هایفوتراپی چیست
خدمات زیبایی۱۴۰۲-۱۴-۱۲

هایفوتراپی چیست

یکی از پروتئین‌های ضروری پوست که باعث شادابی، جوانی و الاستیته شدن پوست می‌شود، کلاژن است. میزان کلاژن پوست در گذر زمان به دلیل افزایش سن، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، سبک زندگی ناسالم، نداشتن رژیم غذایی درست و… به شکل چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. با کاهش سطح کلاژن، پوست حالتی افتاده، شل و چروکیده به خود می‌گیرد. این یکی از شایع‌ترین مشکلات پوستی است که افراد زیادی از آن رنج می‌برند. راهکارهای زیادی برای درمان این مشکل وجود دارد که یکی از کم خطرترین، ایمن‌ترین و کم عارضه‌ترین آن‌ها، هایفوتراپی است. اما اینکه هایفوتراپی چیست، چگونه انجام می‌شود و چه میزان ماندگاری روی پوست دارد، موضوعاتی هستند که قرار است در این مطلب به آن‌ها بپردازیم.

 هایفوتراپی چیست

هایفوتراپی چیست؟ 

اگر بخواهیم به سوال هایفوتراپی چیست یک پاسخ علمی و تخصصی بدهیم، باید آن را اینگونه شرح دهیم؛ هابفوتراپی HIFU به معنای امواج متمرکز ماورای صوت (سونوگرافی) با شدت بالاست (High-intensity focused ultrasound). 

هایفوتراپی در میان خدمات زیبایی پوست به یکی از پرطرفدارترین روش‌ها تبدیل شده است. البته اشاره به این نکته نیز خالی از لطف نیست که بدانید در کلینیک‌های زیبایی معتبر خدمات هایفو تنها برای صورت انجام نمی‌شود و در صورت درخواست مراجعین خدمات مربوط به هایفوتراپی پوست، هایفوتراپی شکم، هایفوتراپی غبغب، هایفوتراپی دور چشم، هایفوتراپی واژینال و هایفوتراپی بینی نیز قابل اجرا هستند. 

در این روش قرار است با دستگاه‌های مخصوصی امواج ماورای صوت با ظرافت به اعماق پوست تابانده شوند تا با ایجاد گرمای مشخص و یک آسیب سلولی در بافت‌های پوستی، پوست بدن تحریک به کلاژن‌سازی شود. نگران نباشید، این آسیب سلولی قرار نیست عواقب بدی را در پی داشته باشد. در واقع همه چیز برنامه ریزی شده تا یک شوک نسبی به بافت‌های پوست وارد شود و با افزایش میزان تولید کلاژن، پوست مجددا جوانی از دست رفته خود را بازیابد. 

بنابراین لایه‌ها و بافت‌های مجاور پوست دچار مشکل خاصی نمی‌شوند و همه چیز در ایمن‌ترین حالت ممکن اتفاق می‌افتد. از آن جایی که در این روش خبری از چاقوی جراحی، برش پوست بدن و استفاده از داروی بیهوشی نیست، هایفوتراپی را به عنوان یک روش غیرجراحی و غیرتهاجمی معرفی کرده‌اند.

روش انجام هایفوتراپی به چه صورت است؟ 

معمولا هایفوتراپی صورت محبوب‌ترین و پرتقاضاترین خدمات درخواستی از سوی زیباجویان است. چرا که پوست صورت بیشتر در معرض دید بوده و معمولا در اثر قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید بیشتر دچار افتادگی و شل شدگی می‌شود. 

پیش از اینکه روش انجام هایفوتراپی صورت را شرح دهیم، قصد داریم به نکته مهمی اشاره کنیم که قطعا روی نتایج بعد از هایفو تاثیر بسیار زیادی دارد. این نکته نیز مربوط به انتخاب کلینیک و پزشکی است که قرار است کار هایفوتراپی را برای شما انجام دهد. در صورتی که برای دریافت این چنین خدماتی از اعتبار کلینیک اطمینان کافی نداشته باشید و هایفو را زیرنظر یک فرد غیرمتخصص انجام دهید، نه تنها مشکلات پوستی شما برطرف نخواهند شد، بلکه ممکن است با عوارض مختلفی روبرو شوید که درمان آن‌ها مستلزم صبر و هزینه زیادی است. 

کلینیک زیبایی سعادت آباد از جمله مراکز معتبر و متخصص در حوزه خدمات زیبایی پوست است که خدمات مربوط به هایفوتراپی را به کمک بهترین و حرفه‌ای‌ترین تیم پزشکی به علاقمندان آن ارائه می‌کند. مراحل انجام هایفوتراپی صورت به شرح زیر است:

•محل موردنظر کاملا تمیز و استریل می‌شود.

•در صورت نیاز، محل درمان با کرم بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌شود.

•پزشک ژل مخصوص قبل از هایفوتراپی را روی صورت می‌زند.

•پزشک دستگاه هایفو را روی نواحی موردنظر قرار داده و روند درمان شروع می‌شود.

•پزشک تنظیمات مربوط به امواج فراصوت را روی دستگاه تنظیم می‌کند.

•پس از تنظیم دستگاه، امواج و پرتوهای موردنظر با پالس‌های کوتاه به ناحیه هدف تابانده می‌شوند.

مدت زمان هر جلسه هایفوتراپی چقدر طول می‌کشد؟ 

با توجه به اینکه شرایط و عمق مشکلات پوستی در هر فردی می‌تواند متفاوت باشد، مدت زمان هر جلسه هایفوتراپی نیز متفاوت است. همچنین تسلط، دقت و سرعت عمل پزشک نیز در سرعت روند کار تاثیرگذار است. معمولا حداقل زمان هر جلسه هایفو ۳۰ دقیقه و حداکثر زمان برای انجام آن ۹۰ دقیقه به طول خواهد انجامید. 

