جراحی زیبایی گوش

گوش‌های نامتقارن، بزرگ یا بیرون زده می‌تواند باعث کاهش عزت‌نفس و ناامیدی در کودکان و بزرگ‌سالان شوند. در بسیاری از موارد، نقص گوش ممکن است در بدو تولد رخ دهد. اما گاهی اوقات، آسیب به گوش بر اثر تصادف یا حادثه در بزرگ‌سالی رخ می‌دهد. اتوپلاستی یک عمل جراحی زیبایی شناخته شده برای بازگرداندن ظاهر طبیعی و جذاب به گوش است. در کلینیک سعادت آباد جراحی زیبایی گوش زیر نظر متخصصین باتجربه و در محیطی مجهز و سالم انجام می‌شود.

جراحی زیبایی گوش

اتوپلاستی چیست؟

اتوپلاستی که با نام‌های پیناپلاستی، جراحی اصلاح گوش یا جراحی زیبایی گوش نیز شناخته می‌شود، یک عمل جراحی برای تغییر اندازه، شکل یا موقعیت گوش‌ها است. اتوپلاستی اغلب با چسباندن گوش‌های بیرون زده به عقب همراه است. این جراحی با توجه به سن بیمار، می‌تواند تحت بیهوشی عمومی یا موضعی انجام شود.

اتوپلاستی را می‌توان در کودکان نیز انجام داد؛ اما بهتر است پیش از سن 5 سالگی از این کار اجتناب شود. زیرا گوش‌ها همچنان در حال رشد و تکامل هستند. درک این نکته مهم است که اتوپلاستی شنوایی شما را تغییر نمی‌دهد یا تاثیری روی آن ندارد و فقط ظاهر گوش شما را تغییر می‌دهد.

چه کسانی برای جراحی زیبایی گوش مناسب‌ هستند؟

هر فردی که از ظاهر گوش‌های برجسته، بزرگ یا نامتعارف خود ناراضی باشد، می‌تواند کاندیدای مناسبی برای جراحی زیبایی اتوپلاستی باشد. با انجام یک مشاوره رایگان در کلینیک، جراح سلامت کلی و تعادل و تناسب صورت شما را بررسی می‌کند و در صورت تایید، این عمل را انجام می‌دهد. اگر گوش به دلیل ضربه یا حادثه آسیب‌دیده باشد، جراح ممکن است بازسازی گوش را همراه با تغییر شکل آن توصیه کند.

کودکانی که به رشد کامل گوش رسیده‌اند نیز می‌توانند کاندیدای جراحی زیبایی گوش باشند. کودکانی که در یک گروه اجتماعی به دلیل شکل عجیب گوش‌هایشان احساس ناتوانی می‌کنند، معمولا به دنبال جراحی اتوپلاستی هستند.

جراحی زیبایی گوش

روش جراحی زیبایی گوش

گوش عمدتا از غضروف تشکیل شده است که می‌توان آن را با جراحی دستکاری کرد تا اندازه یا شکل مناسب ایجاد شود. جراح به دنبال فرمی خواهد بود که با سایر اجزای صورت هماهنگ باشد و با اندازه سر نیز تناسب داشته باشد. در عین حال، جراح اطمینان حاصل می‌کند که تقارن دقیق بین دو گوش، در طول جراحی حفظ شود.

قبل از عمل اتوپلاستی، جراح به بیمار کمک می‌کند انتظارات واقع‌بینانه‌ای داشته باشد. بیمار باید بداند که گوش‌ها با هم هماهنگی کاملی ندارند. برای اینکه این روش ظاهری طبیعی ایجاد کند، در بسیاری از مواقع جراح فقط یکی از گوش‌ها را برای رسیدن به ظاهری متعادل تغییر می‌دهد. با این حال، برخی از بیماران نیاز به اصلاح در هر دو گوش دارند.

پس از ایجاد تغییرات مناسب، جراح مکان‌های مشخصی را بخیه میزند. به طور معمول، بخیه‌ها یک هفته پس از انجام جراحی برداشته می‌شوند. معمولا جراح، برش‌ها را در پشت گوش ایجاد می‌کند تا جای بخیه‌ها دیده نشوند.

جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش چقدر طول می‌کشد؟

جراحی اتوپلاستی در اغلب اوقات تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. میانگین زمان جراحی بین 1 تا 2 ساعت متغیر است. جراح با برشی که در پشت گوش ایجاد می‌کند و به کمک بخیه‌ها، گوش‌ها را به شکل مورد نظر درمی‌آورد. با توجه به شرایط بیمار و در صورت لزوم، بخش‌هایی از غضروف برداشته می‌شوند تا گوش‌ها زیبایی طبیعی داشته باشند.

