مهم ترین تفاوت بینی گوشتی و استخوانی چیست؟
خدمات جراحی۱۴۰۳-۱۹-۰۲

مهم ترین تفاوت بینی گوشتی و استخوانی چیست؟

جراحی زیبایی بینی اغلب به عنوان یکی از عمل ‌های کم‌ عارضه و مورد توجه در زمینه زیبایی شناخته می‌شود، بسیاری از افراد برای بهبود ظاهر و شکل بینی خود یا حل مشکلات تنفسی به این نوع جراحی متوسل می‌شوند. در این راستا، سوالی كه ممكن است پیش بیاید اين است كه نتيجه عمل جراح بینی گوشتی بهتر است یا استخوانی؟ براي فهميدن اين مطلب بايد تفاوت بيني گوشتي و استخواني را بدانيم.

تفاوت اصلی بین بینی استخوانی و گوشتی در نوع پوست و ظاهر آنها است. به طور خلاصه، بینی گوشتی دارای پوست ضخیم همراه با غدد چربي و غضروف ضعيف تري است، در حالی که بینی استخوانی دارای پوست نازک و ارتجاعي، به ویژه در ناحیه تیغه بینی، و غضروف قوی‌تری است.

تفاوت بین بینی استخوانی و گوشتی اساساً به ضخامت پوست آنها برمی‌گردد. بینی‌های استخوانی دارای پوستی نازک یا متوسط هستند، در حالی که بینی‌های گوشتی دارای پوستی ضخیم‌تر می‌باشند. به طور طبیعی، پوست ناحیه نیمه بالایی بینی که استخوان را می‌پوشاند، نازکتر از پوست ناحیه نیمه پایینی، که غضروف را می‌پوشاند، است. در بینی‌های استخوانی، پوست به گونه‌ای روی استخوان قرار دارد که تغییرات در استخوان پس از عمل بینی را به خوبی نشان می‌دهد.

تفاوت ظاهري بيني گوشتي و استخواني چيست ؟

تفاوت ظاهری بینی ‌های گوشتی و استخوانی به عوامل مختلفی از جمله ضخامت پوست، شکل و اندازه استخوان ‌ها، و استحكام غضروف ‌ها بستگي دارد. به طور کلی، می‌توان از چند تفاوت ظاهری مهم بين بینی‌های گوشتی و استخوانی نام برد:

پوست: بینی‌های استخوانی دارای پوستی نسبتاً نازک‌تر می‌باشند كه به دلیل نازک بودن پوست، جزئیات استخوانی به خوبی از زیر پوست نشان داده مي شوند. همچنین، در ناحیه نیمه پایینی، به دلیل نازک بودن پوست، غضروف‌ها معمولاً قوی و مستحکم هستند و به همین دلیل پهنی و یا افتادگی در نوک بینی کمتر دیده می‌شود. برخلاف بینی‌های گوشتی كه به دلیل داشتن پوست کلفت‌تر و ضخیم‌تر، جزئیات استخوانی و غضروفی به خوبی نشان داده نمي شوند. بنابراین، در این نوع بینی‌ها، نوك بینی معمولاً پهن و افتاده است.

شکل استخوان‌ها: در بینی‌های استخوانی، استخوان‌ها معمولاً شکل و حجم خود را به وضوح نشان می‌دهند و ممکن است دارای مناطق برجسته و قوز باشند. این در حالی است که در بینی‌های گوشتی، پوست ضخیم‌تر می‌تواند این اشكال و عيوب را پنهان کند.

موقعیت غضروف‌ها: در بینی‌های استخوانی، غضروف‌ها ممکن است به وضوح قابل مشاهده باشند، زیرا پوست نسبتاً نازک‌تر است. اما در بینی‌های گوشتی، غضروف‌ها در زیر پوست ضخیم تر مخفی مي شوند و ظاهر کلی بینی صاف‌تر به نظر مي رسد.

