تصاویر قبل و بعد هایفوتراپی

-/-
-/-
-/-
-/-

هایفوتراپی (HIFU) یک درمان غیرتهاجمی برای پیری پوست صورت است. این روش، بخشی از روند رو به رشد درمان‌های ضدپیری است که برخی از مزایای لیفت صورت را بدون نیاز به جراحی در پی دارد. به عبارت دیگر، این درمان‌های کمتر تهاجمی، دوره نقاهت کوتاه‌تری نسبت به گزینه‌های جراحی دارند. اگرچه روش‌ درمان هایفو صورت در کلینیک تخصصی پوست، مو و لیزر سعادت آباد بسیار محبوب است، اما شما می‌توانید این درمان را روی گردن، سینه یا بدن نیز انجام دهید.  

هایفوتراپی

هایفوتراپی چیست؟

هایفوتراپی یک درمان غیرتهاجمی برای جوان‌سازی و استحکام بخشیدن به پوست است. در این درمان، از امواج فراصوت برای ایجاد گرما در لایه‌های عمیق پوست استفاده می‌شود. این گرما به سلول‌های هدف پوست آسیب می‌رساند و باعث می‌شود بدن برای ترمیم آن‌ها تلاش کند. در اثر این درمان، بدن شروع به تولید کلاژن می‌کند تا باعث رشد مجدد سلول شود. کلاژن یک ماده مهم در پوست انسان است که به پوست ساختار و خاصیت ارتجاعی می‌دهد. بر اساس اعلام هیئت جراحی زیبایی آمریکا، روش‌ هایفوتراپی می‌تواند:

  • به سفت شدن و استحکام پوست گردن کمک کند
  • پلک یا ابروهای افتاده را بلند کند
  • چین و چروک‌های صورت را بهبود ببخشد
  • پوست قفسه سینه را صاف و مستحکم کند

درمان ‌هایفوتراپی در حقیقت از طریق سونوگرافی انجام می‌شود. نوع سونوگرافی به‌کاررفته در این روش با سونوگرافی که پزشکان برای تصویربرداری پزشکی از داخل بدن انجام می‌دهند، متفاوت است. در هایفوتراپی، از امواج با انرژی بالا به‌منظور هدف قرار دادن مناطق خاصی از پوست استفاده می‌شود. علاوه بر پوست، از هایفوتراپی برای درمان تومورها در جلسات بسیار طولانی نیز استفاده می‌شود. این جلسات می‌تواند تا 3 ساعت در اسکنر MRI طول بکشد.

کلینیک سعادت آباد
به دنبال تغییر اساسی در چهره‌ات با انجام هایفوتراپی هستی؟
اول با چند متخصص پوست و مو مشورت کن.
برای مشاوره با دکتر پوست سعادت آباد کلیک کن.

روش درمان

پزشکان و متخصصین جوان‌سازی صورت، درمان ‌هایفوتراپی را با تمیز کردن ناحیه مورد نظر و استفاده از ژل آغاز می‌کنند. سپس برای انتشار امواج اولتراسوند در فواصل کوتاه از یک دستگاه دستی بهره می‌گیرند. هر جلسه هایفوتراپی معمولا 30 تا 90 دقیقه طول می‌کشد.

برخی از افراد ناراحتی خفیف در طول درمان را گزارش می‌کنند و برخی پس از آن درد دارند. پزشکان ممکن است قبل از عمل از بی‌حسی موضعی برای جلوگیری از درد استفاده کنند. مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل) نیز می‌توانند اثربخش باشند.

برخلاف سایر روش‌های زیبایی از جمله لیزر موهای زائد، انجام هایفوتراپی صورت نیازی به هیچ‌گونه آمادگی ندارد. پس از اتمام جلسه درمانی نیز بیماران نیازی به طی کردن دوره نقاهت ندارند و می‌توانند به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهند.

هایفوتراپی

آیا هایفوتراپی صورت اثربخش است؟

گزارش‌ها و تحقیقات زیادی اثبات کرده‌اند که هایفوتراپی صورت، روشی موثر است. پژوهش‌های گسترده‌ای در مورد استفاده از فناوری اولتراسوند انجام شده‌اند. پس از تجزیه و تحلیل مطالعات مختلف شامل اولتراسوند برای درمان سفت شدن پوست، سفت کردن بدن و کاهش سلولیت، محققان به این نتیجه رسیدند که این روش ایمن و اثرگذار است.

هیئت جراحی زیبایی آمریکا می‌گوید: سفت کردن پوست با اولتراسوند معمولا در 2 تا 3 ماه نتایج مثبت خود را نشان می‌دهد. متخصصین می‌گویند در صورت مراقبت خوب از پوست می‌توان این نتایج را تا یک سال حفظ کرد.  

مطالعاتی در کره جنوبی نشان می‌دهند این روش برای بهبود ظاهر چین و چروک‌های اطراف فک‌ها، گونه‌ها و دهان موثر است. مطالعه دیگری، اثربخشی هایفوتراپی را پس از 7 روز، 4 و 12 هفته ارزیابی کرد. پس از گذشت 12 هفته، خاصیت ارتجاعی پوست بیماران در تمام نواحی درمان شده به طور قابل توجهی بهبود پیدا کرده بود.

