کانتورینگ صورت با تزریق چربی
خدمات زیبایی۱۴۰۲-۱۷-۱۲

کانتورینگ صورت با تزریق چربی

این روزها خدمات زیبایی پوست بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته‌اند. یکی از پرطرفدارترین آن‌ها نیز خدمات تزریق چربی هستند که تاثیر بسزایی در جوانسازی پوست دارند. اما آیا تا به حال در مورد کانتورینگ صورت با تزریق چربی چیزی شنیده‌اید؟ برخی حتی تصورش را هم نمی‌کنند که با روش تزریق چربی بتوان صورت را زاویه دار و به اصطلاح کانتورینگ کرد. اما این عمل امکان‌پذیر است. البته به این شرط که تزریق چربی را نزد یک پزشک متخصص و مجرب انجام دهید. در این مطلب به صورت مفصل درباره روش کانتورینگ صورت با تزریق چربی صحبت می‌کنیم و به جزئیات آن می‌پردازیم.

کانتورینگ صورت

کانتورینگ صورت چیست؟ 

شاید بهتر باشد قبل از اینکه روش کانتورینگ صورت با تزریق چربی را شرح دهیم، اصلا ببینیم منظور از کانتورینگ چیست و افراد به چه دلیلی به انجام این عمل زیبایی روی می‌آورند؟ با رونق گرفتن صنعت زیبایی، گرایش مردم به عمل‌های جراحی و زیبایی به شکل چشمگیری افزایش یافته است. یکی از این عمل‌های زیبایی به کانتورینگ صورت معروف است. 

کانتورینگ صورت مجموعه‌ای از اقدامات هستند که باعث ایجاد تناسب و تقارن در صورت می‌شوند. تا پیش از اینکه در علم پزشکی صحبت از روشی به نام تزریق چربی به میان آید، افراد برای ایجاد تناسب در نواحی فک و چانه خود به سراغ روش‌های تهاجمی همچون عمل فک می‌رفتند. در این نوع عمل پزشکان برای زاویه دهی به فک و متناسب کردن حالت و فرم آن، استخوان فک را می‌تراشیدند. 

عوارض شدید این عمل باعث شد تا روش‌های دیگری همچون تزریق فیلر و پس از آن تزریق چربی جایگزین شوند. امروزه متخصصین با تزریق چربی به نواحی تحتانی صورت (فک و چانه)، عدم تقارن صورت را از بین برده و یک فرم زیبا و مناسب برای صورت ایجاد می‌کنند. این روزها کانتورینگ صورت با تزریق چربی به یکی از پرتقاضاترین خدمات زیبایی پوست تبدیل شده است و مزایای بیشماری دارد که در بخش‌های آتی حتما به این مزایا اشاره خواهد شد.

کانتورینگ صورت با تزریق چربی چگونه انجام می‌شود؟ 

شاید از عمده دلایلی که افراد ترجیح می‌دهند برای کانتورینگ صورت خود از روش تزریق چربی استفاده کنند این است که در این عمل خبری از برش، زخم عمیق، خونریزی و ضربه به فک برای تراشیده شدن نیست و مهم‌تر از همه این‌ها اینکه چربی موردنیاز از بدن خود فرد گرفته می‌شود. این موضوع باعث می‌شود تا عوارض پس از زاویه دهی به صورت به مراتب کمتر از عمل جراحی باشد. حال بیایید ببینیم کانتورینگ صورت با تزریق چربی چگونه انجام می‌شود؟ مراحل کار به شرح زیر هستند.

مراجعه به کلینیک معتبر و صحبت با پزشک

در قدم نخست متقاضی کانتورینگ صورت باید از میان مراکز و کلینیک‌های زیبایی، بهترین و معتبرترین آن را پیدا کند. با اینکه کانتورینگ صورت با تزریق چربی یک عمل کم تهاجمی به شمار می‌رود، اما نباید تصور کنید که هر کلینیکی می‌تواند این کار را به نحو احسنت برای شما انجام دهد. استخراج، تصفیه و انتقال چربی نیاز به مهارت و تخصص بالایی دارد و شما باید برای این کار به یک کلینیک معتبر و حرفه‌ای مراجعه کنید. 

