دوره نقاهت کاشت ریش
خدمات کاشت۱۴۰۲-۱۳-۱۲

دوره نقاهت کاشت ریش

خیلی از آقایان به خاطر کم پشت بودن بیش از حد ریش‌هایشان مجبور به کاشت ریش می‌شوند. در حقیقت کاشت ریش می‌تواند یک نتیجه عالی و طبیعی را برای تان رقم بزند؛ به شرطی که به کلینیک‌هایی مراجعه کنید که نمونه کارهای آنها را دیده‌اید و مطمئن هستید که به اندازه کافی در این زمینه سابقه و تجربه دارند! قبل از تصمیم‌گیری سوال اصلی اینجاست که دوره نقاهت بعد از کاشت ریش چقدر طول می‌کشد. همه چیز بستگی به این دارد که شما چقدر نکات اصولی و مراقبتی را رعایت کرده باشید که تاثیر زیادی روی بهبودی خواهد داشت. ما در این مبحث تصمیم گرفتیم که برایتان توضیح دهیم بعد از کاشت ریش باید چه نکاتی را رعایت کنید تا دوره نقاهت شما سریع‌تر طی شود. 

دوره نقاهت کاشت ریش چقدر است

مدت زمان دوره نقاهت بعد از کاشت ریش 

از همین اول تاکید می‌کنیم که اگر شما نکات مراقبتی که در ادامه برایتان توضیح می‌دهیم را رعایت کنید، همه چیز خیلی راحت سپری می‌شود. در واقع کاشت ریش و سبیل مانند روش‌های جراحی دیگر نیست که خونریزی و درد به همراه داشته باشد اما به هر حال باید از خودتان مراقبت کرده و بهداشت را هم رعایت کنید تا مشکلاتی مانند عفونت، زخم و ورم برایتان اتفاق نیفتد. 

 

از روز دوم به بعد شما خیلی راحت می‌توانید روال عادی زندگی خود را در پیش بگیرید و روتین معمول‌تان را انجام دهید اما در نظر داشته باشید که این دوره نقاهت حدوداً ۵ روز به طول می‌انجامد. یعنی تا ۵ روز موظف هستید یک سری دستورالعمل‌ها را پیاده کنید و محل کاشت ریش را به طور کامل خشک نگه دارید تا دوره شما طی شود. 

فرایند بهبودی و نکات مراقبتی بعد از کاشت ریش 

برای اینکه دوره نقاهت خدمات زیبایی مو اعم از کاشت ریش، ابرو، مو و غیره راحت‌تر سپری شود، باید به مراقبت از خودتان بپردازید. یعنی راهکارهایی را در پیش بگیرید که شاید در روزهای عادی و معمولی خیلی به آنها توجه نداشتید اما رعایت آنها می‌تواند تاثیر زیادی در تسریع بهبودی شما داشته باشد که در این قسمت راجع توضیح خواهیم داد. 

تغذیه 

اولین اصلی که باید رعایت کنید، تغذیه است. شما باید یک برنامه غذایی اصولی در این دوران داشته باشید. در واقع وعده‌های غذایی شما باید به گونه‌ای تنظیم شده باشند که حداکثر پروتئین، ویتامین و مواد معدنی به بدنتان برسند. علت تاکید روی تغذیه این است که هرگونه مواد مغذی که استفاده می‌کنید، روند ترمیم زخم‌هایتان را سرعت می‌بخشد. 

به هر حال بعد از کاشت مو، ابرو یا ریش طبیعی است که زخم‌هایی را روی پوستتان ببینید. برای اینکه این زخم‌ها زودتر التیام پیدا کند، باید مواد مغذی به بدنتان برسانید. اگر شما این مواد را به بدنتان نرسانید، با مشکل مواجه خواهید شد. اگر هم نمی‌توانید از طریق غذا به همه آنها دست پیدا کنید، سعی کنید از مکمل‌های غذایی استفاده کنید که البته باید با اجازه پزشک باشد.

