نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی
خدمات جراحی۱۴۰۲-۱۸-۱۱

نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی

جراحی بینی یکی از عمل‌هایی است که بعد از آن نیاز به طی کردن دوره نقاهت دارید. شما در این دوران باید یک سری نکات را رعایت کنید که مربوط به سبک زندگی می‌شود و اینگونه شرایط را راحت‌تر پشت سر گذاشته و زودتر هم ورم و کبودی را از بین خواهید برد. یکی از نکاتی که باید در این دوران رعایت کنید، نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی است اما سوال اینجاست که باید چگونه بخوابیم تا بینی آسیبی نبیند و دچار ورم و کبودی بیشتر نشود. چنانچه نیازمند کسب اطلاعات در این زمینه هستید و می‌خواهید با نحوه صحیح خوابیدن در این دوران آشنا شوید و نکات مهم آن را بدانید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید! 

نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی

اهمیت نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی 

اینکه ما تاکید داریم شما نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی را یاد بگیرید، به خاطر اهمیت آن است. در خیلی از موارد خود خدمات جراحی در همان لحظه برای شما توضیح می‌دهد که چگونه بخوابید تا هم خواب با کیفیت‌تری داشته باشید و هم بینی شما آسیب نبیند. 

 

در حقیقت در این دوران خواب صحیح می‌تواند عاملی برای کاهش ورم و کبودی باشد. عوارض جانبی بعد از عمل بینی را کمتر کرده و زودتر سرحال شدن شما را در پی خواهد داشت! در طول خواب جریان خون باید با کیفیت بالا به بافت و عضلات بدن انتقال پیدا کند. اگر بتوانید به گونه‌ای بخوابید که این جریان به خوبی در بدن گردش داشته باشد و مواد مغذی و اکسیژن به بدنتان برسد، دوره نقاهت شما هم کوتاه‌تر خواهد شد. در نتیجه درد و ورم تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. از طرفی اگر درست بخوابید، احتمال غلت زدن یا کوبیده شدن صورت هم کمتر می شود و  به این ترتیب، شکل‌گیری غضروف به خوبی انجام خواهد شد و زخم‌ها هم خیلی راحت‌تر ترمیم می‌شوند. در نهایت اینکه خواب صحیح می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی شود که بالطبع درد حاصل از عمل بینی را هم کاهش می‌دهد. 

نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی 

نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی آنقدر اهمیت دارد که می‌تواند تغییرات زیادی را در نتیجه جراحی بینی شما ایجاد کند و همچنین می‌تواند عاملی برای ترشح هورمون‌هایی باشد که روند بهبودی را سرعت می‌بخشد. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین ها اشاره شده است! 

سر شما باید زاویه ۴۵ درجه داشته باشد 

بهترین حالت خوابیدن با وجودِ جراحی بینی این است که به صورت طاق باز بخوابید و سرتان کمی بالاتر از بدن قرار بگیرد که معمولاً زاویه ۴۵ درجه بهترین حالت ممکن است. بعد از اینکه جراحی بینی را انجام می‌دهید، احتمال آسیب رساندن به بینی حین خواب بیشتر است. در نتیجه در این دوران سر باید زاویه ۴۵ درجه داشته باشد. برای اینکه بتوانید به این مهم دست پیدا کنید، چند بالش زیر سرتان بگذارید تا راحت‌تر بخوابید و تنفستان بهتر باشد. 

بالا نگه داشتن سر اهمیت بسیار زیادی دارد 

نکته مهمی که در مورد قبلی به آن اشاره شد، این است که سر شما باید بالاتر از بدن‌تان باشد. این موضوع عاملی برای خونرسانی بهتر بوده و تاثیرات نیروی جاذبه را کمتر می‌کند، از طرفی ورم بینی را نیز بهبود می‌بخشد. اگر هم مشکلاتی مثلِ کمر درد دارید، یک عدد بالش زیر زانوی خود بگذارید تا احساس کمر دردتان کمتر شود!

به آرامی غلطت بزنید

بعد از جراحی زیبایی حتماً باید به سبک زندگی خود دقت کنید. حتی نوع غلط زدن شما می‌تواند اهمیت پیدا کند‌. زمانی که خوابتان عمیق و سنگین می‌شود که معمولاً به خاطر استفاده از داروهای مسکن است، شاید نتوانید حرکات سرتان را کنترل کنید!‌ به خاطر همین توصیه می‌شود برای اینکه از غلت زدن‌های ناگهانی جلوگیری شده و آسیبی به بینی شما وارد نشود، چند بالش را در اطراف صورت خود بگذارید. بهترین حالت این است که به پهلو نخوابید؛ مخصوصاً در چند روز اول بعد از جراحی حتماً باید به این موضوع دقت کنید. به پهلو خوابیدن احتمال آسیب به بینی را افزایش می‌دهد و بهترین حالت این است که طاق باز بخوابید تا چیزی با صورتتان برخورد نکند. 