در این مورد می‌توانیم به کلینیک زیبایی سعادت آباد اشاره کنیم که بهترین و بروزترین خدمات زیبایی پوست را به مراجعین خود ارائه می‌کند. پس از مراجعه به کلینیک، پزشک متخصص شرایط شما را بررسی کرده و از انتظارات شما برای این عمل مطلع می‌شود. همچنین در این جلسه ناحیه مناسبی از بدن برای استخراج چربی مشخص می‌شود.

آماده شدن برای استخراج چربی

در این مرحله، ناحیه‌ای از بدن که معمولا یکی از نواحی شکم، ران پاها یا باسن است، برای استخراج چربی آماده می‌شود. ابتدا این بخش کاملا استریل شده و با بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌شود. سپس از طریق فرایند لیپوساکشن به کمک لوله‌های ظریفی به نام کانولا چربی موردنیاز مکیده شده و بیرون آورده می‌شود. عملیات استخراج چربی یک مزیت ویژه دارد. آن هم این است که چربی‌های اضافه و انباشته شده در نواحی شکم، ران پاها یا باسن برداشته می‌شوند و اندام، فرم بهتری می‌گیرد.

کانتورینگ صورت چیست

خالص‌سازی چربی‌ها

معمولا چربی‌ استخراج شده دارای ناخالصی و مقداری خونابه است. به همین دلیل باید قبل از انتقال چربی به ناحیه صورت کاملا آن را از این مواد پاکسازی کرد. در این مرحله چربی استخراج شده در آزمایشگاه و به کمک تجهیزات بخصوصی استریل، تصفیه و خالص‌سازی می‌شود. 

برخی از کلینیک‌های معتبر برای اینکه در جلسات بعدی تزریق نیازی به تکرار فرایند استخراج چربی نباشد، چربی استخراج شده اضافی که در این مرحله تصفیه شده است را برای مراجع نگهداری می‌کنند. اینگونه برای دفعات بعدی شارژ، دیگر نیازی به استخراج چربی نیست. (چربی تصفیه شده تا ۶ ماه در محیط استریل ماندگاری دارد.) 

تزریق چربی به نواحی موردنظر

در مرحله پایانی، چربی‌های تصفیه شده داخل سرنگ‌هایی ظریف انتقال پیدا کرده و برای تزریق آماده می‌شوند. فرایند انتقال و تزریق چربی برای کانتور کردن صورت باید با ظرافت و دقت بالایی انجام شود. هر چقدر که پزشک در این مورد توانایی و مهارت بیشتری داشته باشد، مسلما نتیجه کار بهتر از آب درخواهد آمد. تزریق در نواحی موردنظر انجام می‌شود و پزشک به آرامی هر بخش را ماساژ می‌دهد تا بافت زیر پوست یکدست و یکنواخت شود و حالت گوله‌ای زیر پوست به وجود نیاید.

مزایای کانتورینگ صورت با تزریق چربی

زاویه‌سازی و کانتورینگ صورت با تزریق چربی مزایای بیشماری دارد که در این بخش به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

•اولین و مهم‌ترین مزیت کانتورینگ صورت با این روش این است که تزریق چربی در میان روش‌های زیبایی موجود، بی‌خطرترین روش به شمار می‌رود. استفاده از چربی بدن خود فرد باعث می‌شود تا بیمار هنگام عمل واکنش‌های آلرژیک از خود نشان ندهد و با مشکل خاصی مواجه نشود. در این روش از هیچ ماده خارجی یا شیمیایی استفاده نمی‌شود و بنابراین نگرانی از این بابت وجود ندارد.

•در این روش، تنها ناحیه‌ای که از آن چربی استخراج شده دچار یک برش سطحی می‌شود و بهبودی این ناحیه نیز خیلی سریع اتفاق می‌افتد. بنابراین دوران نقاهت بعد از تزریق چربی بسیار کوتاه است.

•این روش نسبت به عمل‌های جراحی فک و… کم هزینه‌تر و مقرون به صرفه‌تر است.

•با این روش علاوه بر متقارن‌سازی صورت و ایجاد فرمی زیبا در آن می‌توان چین و چروک‌های پوستی را نیز از بین برد.