مکمل‌های غذایی کمبود ویتامین بدنتان را جبران می‌کند. نکته دیگر اینکه عادات غذایی غلط را کنار بگذارید. به عنوان مثال فست فود نخورید و نوشیدنی‌های الکلی استفاده نکنید که باعث رقیق شدن خون می‌شود و خونریزی را افزایش می‌دهد.

سعی کنید در این دوران علاوه بر تغذیه سالم و مقوی، مایعات هم زیاد استفاده کنید. حتماً قبل و بعد از کاشت ریش، نوشیدنی‌های طبیعی و مایعات را فراموش نکنید. زیرا اگر پوست شما کم آب شود، بدن دهیدراته خواهد شد و همین می‌تواند عاملی برای خشک شدن فولیکول‌های کاشته شده در ناحیه ریش باشد. از طرفی خونرسانی هم به خوبی انجام نخواهد شد. همین اتفاق طولانی شدنِ دوره نقاهت بعد از کاشت ریش را به همراه خواهد داشت!

شستشو و بهداشت 

نکته مراقبتی دیگری که بعد از کاشت ابرو و ریش باید به آن دقت کنید، مسئله شستشو و بهداشت است. در این دوران به خاطر اینکه پوست تحریک شده است و زخم و خونریزی حتی به مقدار کم اتفاق می‌افتد، احتمال عفونت بیشتر خواهد بود. پس رعایت بهداشت اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. 

 دوره نقاهت کاشت ریش

بعد از اینکه ۲۴ ساعت از کاشت ریش گذشت، حتماً باید صورت خود را بشویید. برای شستشوی صورت از یک لیف نرم استفاده کنید. لیف نرم را روی صورتتان کشیده و به صورت دایره‌ای پوست را ماساژ دهید.  بعد از اینکه کاشت ریش و سیبیل به اتمام رسید، حدوداً یک هفته بعد پزشک توصیه می‌کند که صورت خود را دو بار در روز شستشو دهید. البته باید مراقب باشید که به صورت تان فشار وارد نکنید. همچنین پوستتان در معرض تماس با هیچگونه آب گرم یا بخار آبی قرار نگیرد. بهترین حالت این است که برای شستشوی صورت از آب ولرم استفاده کنید. 

تا سه ماه بعد از اینکه کاشت ریش را انجام دادید، اگر خواستید ریش‌های خود را کوتاه کنید؛ حتماً با استفاده از قیچی این کار را انجام دهید. به هیچ وجه به سراغ استفاده از ماشین ریش تراش نروید که به شدت به پوستتان آسیب وارد می‌کند و به طور کل پروسه ترمیم کاشت ریش را مختل می‌کند.

مصرف داروهای تجویزی 

کوتاه شدن دوره نقاهت بعد از کاشت ریش تا حد زیادی وابسته به مصرف داروهای تجویزی است. داروهایی که پزشک برای شما تجویز می‌کند، باید به صورت مرتب و منظم استفاده شود. یعنی در کنار رعایت بهداشت بیرونی و ظاهری، باید به سلامت درونی بدن هم توجه کنید که با مصرف داروها می‌توانید به این مهم دست پیدا کنید و از ایجاد عفونت جلوگیری کنید. در این دوران معمولاً پزشک آنتی بیوتیک برایتان می‌نویسد تا احتمال عفونت به حداقل برسد. در صورت نیاز برایتان مسکن هم تجویز خواهد کرد. 

البته مصرف هرگونه داروی مسکن و آنتی بیوتیک باید زیر نظر پزشک باشد. حتی نوع مسکن را هم باید خود پزشکتان تعیین کند.  زیرا بعد از اینکه اثر بی‌حسی از بین می‌رود، دردی را احساس می‌کنید که در بعضی از موارد نیاز به مصرف مسکن است. معمولاً پزشک اجازه می‌دهد که هر چهار ساعت یکبار مسکن را مصرف کنید که باز هم بستگی به شرایط بدنی شما ممکن است این بازه زمانی کمی تغییر کند.