کنار دیگران نخوابید 

نکته مهمی که به عنوان نکات نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی خیلی‌ها به آن توجه نمی‌کنند، این است که در کنار دیگران می‌خوابند. شما در این مدت باید سعی کنید با فاصله از دیگری بخوابید یا اینکه کلا در یک اتاق تنها بخوابید تا ضربه‌ای به صورتتان وارد نشود. احتمال ضربه در نزدیکی شخص دیگر بیشتر از حالتی است که تنها هستید. پس حتماً باید سعی کنید که موقع خواب از اطرافیانانتان دور بمانید. اگر این نکته را رعایت کنید، احتمال آسیب و حرکات ناگهانی و ضربه به صورت شما به حداقل می‌رسد و می‌توانید از زیبایی و سلامت خودتان محافظت کنید!

دمر نخوابید 

بعد از عمل بینی دمر خوابیدن یا به اصطلاح روی شکم خوابیدن کار به شدت اشتباهی است، زیرا فشار زیادی را به صورت و بینی شما وارد می‌کند. غضروف‌هایی که قرار است خودشان را ترمیم و بازسازی کنند، در این مواقع آسیب می‌بینند. در نتیجه شکل بینی شما نمی‌تواند به حد مطلوب برسد. پس تا یک ماه بعد از عمل هرگز روی شکم نخوابید‌

مراقبت های بعد از عمل بینی

سر و بینی خود را تکان ندهید 

نکته‌ای که بسیار اهمیت دارد، این است که در این دوران هنگام خواب و بیداری باید مراقب باشید که سر و بینی شما تکان نخورد. از طرفی بینی و در کل سرِ شما حین خواب نباید خم و به سمت پایین باشد. اگر این اتفاق بیفتد، روند بهبودی کند شده و ورم و درد هم افزایش پیدا می‌کند. 

5 نکته مهم در مورد نحوه خوابیدن 

نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی اهمیت بسیار زیادی دارد. ما در این قسمت به طور کامل برایتان توضیح دادیم که باید چه کار کنید تا بینی شما کمترین حالت ورم را بعد از بیدار شدنتان داشته باشد؛ اما یک سری نکات دیگر هم است که می‌تواند به خواب بهترتان کمک کند که در این قسمت به آنها اشاره خواهیم کرد: 

استفاده از کمپرس یخ قبل از خواب 

تا جایی که می‌توانید قبل از خواب از کمپرس یخ استفاده کنید که روند بهبودی را تا حد زیادی سرعت می‌بخشد. کمپرس یخ می‌تواند عاملی برای کاهش درد و ورم باشد و کبودی را هم تا حد زیادی کاهش می‌دهد. تا ۷۲ ساعت بعد از جراحی به صورت منظم از یک پک یخ استفاده کنید و آن را به شکل کمپرس روی صورتتان قرار دهید. 

عدم مصرف کافئین 

کافئین در این دوران آسیب زننده است و باعث بی‌خوابی می‌شود. شما در دوران بعد از عمل به خاطر شرایط سختی که دارید، به طور طبیعی بی‌خواب می‌شوید. کافئین این موضوع را تشدید می‌کند و باعث خستگی و ضعف بدنتان خواهد شد. پس سعی کنید که در روزهای بعد از عمل کافئین استفاده نکنید یا حداقل قبل از خواب کافئین نخورید. 

عدم استفاده از مواد مخدر و نوشیدنی‌های الکلی 

استفاده از هرگونه دخانیات، مواد مخدر و مشروبات الکلی حداقل تا دو هفته قبل از عمل ممنوع است. در دوران بعد از عمل هم هرگز نباید از این مواد استفاده کنید؛ مخصوصاً اگر قبل از خواب باشد که به طور کل سیستم بدن شما را به هم می‌ریزد. 

خوابیدن روی تخت خواب 

تا چند وقت بعد از عمل بینی و تا حد ممکن روی تخت بخوابید. به خاطر نداشتن ارتفاع؛ با خوابیدن روی زمین، احساس سختی بیشتری خواهید داشت. از طرفی احتمال برخورد با اجسام سخت هم روی زمین بیشتر است. پس تا جایی که می‌شود، روی تخت خواب بخوابید. 

عدم استفاده از پتو 

یکی از نکات مهمی که در نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی به آن کمتر اشاره می‌شود، این است که تا جای ممکن پتو روی سرتان نکشید. اگر حین خواب پتو روی صورتتان بیفتد و محکم با آن برخورد کند، آسیب زننده است. درستِ که پتو وزنی ندارد اما در این دوران بینی شما حساس است و باید سعی کنید که شرایط خوبی را فراهم کنید تا هیچ چیز با آن برخورد نکند. از طرفی افتادن پتو روی صورت عاملی برای جلوگیری از تنفس و اکسیژن رسانی نیز است. 

