تصاویر قبل و بعد جای جوش

-/-
-/-
-/-

در دنیای پوست و زیبایی، مفهوم جوش یکی از مسائل مهم و رایج است. جوش‌ها می‌توانند پوست را تحت تاثیر قرار دهند و از جلوه سالم و زیبای آن بکاهند. از این‌رو، درمان جای جوش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود.

درمان جای جوش

جوش چیست و چه انواعی دارد؟

جوش‌ها یک مشکل پوستی رایج هستند که بر اثر تغییرات در فولیکول‌های موها یا پوست ایجاد می‌شوند. این تغییرات می‌توانند منجر به انسداد یا التهاب این فولیکول‌ها شوند. در پوست انسان، سه نوع جوش شایع وجود دارد: جوش‌های سفید، جوش‌های سرسیاه و جوش‌های قرمز. هر کدام از این جوش‌ها ویژگی‌ها و علل خاص خود را دارند و درمان محل جوش هر یک از دیگری متفاوت خواهد بود.

بهترین روش‌های کلینیکی درمان جای جوش

جای جوش می‌تواند علاوه‌بر ایجاد لک‌ها، به فرورفتگی، خراش و سوراخ‌هایی روی پوست منجر شود. ظاهر چنین پوستی برای شما بسیار آزاردهنده خواهد بود. جوش‌ها احتمال دارد در صورت تاثیر بر لایه‌های عمیق‌تر پوست، باعث فرورفتگی و ایجاد خراش شوند. روش‌های درمان جای جوش به دو دسته تهاجمی و غیر تهاجمی تقسیم می‌شوند.

روش‌های غیرتهاجمی درمان

روش‌های غیر تهاجمی معمولا کمترین تداخل و مزاحمت برای پوست شما دارند. برای مثال، در استفاده از لیزر، پوست صرفا به شکلی محدود تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

سابسیژن

سابسیژن برای درمان محل جوش‌ و نقاط تیره روی پوست استفاده می‌شود. این روش توسط تخصصی‌ترین ‌پزشکان پوست اجرا می‌شود. در این روش، سوزن‌ها به‌دقت وارد پوست شما می‌شوند و به محل‌های خاصی از پوست هدایت خواهد شد.

سپس با تزریق محلول‌های خاص به پوست، سلول‌های مرده و چسبندگی‌های منافذ پوست تخریب می‌شوند. این عمل به تحریک فعالیت سلول‌های پوستی و تولید ماده مصنوعی ملانین و درمان جای جوش‌ منجر می‌شود.

درمان جای جوش

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یک روش درمانی برای بهبود و تجدید سلول‌های پوست استفاده می‌شود. در این روش پزشک شما به کمک میکروکریستال‌ها، به عمیق‌ترین لایه‌های پوست دسترسی پیدا می‌کند. این میکروکریستال‌ها به‌صورت ملایم روی پوست اعمال می‌شوند و با حذف سلول‌های مرده و لایه‌های بیرونی پوست، در تجدید پوست نقش دارند.

این روش علاوه‌بر درمان جای جوش، به بهبود لک‌ها، خطوط ریز و ترمیم آسیب‌های پوستی ایجادشده توسط عوامل مختلفی نظیر آفتاب، پیری یا آکنه کمک می‌کند. اگر شما از میکرودرم ابریژن استفاده ‌کنید، اغلب احساس تازگی و روشنی در پوست خود را تجربه خواهید کرد.

درماپن

درماپن، علاوه‌بر درمان محل جوش، می‌تواند در بهبود و کاهش افتادگی و شلی پوست نیز کمک کند. این روش با تحریک تولید کلاژن و الاستین، پوست را جوان‌تر می‌سازد. تحریک سلول‌های پوستی به وسیله درماپن باعث افزایش ترمیم و تجدید حیاتی پوست می‌شود.

میکرونیدلینگ

روش میکرونیدلینگ به‌وسیله ورود سوزن‌های بسیار نازک به پوست شما انجام می‌شود و می‌تواند به رفع و بهبود چندین مشکل پوستی کمک کند. تحریک سلول‌های پوستی به وسیله میکرونیدلینگ باعث افزایش ترمیم و تجدید حیاتی پوست شما خواهد شد. میکرونیدلینگ علاوه‌بر درمان جای جوش و بسته‌شدن منافذ ایجادشده بر اثر زخم، می‌تواند به بهبود و کاهش چین و چروک‌های صورت نیز کمک کند.

