جوانسازی پوست با PRP

جوانسازی پوست با PRP

پی آر پی روشی ایمن برای جوانسازی پوست است که طی آن از اجزای خون خود بیمار برای تحریک و ترمیم بافت‌های آسیب دیده پوست استفاده می‌شود. در این روش چند سی‌سی خون از بیمار گرفته می‌شود و سپس به کمک کیت‌های مخصوص غلظت پلاکت موجود در خون را افزایش می‌دهند. در نهایت پلاکت‌ها به منظور فرآیند ترمیم و بازسازی به نواحی مختلف صورت تزریق می‌شود. پلاکت‌های تزریق شده موجب تولید رگ‌های خونی جدید و افزایش تولید کلاژن و الاستین می‌شود از این رو افراد به صورت ایمن به نتیجه دلخواه خود دست پیدا می‌کنند.

کاربرد تزریق پی آر پی

به کمک تزریق پی آر پی می‌توان فرآیند جوانسازی را برای قسمت‌های مختلف پوست صورت از جمله نواحی اطراف چشم، گردن، گونه و صورت، گردن و فک و اطراف دهان استفاده کرد. از مهم‎ترین کاربردهای پی آر پی می‌توان به جوانسازی پوست، از بین بردن چین و چروک‌های اطراف چشم و لب، درمان هاله سیاه دور چشم، درمان لکه‌های پوستی، از بین بردن جای جوش و بخیه، درمان پف زیر چشم، حفظ رطوبت پوست، کاهش منافذ پوستی و ... استفاده کرد.

روش انجام پی آر پی صورت چگونه است؟

برای انجام پی آر پی ابتدا پزشک نمونه‌ای کمی از خون بیمار را گرفته و آن را در دستگاه سانتریفیوژ قرار می‌دهد. دستگاه سانتریفیوژ پلاسما و پلاکت را از گلبول‌های قرمز خون جدا می‌کند و در نهایت یک ماده زرد رنگی حاصل می‌شود که این همان پلاسمای غنی از پلاکت است. پزشک با تزریق این پلاسما به نواحی مختلف صورت موجب تحریک پروتئین‌های مورد نیاز پوست (الاستین و کلاژن) و ترمیم بافت‌های آسیب دیده می‌شود. تزریق پی آر پی ممکن است با کمی درد همراه باشد بدین منظور پزشک در محل درمان از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند.

آمادگی قبل از پی آر پی صورت چگونه است؟

در وهله اول افراد باید به پزشک مراجعه کنند تا پزشک پس از انجام معاینات و بررسی‌های لازم مشخص کند که آیا فرد برای تزریق پی آر پی کاندید مناسبی است یا خیر. در جلسه مشاوره بیمار می‌تواند هر گونه اطلاعاتی در خصوص پی آر پی از پزشک دریافت و انتظارات خود را مطرح کند. پزشک پس از تایید شرایط بیمار برای پی آر پی زمان جلسه درمان را مشخص می‌نماید و تأکید می‌کند که موارد زیر به خوبی رعایت شود.

 • بیمار اگر داروهای ضد التهابی مصرف می‌کند باید یک هفته قبل از آغاز درمان با مشورت پزشک مصرف دارو را قطع کند
 • از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین یک هفته قبل از درمان باید خودداری شود
 • یک روز قبل از درمان بیمار باید استحمام کند و به خوبی استراحت کند
 • مصرف مایعات و آب فراوان قبل از درمان لازم و ضروری است
 • افراد نباید ناشتا به کلینیک مراجعه کنند

مراقبت‌های بعد از پی آر پی صورت چگونه است؟

بیماران برای رسیدن به نتیجه مطلوب و پیشگیری از بروز و عود عوارض احتمالی پس از درمان و تزریق پی آر پی باید نکات زیر را به خوبی رعایت کند.

 • آب باید به مقدار فراوان نوشیده شود
 • از کمپرس سرد به مدت 24 ساعت حتماً استفاده شود
 • مصرف نمک باید به صورت چشم‌گیر کاهش یابد
 • مصرف سیگار و الکل به مدت 2 هفته توصیه نمی‌شود
 • از ماساژ و دستکاری محل تزریق به شدت باید اجتناب شود
 • به مدت 2 روز استفاده از سونا خشک و بخار ممنوع است
 • به مدت 48 ساعت باید از انجام فعالیت‌های سنگین که موجب افزایش ضربان قلب و جریان خون می‌شود باید پرهیز شود