•با رفع چین و چروک‌ها، پوست حالتی شاداب‌تر و جوان‌تر به خود می‌گیرد.

•در مقایسه با دیگر روش‌های پرکننده صورت، نتایج و اثرات این روش ماندگارتر هستند.

•افرادی که از لاغری صورت خود رنج می‌برند می‌توانند با این روش، صورتی پر‌تر و زیباتر داشته باشند.

•پس از کانتورینگ به این روش نمای نیم رخ بسیار زیبا و جذاب خواهد شد.

•امکان پر کردن و اصلاح فرم چانه با این روش وجود دارد.

عوارض کانتورینگ صورت با تزریق چربی

همانطور که پیش از این هم به آن اشاره شد، کانتورینگ صورت با تزریق چربی یک عمل کم خطر و ایمن است که عوارض خاصی برای فرد ندارد. معمولا علائمی همچون؛ ورم، کبودی و درد خفیف از عوارض رایج و طبیعی بعد از تزریق چربی هستند که پس از کمی استراحت و مراقبت به سرعت از بین می‌روند. بنابراین با مشاهده این علائم در حد خفیف نیازی به نگرانی نیست. 

اما اگر عمل تزریق چربی را یک پزشک غیر متخصص و بی‌تجربه برای شما انجام دهد، احتمال بروز مشکلات جدی وجود دارد. این عوارض ناشی از مهارت نداشتن پزشک است و اگر در اسرع وقت برای درمان به یک کلینیک معتبر مراجعه نکنید، ممکن است مشکل شیوع بیشتری پیدا کند و دچار عفونت‌های جدی شوید. 

بنابراین اگر با عوارض جانبی شدیدی مواجه شدید، باید بدانید که این عوارض یا بر اثر درست انجام نشدن عمل بروز پیدا کرده‌اند و یا خودتان مراقبت کافی نداشته‌اید. مهم‌ترین عوارض جانبی پس از تزریق چربی که باید سریعا برای درمان آن‌ها اقدام کنید به شرح زیر هستند:

•کبودی و ورم بسیار شدید 

•درد شدید و غیر قابل تحمل

•احساس گوله گوله شدن چربی زیر پوست

•خونریزی یا لخته شدن خون در محل تزریق چربی

•عفونت محل تزریق شده

•قرینه نبودن صورت همچنان بعد از تزریق چربی که به دلیل مهارت نداشتن پزشک اتفاق می‌افتد.

•حساسیت یا بروز آلرژی به دلیل بی‌کیفیت بودن ماده بی‌حسی

میزان ماندگاری کانتورینگ صورت با تزریق چربی

با اینکه ممکن است پس از تزریق چربی، مقداری از چربی انتقال یافته جذب بدن شود، اما بررسی‌ها حاکی از آن بوده که چیزی حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد از چربی‌ها به خوبی در محل تثبیت می‌شوند و ماندگاری دارند. به طور کلی ماندگاری کانتورینگ صورت با تزریق چربی نسبت به دیگر روش‌های تزریق، مانند تزریق فیلر بیشتر است. 

گاه نتایج این عمل تا ۲ الی ۳ سال هم دوام دارند. اما همه چیز نسبی است و نمی‌توان در این مورد به طور قطع نظری داد. چرا که شرایط هر فردی متفاوت از دیگری است. بدن ما از نظر بیولوژیکی عملکرد متفاوتی دارد و از همین رو ممکن است ماندگاری تزریق چربی برای فردی تا سال‌ها ادامه داشته باشد و برای فردی دیگر نیاز به شارژ مجدد باشد. عواملی در میزان ماندگاری این عمل اثرگذارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به لیست زیر اشاره کنیم:

•متابولیسم بدن هر فرد (معمولا افرادی که سوخت و ساز بدنشان بالاست، ممکن است چربی تزریق شده برای آن‌ها زودتر جذب یا آب شود و بنابراین ماندگاری این عمل برای آن هم کمتر است.) 