استراحت 

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند دوره نقاهت بعد از کاشت ریش را تا حد زیادی سرعت ببخشد، استراحت مطلق است. استراحت بدنتان را آرام می‌کند، گردش خون را بهبود می‌بخشد و باعث می‌شود که این دوران راحت‌تر سپری شود و فولیکول‌های مو هم تقویت خواهند شد. البته به شرطی که در کنار استراحت مواد مغذی هم استفاده کنید. 

نکات مراقبتی دیگر 

برای کوتاه شدن دوره نقاهت بعد از کاشت ریش نکات مراقبتی دیگری هم هستند. به عنوان مثال شما تا دو هفته نباید در معرض نور آفتاب قرار بگیرید. اگر به هر دلیلی مجبور شدید از خانه بیرون بیایید، حتماً صورت خود را بپوشانید. فولیکول‌هایی که به تازگی روی ریش‌هایتان پیوند زده شده‌اند، با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب ضعیف شده و آسیب می‌بینند. همین باعث می‌شود تراکم موهایی که به تازگی کاشت شده‌اند، کاهش پیدا کند. پس قبل از اینکه از منزل خارج شوید، حتماً یک کلاه نقابدار بزنید و حتی الامکان در برابر نور آفتاب نایستید. همچنین در این دوران فعالیت ورزشی سنگین را به طور کامل کنار بگذارید. 

از دیگر راهکارهای مراقبتی این است که به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت در معرض مکان مرطوب و رطوبت قرار نگیرید. اگر به هر دلیلی مجبور شدید که دوش بگیرید، باید به گونه‌ای این کار را انجام دهید که صورت و ریش‌ها خیس نشوند. در این دوران هرگز نباید از سونا و جکوزی استفاده کنید. ما توصیه می‌کنیم تا مدت زمانی که ریش‌های شما به طور کامل رویش نداشتند، از سشوار و استخر استفاده نکنید. هرگونه باد گرم یا رطوبت بیش از حد ممکن است شرایط را تغییر دهد. 

تا یک ماه قبل و بعد از کاشت ریش هرگز نباید دخانیات استفاده کنید، زیرا نیکوتین موجود در دخانیات باعث اختلال در خونرسانی می‌شود و سطح اکسیژن رسانی را کاهش می‌دهد. همین باعث می‌شود فولیکول‌های پیوند تضعیف گردند و کاشت ریش با اختلال مواجه شود. بالاتر هم گفته شد که نوشیدنی‌های الکلی هم در این دوران کاملاً ممنوع است. 

مرخصی بعد از کاشت ریش 

خیلی از افرادی که کاشت ریش انجام می‌دهند، به این فکر می‌افتند که مدت زمانی را مرخصی بگیرند تا هم بتوانند مراقبت‌ها را به درستی انجام دهند و هم با استراحت بیشتر دوران بهبودی خود را راحت‌تر طی کنند. معمولاً بعد از گذشت ۲ الی ۳ روز از عمل کاشت مو، ریش یا ابرو می‌توانید خیلی راحت به زندگی روتین خود برگردید اما اگر می‌خواهید دوران مربوط به بهبودی التهاب، ورم و زخم‌ها را راحت‌تر پشت سر بگذارید، ما توصیه می‌کنیم تا ۵ روز اول مرخصی بگیرید تا شرایط برایتان راحت‌تر باشد. 

اصلاح ریش با تیغ 

خیلی از شما این سوال را می‌پرسید که تا چه مدت زمانی بعد از کاشت ریش نمی‌توانیم اصلاح ریش داشته باشیم؟ دوره نقاحت بعد از کاشت ریش حدوداً ۵ روز است اما اینکه چه زمانی به روال طبیعی و رشد طبیعی ریش‌ها برمی‌گردید، طولانی‌تر است. حدوداً سه ماه طول می‌کشد تا شما اجازه داشته باشید برای اصلاح صورت از تیغ استفاده کنید. البته باز هم بعضی از افراد شرایطشان متفاوت است و ممکن است پزشک مدت زمان بیشتری را برای آنها در نظر بگیرد. علت هم اینجاست که هرگونه ماشین اصلاح یا تیغ روی صورت پوستتان را تحریک می‌کند و باعث می‌شود فولیکول‌های کاشته شده در این ناحیه آسیب ببیند. اگر به هر دلیلی قصد داشتید که ریش خود را کوتاه کنید، حتماً از قیچی کمک بگیرید. 

