میکرودرم پوست؛ راهی برای بازگشت به زیبایی جوانی

همه انسان‌ها دوست دارند پوستی سالم و جوان داشته باشند. در حقیقت کسی نیست که بگوید من از پوست شاداب بدم می‌آید! اما متاسفانه یک سری از عوامل همچون افزایش سن سبب می‌شوند تا شما دیگر پوستی جذاب و شفاف نداشته باشید یا به بیانی با چین و چروک‌ها و افتادگی‌های متعدد روبرو شوید. این اتفاق برای هر کسی به خصوص خانم‌ها ناخوشایند است؛ چراکه به طور مستقیم زیبایی آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 خوشبختانه در حال حاضر به لطف ابداع تکنیک‌های متعدد، جوانسازی پوست و رفع این چین و چروک‌ها امکان‌پذیر است. از روش‌های فوق العاده که در مقایسه با سایر روش‌ها از محبوبیت زیادی برخوردار است، می‌توان به میکرودرم یا میکرودرم آبریژن اشاره کرد. این روش درمانی و خدمات زیبایی رایج با یک دستگاه ویژه کار می‌کند تا بتواند جوانی از دست رفته را در عرض چند دقیقه به شما بازگرداند. نکته جالب اینجاست که این روش نوعی تکنیک غیر تهاجمی به حساب می‌آید؛ یعنی از عوارض بسیار محدودی برخوردار است و هیچ اذیتی برای شما نخواهد داشت.

معرفی میکرودرم پوست

ممکن است پیش از انجام میکرودرم پوست برای متقضیان این سوال ایجاد شود که میکرودرم پوست چیست؟ میکرودرم یکی از جدیدترین تکنیک‌ها برای داشتن پوستی سالم است. با این روش می‌توان لکه‌های پوستی را از بین برد و سبب یکنواختر شدن پوست شد. این تکنیک بی‌نظیر با استفاده از دستگاهی خاص ابتدا نوعی کریستال ویژه به نام اکسید آلومینیوم را در مجاورت پوست قرار می‌دهد. پس از آن نوبت به تراش روی خارجی‌ترین لایه سطح پوست می‌رسد؛ به این ترتیب پوست شما روشن و یکدست‌تر خواهد شد. در حقیقت مکش دستگاه میکرودرم با جمع کردن کریستال‌های گفته شده سبب راه‌اندازی مجدد فیبروبلاست‌ها خواهد شد. همچنین افزایش گردش خون در زیر پوست موجب بهبود علائم ناشی از پیری می‌شود.

 این روش که ابتدا در کشور ایتالیا تجربه شد، امروزه به عنوان تکنیکی مطرح در همه کشورها محسوب می‌شود؛ طوری که مردم همه کشورهای اروپایی و آسیایی عاشق آن هستند. دلیل این حجم از طرفداران میکرودرم پوست آن است که این روش کاملاً بدون درد انجام می‌شود. پاکسازی پوست با این روش از طریق حذف سلول‌های مرده صورت می‎گیرد؛ در نتیجه فرصت برای ساخت سلول‌های جدید امکان‌پذیر خواهد شد.

 آشنایی با مزایای میکرودرم پوست

در حال حاضر عوامل متعددی همچون سبک زندگی نامناسب، آلودگی هوا و ... سبب می‌شوند تا پوست شادابی طبیعی خود را از دست بدهد. یکی از روش‌های مفید برای بازگرداندن پوست به حالت طبیعی، استفاده از تکنیک‌های زیبایی و درمانی از جمله میکرودرم پوست است. میکرودرم سبب می‌شود تا سلول‌های مرده از پوست شما حذف شده و با تولید سلول‌های سالم، مشکلات پوستی همچون جای جوش، چین و چروک و اسکار برطرف شوند؛ اما به نظر شما میکرودرم چه مزایای دیگری دارد؟ در ادامه قصد داریم به همین سوال پاسخ دهیم:

 طراوت و شادابی پوست

همانطور که اشاره کردیم در حین حرکت دستگاه میکرودرم آبریژن، کریستال‌های ظریف روی سطح پوست قرار گرفته می‌شوند تا با مکش آنها سلول‌های مرده برداشته شوند. این مسئله سبب می‌شود که طراوت و شادابی به پوست شما بازگردد.