پژوهشگران دیگری، 73 زن و 2 مرد را که تحت درمان‌ هایفوتراپی قرار گرفته بودند، مورد مطالعه قرار دادند. پزشکانی که نتایج را ارزیابی کردند، بهبود 80 درصدی در پوست صورت و گردن را گزارش کردند. میزان رضایت در میان شرکت‌کنندگان در این پژوهش، 78 درصد بود.

آیا بین دستگاه‌های هایفوتراپی تفاوتی وجود دارد؟

دستگاه‌های هایفو مختلفی در بازار وجود دارند. یک مطالعه، نتایج حاصل از دو دستگاه مختلف هایفوتراپی را مورد بررسی قرار داد. با این که شرکت‌کنندگان تفاوت‌هایی را در سطح درد و رضایت کلی گزارش کردند، اما محققان به این نتیجه رسیدند که هر دو دستگاه تاثیر زیادی در بهبود وضعیت پوست دارند.

هایفوتراپی

چه کسی برای هایفوتراپی مناسب است؟

هایفوتراپی بیشتر برای درمان شل شدن خفیف تا متوسط پوست مناسب است. باید در نظر گرفت که درمان‌های غیر تهاجمی مانند جراحی، اثرگذار نیستند. با این اوصاف، کسانی که افتادگی پوست پیشرفته‌تری دارند و نشانه‌های پیری در آن دیده می‌شود، می‌توانند در صورت عدم علاقه به جراحی، هایفوتراپی را با سایر درمان‌های پوستی غیرتهاجمی ترکیب کنند.

آیا هایفوتراپی چین و چروک صورت را از بین می‌برد؟

اگرچه هایفوتراپی بیشتر برای سفت کردن و استحکام بخشیدن به پوست کاربرد دارد، اما با این درمان چین و چروک‌ها نیز کاهش می‌یابند و به طور کلی پوست شما صاف و هموار می‌شود. چنانچه روی پوست خود چین و چروک‌های خفیف تا متوسط مشاهده می‌کنید، می‌توانید برای درمان از هایفوتراپی کمک بگیرید.

اثرات جانبی هایفوتراپی

چنانچه هایفوتراپی توسط یک پزشک متخصص و آموزش‌دیده انجام شود، یک درمان ایمن و موثر خواهد بود. یکی از دلایلی که باعث محبوبیت درمان ‌هایفوتراپی در کلینیک سعادت آباد می‌شود، این است که می‌توانید بلافاصله پس از پایان درمان، به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهید.

این احتمال وجود دارد که پس از جلسه درمانی، روی محل مورد نظر کمی تورم و قرمزی را مشاهده کنید که به‌سرعت فروکش می‌کند. پس از درمان ممکن است کمی حس سوزن سوزن شدن نیز در پوست خود تجربه کنید. این حالت معمولا به‌سرعت فروکش می‌کند. عده کمی از افراد اعلام کرده‌اند که این حالت در آن‌ها برای چند هفته ادامه داشته است.

عوارض جانبی نادر هایفوتراپی شامل بی‌حسی موقت و کبودی در ناحیه درمان است که معمولا پس از چند روز از بین می‌رود. در طول مشاوره در کلینیک سعادت آباد، پیش از اقدام به درمان، پزشک در مورد فواید هایفوتراپی و هرگونه عوارض جانبی احتمالی آن با شما صحبت خواهد کرد.

هایفوتراپی

جمع‌بندی

با افزایش سن، بازسازی سلول‌های پوستی کند می‌شود و پیری پوست خود را نشان می‌دهد. هایفوتراپی، آسیب سلولی کنترل شده روی بافت پوست ایجاد می‌کند تا بازسازی پوست افزایش یابد. به این ترتیب، پوست شما 10 تا 20 سال جوان‌تر خواهد شد. درمان هایفو به‌عنوان یک تکنیک غیرجراحی، دوران نقاهت کمتری نسبت به لیفت صورت با جراحی دارد. محققان دریافته‌اند که این روش درمانی می‌تواند پوست شل و افتاده را استحکام بخشد و چین و چروک‌های آن را صاف کند. با مراقبت صحیح و اصولی از پوست می‌توان نتایج درمان ‌را تا یک سال حفظ کرد.

سوالات متداول

  1. آیا هایفوتراپی نیاز به جراحی دارد؟

خیر، هایفوتراپی یک درمان غیرتهاجمی است که نیازی به جراحی ندارد.

  1. هایفوتراپی مناسب چه کسانی است؟

درمان ‌هایفوتراپی مناسب افرادی است که دچار افتادگی پوست هستند یا چین و چروک‌های سطحی تا متوسط روی پوست خود دارند. 

  1. هایفوتراپی روی کدام نواحی بدن انجام می‌شود؟

این درمان را می‌توان روی پوست صورت، گردن و قفسه سینه انجام داد.

  1. هر جلسه درمان‌ هایفوتراپی چقدر طول می‌کشد؟

جلسات درمانی هایفوتراپی معمولا بین 30 تا 90 دقیقه زمان می‌برند.

  1. عوارض جانبی هایفوتراپی چیست؟

درمان ‌هایفو عوارض جانبی چندانی ندارد. ممکن است برخی بیماران تا چند روز قرمز شدن، کبودی و سوزن سوزن شدن را تجربه کنند.

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.