•سرعت و دقت عمل پزشک جراح

•مقدار چربی تزریق شده به محل درمان

•نوع و کیفیت چربی تزریق شده

نکته مهمی که اشاره به آن خالی از لطف نیست این موضوع می‌باشد که مهارت و توانایی پزشک در نتایج بعد از عمل بسیار نقش تعیین کننده‌ای دارد. اگر پزشک شما در استخراج و بخصوص انتقال چربی به تسلط کافی نرسیده باشد، انتقال چربی به صورت اصولی انجام نخواهد شد. بنابراین پیوند چربی با شکست مواجه شده و مقدار زیادی از این چربی از بین می‌رود. بنابراین برای انجام این عمل حتما نزد یک پزشک ماهر و مجرب بروید.

هزینه کانتورینگ صورت با تزریق چربی

در مورد هزینه عمل‌های زیبایی عوامل زیادی دخیل هستند. به همین دلیل ممکن است حتی شما و یکی از دوستانتان برای کانتورینگ با تزریق چربی پیش یک پزشک مشترک بروید اما هزینه عمل برای شما متفاوت باشد. از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر هزینه این عمل زیبایی عبارتند از:

•نوع پوست مراجع

•نوع و شدت مشکل پوستی

•مهارت و سرعت عمل پزشک

•محل کلینیک

•میزان چربی موردنیاز برای تزریق

•مساحت نواحی تحت درمان برای انتقال چربی

•کیفیت تجهیزات استفاده شده در عمل

•نوع داروی بی‌حسی و…

با توجه به اینکه شرایط هر فردی متفاوت از دیگری است. معمولا پزشکان در جلسه اول معاینه پس از بررسی تمام شرایط، هزینه نهایی کار را برآورد کرده و بیمار را در جریان آن قرار می‌دهند.

نتیجه گیری

کانتورینگ صورت با تزریق چربی یکی از روش‌های بسیار کم خطر و ایمن جهت زاویه دهی به فک و صورت است. این روش علاوه بر متقارن کردن صورت و ایجاد یک فرم زیبا در آن باعث می‌شود تا حتی دیگر بخش‌های صورت شما زیباتر از حالت عادی دیده شوند. در کانتورینگ صورت با تزریق چربی، چربی موردنیاز از نواحی خاصی همچون شکم، باسن یا ران‌ها گرفته می‌شود و با ظرافت زیادی به نواحی موردنظر انتقال می‌یابد. 

این روش نسبت به دیگر روش‌های پر کننده مانند تزریق فیلر و… دوام و ماندگاری بیشتری دارد. همچنین هزینه آن برای متقاضیان معمولا کمتر و مقرون به صرفه‌تر تمام می‌شود. این روش عوارض جانبی شدیدی ندارد و تنها در روزهای ابتدایی ناحیه تحت تزریق کمی دچار ورم، کبودی و درد خفیف می‌شود. اما اگر تزریق چربی را یک پزشک بی‌تجربه انجام دهد، احتمال بروز عفونت، خونریزی یا عدم تقارن در صورت وجود خواهد داشت.

سوالات متداول

1. مراقبت‌های بعد از تزریق چربی چیست؟ 

مصرف مرتب داروهای تجویز شده، عدم استفاده از لوازم آرایشی یا مواد شیمیایی روی صورت، استفاده از کرم ضد آفتاب، خودداری از مصرف نمک زیاد، عدم مصرف سیگار و دخانیات، خودداری از دست زدن به ناحیه تزریق شده و…

2. برای کانتورینگ صورت به چند جلسه تزریق چربی نیاز است؟ 

تعداد جلسات درمانی با توجه به شرایط و انتظارات هر مراجع متفاوت است. برخی در همان یک جلسه درمانی به نتیجه دلخواه خود می‌رسند و برخی نیاز به تعداد جلسات بیشتری دارند. اگر نیاز به چند جلسه درمانی باشد، تزریق چربی در هر جلسه با فاصله یک الی دو ماه انجام می شود.

3. آیا برای کانتورینگ صورت با تزریق چربی محدودیت سنی وجود دارد؟ 

معمولا محدودیت سنی برای انجام این عمل در نظر گرفته نشده است. اما بیشتر تزریق چربی برای بزرگسالانی توصیه می‌شود که از نظر جسمی سلامت کامل دارند و دچار تغییرات شدید وزنی نمی‌شوند.

 

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.