درمان جای جوش

پی آر پی (PRP)

در روش درمانی پی آر پی پلاسمای غنی از پلاکت به پوست شما تزریق می‌شود. PRP می‌تواند حتی برای درمان جای جوش‌ عمیق و جای بخیه نیز کاربرد داشته باشد. در این روش، ابتدا از شما یک نمونه خون گرفته می‌شود. سپس این نمونه خون با دستگاه ویژه‌ای جدا خواهد شد که بدین ترتیب پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) حاصل می‌شود.

 در مرحله بعدی، این پلاسما به پوست شما تزریق خواهد شد. PRP حاوی عوامل رشدی است که به تحریک و تولید سلول‌های جدید و افزایش کلاژن در پوست منجر می‌شود.

آراف فرکشنال

آراف فرکشنال یکی دیگر از روش‌های درمانی کلینیک سعادت آباد محسوب می‌شود که با استفاده از فرکانس رادیویی فرکشنال برای لایه‌برداری از پوست انجام می‌شود. این روش به جوانسازی پوست آسیب‌دیده، درمان چین و چروک، بهبود زخم‌ها، کاهش منافذ قابل مشاهده روی پوست و اصلاح رنگدانه‌های ناهموار پوست شما کمک می‌کند.

آراف فرکشنال با توجه‌به ویژگی‌های خاص فرکشنال رادیویی، به دقت مناطق مختلف پوست شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث تحریک در لایه‌های عمیق‌تر پوست می‌شود. این تحریک باعث تولید کلاژن جدید و تجدید حیاتی پوست خواهد شد که در بهبود و جوانسازی پوست شما نقش موثری دارد.

درمان جای جوش

تزریق پرکننده‌های پوستی

این روش با تزریق مواد پرکننده به نواحی موردنیاز پوست انجام می‌شود. پرکننده‌ها برای از بین‌بردن فرورفتگی‌های پوستی، افزایش حجم پوست و بهبود جای زخم و علائم افتادگی پوست مورداستفاده قرار می‌گیرند. این روش با تزریق مواد پرکننده که معمولا حاوی موادی مانند اسید هیالورونیک یا کلاژن هستند، به نواحی موردنیاز پوست شما انجام می‌شود. این مواد به پوست حجم و ترمیم می‌دهند و در بهبود جای زخم و لیفت پوست موثر هستند.

لیزر

لیزر یکی از روش‌های پیشرفته در درمان مشکلات پوستی است که با استفاده از اشعه‌ لیزر به ترتیب سلول‌های مرده پوست را هدف قرار می‌دهد و به‌صورت مستقیم به از بین‌بردن آن‌ها می‌پردازد. درکلینیک با تنظیم قدرت و نوع اشعه‌ لیزر، توانایی لک‌ها، جوش‌ها و نقاط تیره روی پوست شما از بین خواهد رفت.

ضمن آنکه، این روش به تحریک تولید کلاژن در پوست می‌پردازد که منجر به جوان‌تر شدن پوست و بهبود تنظیم پوست می‌شود.

روش‌های تهاجمی درمان

روش‌های تهاجمی احتمال دارد نیازمند جراحی یا تداخل جراح باشند. به‌عنوان مثال، در برش پانچ پوست یا پیوند پانچ، قسمتی از پوست برداشته می‌شود و احتمال دارد پوست شما نیاز به دوخت و بخیه داشته باشد.

کلینیک سعادت آباد
به دنبال تغییر اساسی در چهره‌ات با درمان جای جوش هستی؟
اول با چند متخصص پوست و مو مشورت کن.
برای مشاوره با دکتر پوست سعادت آباد کلیک کن.

برش پانچ پوست

برش پانچ پوست یک روش درمانی جراحی است که برای درمان زخم‌ها و مشکلات پوستی مورداستفاده قرار می‌گیرد. در این روش، محل زخم روی صورت شما کاملا برداشته می‌شود و سپس پوست از قسمت‌های مجاور به محل زخم کشیده خواهد شد و با بخیه دوباره دوخته می‌شود.