 بهبود لکه‌ها

به دلیل افزایش سن ممکن است شاهد لکه‌های سیاه روی پوست خود باشید. این اتفاق با زیبایی مغایرت دارد؛ بنابراین برای برطرف کردن آن می‌توانید اقداماتی از جمله میکرودرم را امتحان کنید. با انجام میکرودرم لکه‌های ایجاد شده از بین رفته و با لایه برداری یک پوست تر و تازه برای ساخته می‌شود.

کاهش چین و چروک‌ها

 از دیگر مزایای میکرودرم پوست می‌توان به کاهش چین و چروک‌های سطحی اشاره کرد. برای آنکه با پیری مبارزه کنید، می‌توانید با روش‌هایی همچون میکرودرم چین‌های ظریف دور چشم یا خط لبخند خود را از بین ببرید.

 کاهش منافذ باز

 بسیاری از افراد از سوراخ‌های ریز یا منافذ باز خود خسته شده‌اند. برای آنکه چربی سطح پوست را کنترل کنید، با استفاده از میکرودرم می‌توانید به کوچک‌تر کردن سوراخ‌های ریز بپردازید.

 افزایش شادابی و جوانی پوست

شاید بتوان مهم‌ترین اثر میکرودرم را در افزایش جوانی و شادابی پوست خلاصه کرد. میکرودرم در خدمات زیبایی با بهبود گردش خون و افزایش غلظت کلاژن موجب می‌شود جوانی به پوست شما بازگردد.

 بهبود جای جوش

یکی از عواملی که سبب از بین رفتن جذابیت چهره می‌شود، جای جوش‌های متعدد است. اگر شما آنها را نادیده گرفته‌اید، باید فکری به حال آن‌ها کنید. میکرودرم با از بین بردن سلول‌های مرده به پوست برای تولید سلول‌های جدید مجال می‌دهد؛ به این ترتیب این سلول‌های پوستی جدید می‌توانند فرورفتگی‌ها و جای زخم را بهبود ببخشند.

میکرودرم آبریژن روش درمانی برای بهبود رنگ پوست

میکرودرم آبریژن نوعی از روش‌ها برای جوانسازی پوست است که به عنوان تکنیکی کم تهاجم و کم خطر شناخته می‌شود. پزشک برای انجام این مدل میکرودرم با استفاده از یک ابزار ویژه با سطح ساینده لایه‌های مرده سطح پوست را جدا می‌کند. در واقع متخصص از طریق این روش اسپری حاوی ذرات ریز و ساینده را روی پوست قرار داده تا به کمک مکش بتواند سلول‌های شاخی را جدا کند؛ در نتیجه پس از مدت کوتاهی می‌توان شاهد یک دست و روشن‌تر شدن پوست نسبت به قبل بود. البته برخی از افراد ترجیح می‌دهند که در کنار انجام میکرودرم آبریژن از تکنیک‌هایی همچون تزریق ژل، بوتاکس و میکرونیدلینگ هم کمک بگیرند. این فکر خوبی است؛ زیرا موجب می‌شود شما حسابی در پوستتان تغییر ایجاد کنید و از دست عدم یکنواختی رنگ پوستتان نجات پیدا کنید.

میکرودرم آبریژن یا میکرودرم؟

 اگر بخواهیم تفاوت میکرودرم ابریژن با میکرودرم را بگوییم باید باید به این مطلب اشاره کنیم که اساساً میکرودرم ابریژن روش قوی‌تری است؛ یعنی با انجام آن می‌توان حتی خالکوبی، لکه‌های ناشی از تصادف و سوختگی را از بین برد؛ کاری که از طریق میکرودرم غیر ممکن است. در حقیقت به دلیل آنکه در میکرودرم ابریژن لایه برداری پوست را به صورت فشرده‌تری انجام می‌دهد، روشی با تهاجم بیشتر به حساب می‌آید. اگر بین این دو تکنیک مانده‌اید و نمی‌دانید کدام را انتخاب کنید، باید به نوع مشکل پوستی خود رجوع کنید. چنانچه قصد برطرف کردن چین و چروک‌های عمقی پوستتان را دارید، میکرودرم ابریژن روش موثرتری است. همچنین اگر می‌خواهید اسکارها و لکه‌های صورت خود را محو کنید، لازم است به جای میکرودرم، میکرودرم آبریژن را برگزینید. البته علاوه بر تاثیرگذاری بالا، میکرودرم آبریژن طول درمان کوتاه‌تری داشته و اثرات آن روی پوست فوراً دیده می‌شود.