چند نکته مهم دیگر قبل از خواب 

هرگز از داروی خواب آور استفاده نکنید، زیرا به شدت حالت گیجی و سردرگمی را ایجاد می‌کند. 

صورتتان را روی بالش نچرخانید.

سعی کنید که از بالش‌هایی استفاده کنید که صورتتان داخل آنها فرو نمی‌روند و از لحاظ سفتی و نرمی متعادل هستند.

ملزومات خواب نباید از جنس خیلی سفت و سختی باشند.

حین خواب باید مواظب باشید که صورتتان نزدیک به اجسام سفت قرار نگیرد. 

نحوه خوابیدن یک ماه بعد از عمل بینی 

نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی بعد از گذشت یک ماه هم اهمیت بسیار زیادی دارد. البته نکاتی که گفتیم، مربوط به هفته اول است که دوران خیلی بحرانی و پراهمیتی است اما بعد از اینکه شما پانسمان گچی و آتل را هم از روی بینی باز می‌کنید، باز باید موارد بالا را رعایت کنید تا نتیجه خوبی از عمل جراحی بگیرید. 

در این دوران یعنی بعد از یک ماه هم باید کاری کنید که میزان حرکت صورت شما به حداقل برسد. چند بالش اطراف صورت خود بگذارید تا بیش از حد آن را تکان ندهید. بعد از آن می‌توانید کم کم چرخش سر هنگام خواب را تجربه کنید اما مراقب باشید که خیلی از نکاتی که در بالا توضیح دادیم، دور نشوید. 

نحوه صحیح خوابیدن تا دو ماه بعد از جراحی بینی 

نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی و با گذشت دو ماه هم‌چنان اهمیت دارد. در این دوران باید سعی کنید که سر و گردن‌تان همچنان بالاتر از بدن قرار بگیرد. باز هم باید از بالش‌های نسبتا نرم استفاده کنید تا احتمال برخورد اجسام سفت و سخت با صورتتان کاهش پیدا کند. در این دوران می‌توانید به سراغ استفاده از بالش‌های زیر گردنی بروید که کیفیت خواب و استراحت شما را بالا برده و باعث می‌شود که در طول شب سر و گردن‌تان پوزیشن راحت‌تری داشته باشد. البته لازم به ذکر داست که تا دو ماه بعد از عمل بینی هم نباید روی شکم بخوابید. 

برای انجام عمل بینی و آموزش در مورد نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی و راهکارهای مراقبتی از کلینیک زیبایی سعادت آباد هم کمک بگیرید. شما می‌توانید از طریق مشاوران این مجموعه و ارتباط با پزشکان حاذق و باتجربه مطمئن شوید که چه شرایطی را باید بعد از عمل برای خودتان فراهم کنید تا از عمل بینی بهترین نتیجه را بگیرید. 

جمع‌بندی 

نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی آنقدر اهمیت دارد که اگر نکات آن را رعایت کنید، دوره نقاهت شما کوتاه‌تر خواهد شد. اگر هم رعایت نکنید، ورم و کبودی تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند یا حتی شکل بینی آنطور که دلتان می‌خواهد، از آب در نخواهد آمد. بدین منظور ما در این مقاله راجع به نوع خواب مناسب برایتان صحبت کرده و گفتیم که پوزیشن بدنتان باید چگونه باشد تا به بدنتان آسیبی وارد نشود.‌ چنانچه این نکات را رعایت کنید، میزان ورم و کبودی به حداقل می‌رسد و مطمئناً بعد از دو ماه که از عمل بینی شما می‌گذرد، متوجه می‌شوید که تا چه حد ورم بینی‌تان خوابیده و به شکل مطلوب و مورد پسندتان نزدیک شده است. 

برخی از سوالات متداول 

همچنان خیلی از شما در مورد نحوه خواب بعد از عمل بینی سوالاتی در ذهنتان است که در این قسمت به تعدادی از آنها پاسخ داده شده است!

تا چند ماه بعد از عمل بینی سر باید بالاتر از بدنمان باشد؟ 

هر چقدر که بیشتر این موضوع را رعایت کنید، به نفعتان است اما ما توصیه می‌کنیم برای بهترین نتیجه حداقل تا دو ماه این موضوع را رعایت کنید. 

آیا در دوران بعد از عمل بینی می‌توان قبل از خواب، قرص خواب آور استفاده کرد؟ 

در این دوران شرایط خوابیدن برای‌تان سخت می‌شود و شاید دیرتر از حالت طبیعی به خواب بروید اما حتی‌الامکان از قرص خواب آور استفاده نکنید که آسیب زننده است. 

بالش مخصوص خواب پس از عمل بینی باید سفت باشد یا نرم؟ 

هیچ کدام! بالشی که انتخاب می‌کنید از لحاظ سفتی و نرمی باید متعادل باشد.

 

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.