل اینکه تاکید داریم هرچه زودتر برطرف شود، به خاطر احتمال عفونت است. پس چه بهتر که بعد از اینکه علائم آن را مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید تا بتوانید راحت‌تر شرایط را مدیریت کنید. 

 

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.