دستورالعمل‌های پیش از انجام میکرودرم پوست

میکرودرم یک روش غیر تهاجمی به حساب می‌آید که با توجه به نوع مشکلات پوستی شما در سه نوع سطحی، نیمه عمیق و عمیق صورت می‌گیرد و با ایجاد فشار تنظیم شده می‌تواند جریان خون به ناحیه مورد نظر را افزایش دهد. پزشکان همواره توصیه می‌کنند که قبل از انجام این عمل اقدامات مورد نیاز را انجام دهید. این دستورالعمل‌ها عبارتند از:

تمیز کردن صورت

پیش از هر جلسه لازم است با استفاده از شوینده‌های ملایم و غیر صابونی پوست خود را تمیز کنید تا آماده انجام میکرودرم شود.

عدم استفاده از کرم‌های لایه بردار

از ۱ تا ۳ روز قبل از استفاده از این روش لازم است از مصرف کرم‌های لایه بردار خودداری نمایید.

 عدم برنزه کردن پوست

پیشنهاد می‌شود که برای انجام میکرودرم پوست در هفته‌های قبل از برنزه کردن بپرهیزید. همچنین لازم است گرفتن حمام آفتاب و مصرف کرم‌های برنزه را از یک هفته قبل از انجام این تکنیک متوقف کنید.

عدم انجام مراقبت‌های پوستی دیگر

 پزشکان همواره توصیه می‌کنند که از ۲ تا ۳ هفته قبل از انجام میکرودرم، سایر مراقبت‌های پوستی همچون تزریق کلاژن را انجام ندهید. این کار با گرفتن نتیجه دلخواه مغایرت دارد.

نحوه انجام میکرودرم پوست

یکی از سوالات متقاضیان در رابطه با مراحل و نحوه انجام میکرودرم پوست بعنوان خدمات زیبایی است. اگر شما نیز در رابطه با چگونگی این روش سوال دارید، در درجه اول باید بگوییم که مهمترین بخش در تجربه میکرودرم پوست، انتخاب یک پزشک حاذق است. برخی از متخصصان پوست با داشتن مجوز معتبر، این روش را روی پوست‌های مختلف انجام می‌دهند. چنانچه نگران استفاده از مواد بیهوشی یا بی‌حس کننده هستید، باید بدانید که این تکنیک بدون نیاز به این موارد انجام می‌شود و کاملاً بی‌خطر است. البته همانطور که گفتیم بیش از جلسات میکرودرم پوست باید صورت خود را تمیز کرده تا از هرگونه مواد آرایشی و آلاینده عاری شود.

طی انجام این عمل تراشه‌هایی همچون الماسه، کریستال اکسید آلومینیوم و بی‌کربنات سدیم روی پوست اسپری می‌شوند؛ یعنی تصور کنید که یک سری کریستال‌های ظریف با یک افشانه دستی روی پوست مورد نظر قرار می‌گیرند. همچنین یک مخزن مکنده کوچک با مکش تراشه‌ها از روی پوست برمی‌دارد. البته همزمان سلول‌های مرده نیز به خود جذب می‌شوند. پزشک در طی انجام این مراحل ممکن است از کرم‌های ضد پیری و روشن کننده‌های پوستی نیز استفاده نماید.

دستورالعمل‌های پس از انجام میکرودرم پوست

میکرودرم که از روش‌های درمانی و زیبایی پوست به شمار می‌رود، دارای متقاضیان فراوانی است که دوست دارند برای یک بار هم که شده این روش کم تهاجم را امتحان کنند؛ اما یکی از سوالات این افراد آن است که پس از انجام این پروسه باید چه کارهایی انجام دهیم؟ به هر حال در نظر داشتن یک سری از نکات می‌تواند در گرفتن نتیجه بهتر تاثیرگذار باشند. چنانچه شما نیز مشتاق هستید که از این اقدامات باخبر شوید، با ما همراه باشید:

 استفاده از شوینده‌های ملایم

 بعد از آنکه موفق شدید میکرودرم پوست را انجام دهید، نباید از تمیز کننده‌های قوی استفاده کنید. با اینکه همواره توصیه می‌شود لایه‌های جدید پوست خود را همواره تمیز و مرطوب نگه دارید، در عین حال استفاده از تمیز کننده‌های قدرتمند ممنوع است.