عوارض احتمالی تزریق پی آر پی

اگر بیمار به درستی انتخاب شود و تزریق توسط پزشک مجرب انجام شود احتمال بروز عوارض جانبی به صورت چشم‌گیری کاهش می‌یابد. برای مثال اگر تزریق به درستی و اصولی انجام نشود ممکن است به بافت و رگ‌های خونی آسیب وارد شود که همین امر موجب بروز کبودی شدید، خون مردگی و تورم می‌شود هم‌چنین در صورت تزریق غیر اصولی ممکن است فرد دچارعفونت، آلرژی، حساسیت و آسیب به بافت عصبی شود. اگر افراد برای پی آر پی به مراکز معتبر و مجهز و پزشکان مجرب مراجعه کنند این احتمال وجود دارد که فرد دچار عوارض خفیفی مانند درد، تورم و التهاب شود که این عوارض با انجام دستورهای پزشک ظرف مدت 24 الی 48 ساعت بهبود می‌یابد. وقتی از عوارض احتمالی پی آر پی صحبت می‌شود این بدان معنا نیست که تمام افراد پس از تزریق دچار این عوارض خواهند شد؛ زیرا بروز عوارض به سیستم ایمنی و میزان آلرژی آن‌ها بستگی دارد، بنابراین ممکن است برخی افراد هیچ یک از عوارض را اصلاً تجربه نکنند.

چه افراد کاندید مناسب برای تزریق پی آر پی نیستند

پی آر پی یک روش ایمن و کم تهاجم است که بدون نیاز به بیهوشی و ایجاد برش انجام می‌شود اما این بدان معنا نیست که تمام افراد می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند. پی آر پی برای افراد بالای 18 سال که بنا به هر دلیلی از عارضه‌های پوستی رنج می‌برند کاربرد دارد اما افرادی که باید مداوم داروهای رقیق کننده خون مصرف کنند، زنان باردار و بانوانی که در دوران شیردهی هستند، افرادی که در معرض عارضه لخته شدن خون قرار دارند و افرادی که از بیماری‌های پوستی رنج می‌برند کاندید مناسبی برای تزریق پی آر پی نیستند. هم‌چنین افرادی که دیابت کنترل نشده دارند، بیماران مبتلا به سرطان پوست و افرادی که به بیماری‌های نقص سیستم ایمنی مبتلا هستند و داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند نمی‌توانند پی آر پی صورت انجام دهند.

برای جوانسازی پوست به چند جلسه پی آر پی نیاز است؟

تعداد جلسات درمان برحسب نیاز و انتظار بیمار با دستور پزشک تعیین می‌شود. برخی افراد ممکن است طی یک جلسه و برخی ممکن است پس از 4 الی 6 جلسه به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنند. جلسات درمانی باید با فاصله زمانی دو هفته انجام شود.

آیا تزریق پی آر پی موجب افزایش یا کاهش حجم چربی صورت می‌شود؟

از آنجایی که پلاسمای غنی تزریق شده حاوی مقدار اندکی چربی است ممکن است فرد پس از درمان به صورت محسوسی احساس چاقی صورت کند که این به معنی افزایش حجم چربی صورت نیست بلکه به دنبال افزایش تولید الاستین و کلاژن بافت‌های آسیب دیده ترمیم شده است؛ اما تزریق پی آر پی تأثیری در کاهش حجم چربی صورت ندارد.

مزایای تزریق پی آر پی به صورت

مزایای جوانسازی پوست با تزریق پی آر پی

قابل استفاده در تمام نواحی صورت و بدن

احتمال بروز عوارض خفیف و گذرا

عدم نیاز به بستری در بیمارستان و استراحت

نداشتن دوران نقاهت

بدون درد و خونریزی بودن

ماندگاری بالای نتایج حاصل درمان

نداشتن احتمال بروز عفونت و حساسیت

انجام تمام فرآیند در شرایط استریل

 

کلام آخر

از آنجایی که در تزریق پی آر پی به دلیل اینکه از اجزای خون خود بیمار برای تحریک و نوسازی بافت‌های آسیب دیده استفاده می‌شود یک روش ایمن و مؤثر برای جوانسازی پوست است که در کلینیک پوست سعادت آباد این روش تحت نظر پزشکان مجرب و با تجربه و توسط بروزترین تجهیزات پزشکی در حال انجام است. در کلینیک سعادت آباد تمام مراحل برداشت نمونه خون، جداسازی اجزای خون و تزریق در شرایط کامل استریل و بهداشتی و توسط کیت‌های مخصوص انجام می‌شود که همین امر احتمال بروز عوارض جانبی را به شدت کاهش می‌دهد. میزان رضایتمندی بیماران از تزریق پی آر پی در این مرکز تایید این امر است.