مراقبت‌های بعد از جراحی

اتوپلاستی اغلب به عنوان یک عمل سرپایی در نظر گرفته می‌شود؛ به این معنی که بیمار می‌تواند در همان روز به خانه بازگردد. پس از انجام عمل برای محافظت، اطراف گوش‌های خود بانداژ خواهید داشت. ممکن است کمی خارش و ناراحتی را تجربه کنید؛ به همین دلیل، پزشک برای شما مسکن تجویز خواهد کرد.

پس از عمل هرگز نباید به گوش خود فشار وارد کنید. به همین دلیل، باید سعی کنید به پهلو نخوابید تا فشاری به گوش‌ها وارد نشود. برای راحتی بیشتر، بهتر است لباس‌هایی با یقه‌های گشاد بپوشید تا گوش‌ها آسیب نبینند.

بانداژ روی گوش‌ها را باید چند روز اول نگه دارید. پس از گذشت چند روز، به مدت چند هفته فقط هنگام خواب از بانداژ استفاده کنید. برای محافظت از گوش‌های خود باید چند هفته بعد از عمل، از انجام شنا و سایر ورزش‌ها خودداری کنید.

بخیه‌ها را می‌توان بعد از 5 تا 10 روز برداشت. کودکان معمولا بعد از 1 تا 2 هفته می‌توانند به مدرسه بازگردند. بازگشت به فعالیت‌های عادی مانند شنا و ورزش‌های پرجنب و جوش را نیز می‌توانید پس از 12 هفته از سر بگیرید.

جراحی زیبایی گوش

خطرات جراحی زیبایی گوش

اگر پانسمان‌ها در حین و بعد از عمل به صورت استریل انجام شوند، هیچ نشانه‌ای از عفونت مشاهده نخواهد شد. زمانی که بخیه‌های مورد استفاده برای بیمار مناسب و باکیفیت باشند، باز شدن گوش، اوتاپوستاز و بدشکلی دیده نمی‌شود. هنگامی که بعد از جراحی کنترل خونریزی و پانسمان مناسب انجام شود، هماتوم (تجمع خون) نیز مشاهده نخواهد شد. خوشبختانه تمامی این موارد در کلینیک سعادت آباد رعایت می‌شوند تا نگرانی بابت خطرات احتمالی وجود نداشته باشد.

 

کلینیک سعادت آباد
به دنبال تغییر اساسی در صورتت با جراحی زیبایی گوش هستی؟
اول با چند متخصص جراحی زیبایی مشورت کن.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.

جمع‌بندی

برای جراحی زیبایی گوش دلایل مختلفی مانند وراثت و تصادف می‌تواند وجود داشته باشد. بنا بر هر دلیل که بخواهید برای این جراحی اقدام کنید، باید بدانید این جراحی چندان دشوار نیست و دوران نقاهت آن نیز کوتاه است. با انجام این جراحی در کلینیک سعادت آباد نگرانی بابت مشکلات بعد از عمل مانند عفونت و ... نخواهید داشت و می‌توانید به زودی به فعالیت‌های روزمره خود برگردید.

سوالات متداول

  1. آیا جراحی زیبایی گوش نیاز به بیهوشی کامل دارد؟

اغلب جراحی‌های زیبایی گوش با بیهوشی کامل انجام می‌شود؛ اما در صورت صلاحدید پزشک و شرایط بیمار ممکن است در برخی موارد از بیهوشی موضعی استفاده شود.

  1. آیا کودکان برای جراحی زیبایی گوش مناسب‌ هستند؟

کودکانی که به رشد کامل گوش رسیده‌اند، می‌توانند این عمل را انجام دهند.

  1. دوران بهبودی پس از جراحی اتوپلاستی چقدر است؟

جراحی اتوپلاستی دوران نقاهت کوتاهی دارد و بیمار می‌تواند پس از چند روز به فعالیت‌های روزانه بازگردد.

  1. جراحی اتوپلاستی چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان جراحی به شرایط بیمار بستگی دارد؛ اما این جراحی عموما بین 1 تا 2 ساعت زمان می‌برد.

  1. آیا جراحی اتوپلاستی درد زیادی دارد؟

خیر، این جراحی درد چندانی ندارد. در صورت بروز درد، پزشک برای بیمار مسکن تجویز خواهد کرد.