درد حین پیوند کاشت ریش 

خیلی از افراد بیشتر از اینکه نگران دوره نقاهت بعد از کاشت ریش باشند، از درد پیوند شکایت می‌کنند. در حقیقت درد کاشت ریش نگران کننده نیست که نتوانید آن را تحمل کنید. زمانی که پزشک قرار است کاشت را برایتان انجام دهد، حتماً از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند. یعنی در قسمتی که قرار است اهدای ریش انجام شود و پیوند اتفاق بیفتد، با بی‌حسی کامل، کار پیش می‌رود و شما هیچ گونه درد و ناراحتی را احساس نخواهید کرد. البته اینکه این بی‌حسی چقدر ماندگی دارد، هم مهم است. معمولا بعد از کاشت تا چند ساعت اثر این بی‌حسی باقی می‌ماند! بعد از اینکه کاشت به اتمام می‌رسد، تا مدت زمانی بالای چانه و لبتان احساس بی‌حسی خواهید داشت که کاملا طبیعی است. 

مدت زمان پروسه کاشت ریش 

پروسه کاشت ریش طولانی نیست؛ اما با توجه به نوع ریش بیمار، مدت زمان آن متفاوت خواهد شد. معمولاً بین دو الی ۴ ساعت زمان نیاز است تا پروسه کاشت ریش به طور کامل به اتمام برسد و شما بتوانید به یک نتیجه عالی دست پیدا کنید که البته تا حد زیادی به دقت و مهارت پزشک هم نیاز دارد. 

به خاطر همین است توصیه می‌کنیم به مراکزی مراجعه کنید که به صورت تخصصی و حرفه‌ای در این زمینه فعالیت دارند. یکی از این مراکز، کلینیک زیبایی سعادت آباد است. وارد سایت شوید، اینگونه می‌توانید نمونه کارها را ببینید و مطمئن شوید که به یک کلینیکی کاملاً حرفه‌ای مراجعه کرده‌اید که پروسه کاشت را بدون درد و با کمترین میزان تهاجم برایتان انجام می‌دهند.

جمع‌بندی 

شک نکنید که دوره نقاهت بعد از کاشت ریش تا حد زیادی به مراقبت‌های شما بستگی دارد. اگر بتوانید اصول مربوط به مراقبت و نگهداری را در این دوران به درستی رعایت کنید، قطعاً دوران برایتان سریع‌تر سپری می‌شود و می‌توانید به نتیجه مد نظر برسید. ما در این مبحث به طور کامل نکات مراقبتی را برایتان توضیح دادیم. در نتیجه اکنون می‌دانید که باید چه شرایطی را پشت سر بگذارید و چه کار کنید تا این دوره برایتان کوتاه‌تر شود. همچنین راجع به پروسه کاشت ریش و مدت زمان آن هم اطلاعات مفیدی در اختیارتان گذاشتیم. 

برخی از سوالات متداول 

ممکن است هنوز هم در مورد مراقبت‌های بعد از کاشت ریش سوالاتی در ذهنتان مانده باشد که در این قسمت به تعدادی از آنها پاسخ داده شده است. 

آیا پروسه کاشت ریش دردناک است؟ 

خیر. این پروسه با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و شما در طول کاشت هیچ دردی را احساس نمی‌کنید. 

آیا می‌توانیم بعد از کاشت ریش صورت خود را با ماشین اصلاح کنیم؟ 

حدوداً تا سه ماه اجازه اصلاح صورت با تیغ و ماشین ریش تراش ندارید و در این دوران فقط باید از قیچی استفاده کنید. 

بعد از کاشت ریش چقدر باید استراحت کنیم؟ 

معمولا یک الی دو روز بعد از کاشت ریش می‌توانید به روال طبیعی زندگی‌تان برگردید اما اگر می‌خواهید بدنتان سرحال‌تر باشد و این دوران را راحت‌تر سپری کنید، بهتر است که تا ۵ روز استراحت داشته باشید.

 

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.