نحوه تشخيص بيني گوشتي چگونه است ؟

در اکثر موارد، حتی افراد غیر متخصص نیز می‌توانند این دو نوع بینی را از یکدیگر تشخيص دهند؛ اما گاهی اوقات، در بینی‌هایی که پوست آنها نازک است، غضروف‌ها بسیار قوی و مقاوم مي باشند که می‌تواند منجر به پهن شدن و افتادگی نوك بینی شود، و این ممکن است باعث اشتباه در تشخیص نوع بینی شود. بنابرين بهتر است به مهم‌ترین تفاوت بینی استخوانی و گوشتی، یعنی ضخامت پوست، توجه شود تا این اشتباه کمتر رخ دهد.

به زبان ساده تر براي تشخيص نوع بيني خود مي توانيد انگشتان خود را با فشار کمی بین دو سمت پوست نوك بینی قرار دهید، اگر چربی از سوراخ‌های ریز پوست خارج شود، احتمالاً دارای یک بینی گوشتی هستید. این روش اغلب توسط افرادی استفاده می‌شود که به دنبال یک راه سریع و غیر تخصصی برای تشخیص نوع بینی‌شان هستند. اما بهتر است توجه داشته باشید که تشخیص نوع بینی نیاز به ارزیابی دقیق‌تر توسط یک پزشک یا جراح متخصص دارد.

ویژگی بینی های گوشتی و استخوانی

 

ويژگي هاي بيني گوشتي

 

 • داراي پوست ضخيم تر همراه با غدد چربي
 • داراي ظاهر پهن و افتاده در نوك بيني
 • داراي بافت غضروفي ضعيف

 

ويژگي هاي بيني استخواني

 

 • داراي پوست نازك با خاصيت ارتجاعي
 • داراي استخوان برجسته و قوز
 • داراي بافت غضروفي قوي

 

مقايسه رینوپلاستی بینی هاي گوشتی و استخوانی

عمل جراحی زیبایی بینی می توانند براي هر دو بینی گوشتي و استخواني انجام شود. با این حال، روش های مورد نیاز برای هر یک از این دو مدل بینی متفاوت است. در ادامه می توانید تفاوت رینوپلاستی بيني گوشتي و استخواني را مشاهده کنید:

 • انجام رینوپلاستی بینی استخوانی برای جراحان ساده‌تر از بيني گوشتي است.
 • هزینه جراحی رينوپلاستي بینی استخوانی ارزان‌تر از هزینه رينوپلاستي بینی گوشتی است.
 • ریکاوری مورد نیاز برای رینوپلاستی بینی گوشتی معمولاً طولانی‌تر از رینوپلاستی بینی استخوانی است.
 • انجام جراحی بینی فانتزی بر روی بینی استخوانی قابل انجام است، اما نمي توان این کار را بر روی بینی‌های گوشتی انجام داد.
 • تورم و کبودی بعد از رینوپلاستی بيني گوشتی بیشتر از رینوپلاستی بيني استخوانی مي باشد.
 • برای انجام جراحی بینی گوشتي، معمولاً از روش باز استفاده می‌شود، اما براي رینوپلاستی بینی استخوانی هر دو روش‌ باز و بسته قابل انجام است.

 

رینوپلاستی باز و بسته برای بینی های گوشتی و استخوانی

جراح مي تواند هر دو روش باز و بسته را براي جراحی بینی گوشتی یا استخوانی انجام دهد اما، رینوپلاستی باز براي افرادي كه دارای بینی‌های گوشتی هستند نتايج بهتري ارائه می‌دهد. بینی‌های گوشتی معمولاً برای دستیابی به شکل و ظاهر دلخواه نیاز به تغییرات بیشتری دارند، از اين رو جراحي به روش باز گزینه‌ی بهتری مي باشد و نتايج مطلوب تري ارائه مي دهد. اين در حالي است كه در بيماران داراي بيني استخواني از هر دو روش باز و بسته مي توان براي جراحي استفاده كرد.