 استفاده از کمپرس سرد

در روزهای پس از انجام میکرودرم استفاده از کرم‌های کاهنده التهاب و کمپرس سرد بلامانع است.

 مراقبت از پوست

یکی از اقدامات مهمی که پس از انجام میکرودرم باید آن را جدی بگیرید، مراقبت از پوست است؛ یعنی به هیچ وجه کارهایی که پوست تحت درمان را به خطر بیندازد را انجام ندهید و یک خط قرمز دور آن‌ها بکشید؛ برای مثال خاراندن پوست، خراشیدن و نیشگون گرفتن از ناحیه ممنوع است.

 قرار نگرفتن در معرض آفتاب

به هیچ وجه در روزهای پس از انجام میکرودرم پوست حداقل تا ۷ روز از قرارگیری در معرض نور خورشید و آفتاب مستقیم به شدت خودداری نمایید؛ چرا که این بی‌ملاحظگی‌ها سبب می‌شوند روند بهبودی کند شود.

ماندگاری میکرودرم پوست

همانند بیشتر روش‌های لایه بردار و جوانسازی ، می‌توان گفت که میکرودرم پوست نیز ماندگاری محدودی دارد. منظور از محدود آن است که نمی‌توانید از این تکنیک توقع ماندگاری مادام العمر را داشته باشید. در واقع توصیه می‌شود برای تجربه ماندگاری دلخواه با توجه به توصیه پزشکتان بعد از چند سال ۱ تا ۲ جلسه تمدید را انجام دهید؛ چرا که پوست همواره در حال تغییر و افتادن در سراشیبی پیری است؛ بنابراین لازم است روش‌هایی همچون میکرودرم را با فواصل بسیار زیاد مجدداً انجام دهید. به طور کلی نتیجه درست و درمان میکرودرم را می‌توان بین ۶ ماه تا ۲ سال در پوست دید. البته به شرطی که تمام مراقبت‌ها را انجام دهید.

نگاهی به هزینه میکرودرم پوست

با استفاده از میکرودرم پوست می‌توان لکه‌های ناشی از آفتاب، کدری پوست، عدم یک دست بودن رنگ پوست، زخم و جای جوش و ... را از بین برد. این روش نیاز به بیهوشی و استفاده از بی‌حس کننده‌های موضعی ندارد. متاسفانه این تکنیک جزئی از اقدامات زیبایی محسوب می‌شود و اصولاً بیمه هزینه آن را به عهده نمی‌گیرد. در کل عوامل متعددی در تعیین هزینه میکرودرم دخالت دارند. از دستمزد پزشک گرفته تا عمق لایه برداری و تعداد جلسات. کلینیک زیبایی سعادت آباد هزینه میکرودرم را برای زیباجویان خود مناسب در نظر گرفته است.

برخی از سوالات متداول

میکرودرم پوست فواید زیادی دارد. در واقع به خاطر همین مزایای بی‌نظیر، افراد طرفدار آن هستند. اگر شما نیز قصد انجام این روش را دارید، بهتر است نگاهی به پرسش و پاسخ‌های زیر بیندازید:

میکرودرم پوست تا چه حدی درد دارد؟

 برخلاف سایر روش‌های زیبایی که با درد همراه هستند، میکرودرم پوست هیچ دردی ندارد. در ضمن پزشک برای انجام آن از هیچ گونه مواد بی ‌حسی و بیهوش کننده استفاده نمی‌کند.

برای برطرف شدن چه مشکلاتی می‌توان روی میکرودرم پوست حساب باز کرد؟

با استفاده از میکرودرم می‌توان بسیاری از مشکلات پوستی را بهبود بخشید. در واقع این دستگاه با لایه برداری از پوست و افزایش گردش خون، می‌تواند در جوانسازی پوست و رفع لکه‌ها و جای پوست موثر باشد.

آیا میکرودرم برای درمان منافذ باز پوست موثر است؟

 بله؛ این دستگاه با تاثیرگذاری بر تولید سلول‌های سالم و جوان سبب می‌شود تا میزان ترشحات غدد چربی مدیریت شود؛ به این ترتیب منافذ پوست بسته خواهد شد.

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.