این روش به کمک تخته‌ای به نام "پانچ" انجام می‌گیرد که به‌وسیله آن پوست شما را از محل موردنظر برمی‌دارند. سپس پوست از قسمت‌های اطراف به محل زخم کشیده می‌شود تا زخم بسته شود. در مرحله بعد با استفاده از بخیه پوست مجددا به هم چسبانده خواهند شد. برش پانچ پوست معمولا برای درمان زخم‌های کوچک، خطوط و چین‌های پوستی و مشکلات پوستی مانند سوختگی‌ها و زخم‌های جدید یا قدیمی به‌کار می‌رود.

پیوند پانچ

در پیوند پانچ قسمتی از پوست که دچار عارضه شده است، کاملا برداشته می‌شود. سپس پزشکان از سایر قسمت‌های بدن شما پوست سالم را برمی‌دارند و به جای پوست ازدست‌رفته پوست جدید را به‌صورت پیوند می‌زنند.

اگر شما از مشکلات پوستی رنج می‌برید، روش‌های کلینیکی مختلفی برای درمان و بهبود پوست شما وجود دارد. شما می‌توانید با تماس و رزرو وقت با مشاوران پزشکی در کلینیک سعادت آباد، بهترین و مناسب‌ترین درمان جای جوش را براساس نیاز پوست خود دریافت کنید. این روش‌ها شامل سابسیژن، لیزرتراپی، پیلینگ شیمیایی و درمان‌های دارویی و دیگر روش‌های معمول خواهد بود.

با دریافت مشاوره و انتخاب روش مناسب، شما این امکان را دارید تا شاهد بهبود چشمگیری در وضعیت پوست خود باشید. مهم‌ترین نکته این است که برای انجام هرگونه درمان پوستی، به افراد حرفه‌ای و متخصص در حوزه پوست‌ مراجعه کنید تا از نتایج مثبت و ایمن پوست اطمینان حاصل شود.

درمان جای جوش

جمع‌بندی

درمان جای جوش بستگی به نوع آن دارد. برای درمان موثر جای جوش‌ها، می‌توانید از محصولات تقویت‌کننده پوست، کرم‌های حاوی عوامل مرطوب‌کننده، پیلینگ‌های شیمیایی، لیزر و مشاوره با پزشکان متخصص پوست استفاده کنید. متخصصین بعد از بررسی پوست، بهترین راهکار درمانی را متناسب با نیازهای پوستی هر فرد ارائه خواهند داد.

سوالات متداول

  1. آیا می‌توان با استفاده از محصولات طبیعی جای جوش را درمان کرد؟

محصولاتی مانند عصاره چای سبز، عسل و اسانس‌های گیاهی مانند روغن چای درخت دارای خواص ضد التهابی و آنتی‌باکتریال هستند که می‌توانند به تسریع فرآیند بهبودی جای جوش کمک کنند.

  1. آیا جای آکنه به مرور زمان محو می‌شود؟

اسکار آکنه زمانی اتفاق می‌افتد که بافت سالم آسیب دیده با بافت فیبری جایگزین شود. اغلب در نتیجه فشردن جوش، ممکن است مدتی طول بکشد تا بهبودی حاصل شود.

  1. چگونه می‌توان جلوی ایجاد جوش و آکنه را گرفت؟

برای جلوگیری از ایجاد جای جوش، بهتر است پوست را با محصولات مناسب شستشو دهید تا جلوی انسداد منافذ مویی و تولید چربی بیش از حد را بگیرید.

  1. آیا جای جوش بعد از بارداری از بین می‌رود؟

برای برخی از زنان، پس از تولد نوزاد، پوست به حالت عادی باز می‌گردد. برای برخی دیگر، با کاهش استروژن ممکن است جای جوش چند ماه دیگر باقی بماند، تا هورمون‌ها دوباره متعادل شوند.

  1. چه چیزی اسکار آکنه را بدتر می‌کند؟

ژن‌های شما تعیین می‌کنند که پوست شما چقدر خوب ترمیم می‌شود. با این حال، شما می‌توانید با کشیدن سیگار، فشار دادن جوش، جای زخم را بدتر کنید.

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.