مقايسه سپتوپلاستی بینی های گوشتی و استخوانی

سپتوپلاستی عمدتاً برای اصلاح انحراف سپتوم در بیماران استفاده می‌شود. با پیشرفت‌های انجام شده در طی این جراحی، بیماران می‌توانند راحت‌تر از قبل نفس بکشند. مانند جراحی زيبايي بینی، سپتوپلاستی نیز بین بینی‌های گوشتی و استخوانی تفاوت هايي دارد. ما در زير سپتوپلاستی بینی گوشتی و سپتوپلاستی بینی استخوانی را مقایسه کرده‌ایم:

 • سپتوپلاستی بینی گوشتی سخت تر از سپتوپلاستی بینی استخوانی است.
 • سپتوپلاستی بینی گوشتی گران تر از سپتوپلاستی بینی استخوانی است.
 • دوران نقاهت در بیمارانی که سپتوپلاستی بینی گوشتی انجام داده‌اند طولاني تر از كساني است كه سپتوپلاستی بینی استخوانی داشته‌اند.
 • برای افراد داراي بینی‌های گوشتی، روش باز سپتوپلاستی توصیه می‌شود، در حالی که در سپتوپلاستی بینی هاي استخوانی، جراحي به هر دو روش باز و بسته قابل انجام است.

 

نوک پیازی در بینی گوشتی و استخوانی

نوک بینی پیازی در بینی‌های گوشتی وجود دارد. بینی‌های استخوانی نيز ممکن است نوک بینی پیازی داشته باشند، اما در افرادی که بینی‌های گوشتی دارند، بیشتر مشاهده می‌شود.

بینی استخوانی با نوک گوشتی

این نوع بینی شامل ویژگی‌هایی از هر دو نوع بینی استخوانی و گوشتی مي باشد. به عبارت دیگر، بخش‌هایی از بینی ممکن است دارای ساختار و قوام استخوانی باشند، در حالی که بخش‌های دیگر ممکن است دارای پوست ضخيم و غضروف گوشتی باشند. این نوع بینی به طور کلی ویژگی‌های مختلطی از هر دو نوع بینی را دارد.

تفاوت عمل جراحي بيني گوشتي و استخواني در چيست ؟

در جراحی بینی استخوانی به دلیل نازک بودن پوست، براي دستيابي به بهترين نتيجه، دقت و مهارت بیشتری مورد نیاز است تا همه تیزی‌ها و ناهمواری‌ها در زير پوست حذف شوند. در بینی‌های استخوانی معمولاً قسمت قوز بینی مشخص‌تر است، به همین دلیل در جراحی بینی استخوانی، ممکن است نیاز به برداشتن قسمتی از قوز بینی باشد تا به شکل و فرم طبیعی‌تری دست یابیم. همچنین، به علت محکم بودن غضروف در بینی‌های استخوانی، ممکن است نیاز به استحکام بخشی بیشتری در جراحی باشد تا شکل و ساختار مناسبی به دست آيد. این امر ممکن است نیاز به فرآیندهای بیشتری از قبیل ترمیم غضروف یا استفاده از مواد پشتیبانی کننده برای حفظ شکل بینی در طول زمان داشته باشد.

جراحی بینی گوشتی به دلیل کلفتی پوست و وجود بافت غضروفی فراوان، با چالش هاي بيشتري همراه است و نیاز به تکنیک‌ها و مهارت‌هاي خاصی دارد تا نتایج قابل قبولی حاصل شود در حاليكه در جراحي بيني هاي استخواني با استفاده از تكنيك هاي استاندارد جراحي بيني، مي توان به نتايج مطلوب رسيد.

نتيجه عمل جراحي بيني گوشتي بهتر است يا استخواني ؟

پاسخگويي هر عمل به نوع جراحي بيني، مدل بيني و مهارت و تجربه جراح بستگي دارد. ممكن است بعضي بینی‌های گوشتی به عمل جراحی به خوبی پاسخ دهند، در حالیکه برخی بینی‌های استخوانی نیاز به جراحی دقیق‌تري داشته باشند. نوع و فرم بینی پس از جراحی بیشتر به سلیقه و انتظارات هر بیمار و نوع بيني وي بستگی دارد. همچنين مراقبت‌های پس از جراحی بینی نيز تاثير زيادي روي نتيجه نهايي جراحي دارد. در مراقبت از بینی گوشتی، به مراقبت بيشتري از پوست بيني و بافت‌های نرم نیاز است. در حاليكه، در مراقبت از بینی استخوانی، تمرکز بیشتری بر روی مراقبت از استخوان‌ها و ساختارهای سخت‌تر اسکلتی وجود دارد. به همین دلیل است که مشاوره با یک جراح بینی متخصص قبل از تصمیم‌گیری بسیار حیاتی است. این جراح می‌تواند با بررسی دقیق ساختار بینی و شناخت نیازهای فرد، گزینه‌های مناسبی را پیشنهاد دهد و به بیمار کمک کند براي دريافت بهترين نتيجه تصمیم بهتری برای جراحی بینی خود بگیرد.

 

دوران نقاهت عمل بینی استخوانی و گوشتی

عموماً تصور می‌شود که بهبودی پس از جراحی بینی استخوانی سریع‌تر از بینی گوشتی اتفاق مي افتد، در حاليكه این مسأله به شرایط جسمي و بدني هر بیمار بستگی دارد. شايع ترين عوارض بعد از جراحي بيني تورم، کبودی و التهاب مي باشند كه در صورت رعايت مراقبت هاي بعد از عمل بهبود پيدا مي كنند، اما سرعت بهبودی به وضعیت اولیه بیمار و نحوه مراقبت پس از جراحی بستگی دارد. اگرچه در برخی موارد، دوره نقاهت و بهبودی برای جراحی بینی استخوانی ممکن است کوتاه‌تر باشد، اما در نهایت، هر بیمار به طور متفاوتی به درمان واکنش نشان می‌دهد.

تورم پس از عمل بینی گوشتی معمولاً طولانی‌تر از بینی‌های استخوانی است كه این مسأله به دلیل تغییرات عمده در ساختار بینی، ضخامت بیشتر پوست و وجود چربی زیر پوستی در این نوع بینی‌ها مي باشد. به همین دلیل، به افراد با بینی گوشتی توصیه می‌شود که برای کاهش کامل تورم پس از جراحی، صبوري كنند چرا كه ممکن است به ۶ تا ۱۲ ماه زمان نياز باشد تا بینی به شكل طبيعي و نرمال برسد.

نتيجه گيري

پوست بینی به عنوان یکی از عوامل اصلي تعیین‌کننده تفاوت بيني گوشتي و استخواني مي باشد. بینی‌های استخواني دارای پوست نازک مي باشند، و معمولاً غضروف‌ها و استخوان‌های آن به راحتی قابل مشاهده هستند. از طرف دیگر، بینی‌های گوشتی دارای پوست ضخیم‌تری هستند و غضروف‌ها و استخوان‌های آن‌ ها به راحتي قابل لمس و مشاهده نيستند.

سوالات متداول

تفاوت بینی گوشتی و استخوانی در چیست؟

به طور کلی می‎توان گفت بینی گوشتي پوست ضخيم تري از بيني استخوانی دارد. همچنين بيني استخواني اسکلت و غضروف قوی‎تري نسبت به بيني گوشتي دارد.

تفاوت عمل بینی گوشتی و استخوانی در چیست؟

بهترين روش براي جراحي بيني گوشتي، مدل باز است در حاليكه در جراحي بيني استخواني از هر دو روش باز و بسته استفاده مي شود.

بینی نیمه گوشتی چیست؟

شكلي از بيني كه از بینی گوشتی، غضروف قوی‎تری دارد و در عین حال داراي پوست ضخيم تري نسبت به بيني استخواني مي باشد.

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.