اینکه هر فردی به چند جلسه درمانی برای دریافت نتایج دلخواه نیاز دارد نیز امری نسبی است و نمی‌توان در مورد آن نظر قطعی داد. همه چیز به نظر پزشک بستگی دارد. اما باید بدانید که در طی یک سال افراد تنها مجاز به دو بار هایفوتراپی هستند، آن هم با فاصله ۵ تا ۶ ماه از یکدیگر. 

بسته به نیاز فرد تعداد جلسات درمانی می‌توانند برای ۳ تا ۴ سال ادامه داشته باشند. اینگونه پوست نیز امکان ریکاوری و استراحت خواهد داشت. البته این موارد مختص هایفوتراپی صورت هستند. برای هایفوتراپی شکم، هایفوتراپی واژینال و دیگر اندام‌های بدن پزشکان بر این نظر هستند که پس از دوره اول درمان، لازم است افراد پس از گذشت حداقل ۶ تا ۸ هفته مجددا برای تکرار درمان به کلینیک مراجعه کنند. اینگونه می‌توان به نتایج پایدارتری دست یافت.

هایفوتراپی چیست و میزان ماندگاری آن چقدر است

میزان ماندگاری هایفوتراپی چقدر است؟ 

فکر می‌کنید رایج‌ترین و بیشترین سوال در مورد هایفوتراپی چیست؟ بله، میزان ماندگاری این عمل از پرتکرارترین سوال‌ها در بین زیباجویان است. در مورد ماندگاری این روش نیز نمی‌توان به طور دقیق اظهارنظر کرد. چرا که شرایط بدنی و فیزیولوژیکی هر فردی متفاوت است. بر اساس بررسی‌های انجام شده، اینگونه عنوان شده که حداقل میزان ماندگاری نتایج هایفوتراپی ۶ ماه و حداکثر مدت زمان آن ۲ سال است. از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر میزان ماندگاری هایفوتراپی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

•نوع پوست هر فرد

•شدت افتادگی پوست

•سبک زندگی و نوع رژیم غذایی هر فرد

•شرایط سنی فرد

•میزان سوخت و ساز بدن

•ناحیه درمان

•نوع دستگاه هایفوتراپی

•تخصص و مهارت پزشک

•مراقبت‌هایی که فرد بعد از هایفوتراپی دارد.

معمولا هر چه سن افراد برای انجام هایفوتراپی کمتر باشد، به دلیل توانایی بیشتر پوست برای بازسازی و احیای خود، نتایج هایفوتراپی ماندگارتر هستند. اما با افزایش سن، ماندگاری هایفو نیز کاهش پیدا می‌کند. بنابراین اگر تصمیم به انجام این عمل زیبایی دارید، بهتر است در سنین پایین‌تر اقدام کنید.

تاثیر سبک زندگی بر روی میزان ماندگاری هایفوتراپی

در برخی موارد این خود فرد است که با رعایت کردن یک سری موارد می‌تواند میزان ماندگاری هایفوتراپی را افزایش دهد. شاید ما اختیاری در انتخاب نوع پوست و مشکلاتی که برای آن به وجود آمده‌اند نداشته باشیم. اما می‌توانیم با رعایت اصولی خاص نتایج خوبی از هایفوتراپی کسب کنیم. 

هر کدام از ما بسته به عاداتی که از کودکی داشته‌ایم و در حال حاضر مشغله‌هایی که برای خود ایجاده کرده‌ایم، از یک سبک زندگی خاص پیروی می‌کنیم. سبک زندگی در واقع می‌تواند کیفیت زندگی ما را تعیین کند. الگوها و عادات رفتاری شما به هر نحوی که باشند سیستم بدنتان نیز با آن‌ها وفق پیدا می‌کند. 

اگر این الگوهای رفتاری غلط و نادرست باشند، مسلما سیستم سوخت و ساز بدن شما نیز عملکرد درستی نخواهد داشت. اگر تمایل دارید ماندگاری هایفوتراپی را افزایش دهید و پوستی سالم، شاداب و جوان داشته باشید، باید از یک سبک زندگی سالم نیز پیروی کنید. در این خصوص مواردی وجود دارند که می‌توانند بسیار کمک کننده باشند. این موارد به شرح زیر هستند:

•مصرف مواد غذایی با فیبر بالا همچون سبزیجات و میوه‌جات

•مصرف مواد غذایی با پروتئین بالا

•انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های سبک مانند پیاده روی، دوچرخه سواری، ایروبیک و شنا (البته بعد از پایان دوران ریکاوری و کسب بهبودی کامل) 

•کنترل استرس با انجام یوگا، مدیتیشن، مطالعه کتاب‌های مفید و…

•مدیریت زمان با برنامه ریزی درست

•خودداری از مصرف سیگار و دخانیات

مزایای هایفوتراپی صورت

هایفوتراپی جزء متدهای مدرن جوانسازی پوست به شمار می‌رود. این روش به دلیل مزایای بیشماری که دارد بسیار موردتوجه قرار گرفته است. به گونه‌ای که پزشکان زیبایی، از این روش هم به شکل مستقل و هم به شکل ترکیبی با دیگر روش‌های جوانسازی برای مراجعین خود استفاده می‌کنند. از مهم‌ترین مزایای این روش می‌توانیم به لیست زیر اشاره کنیم:

•در این روش نیازی به تزریق داروی خاصی نیست و جوانسازی صورت با استفاده از پرتوهای فراصوت انجام می‌شود که بسیار ایمن و کم خطر هستند.

•‌عدم استفاده از داروی بیهوشی و حتی در مواقعی استفاده نکردن از داروی بی‌حسی باعث شده تا این روش عارضه خاصی برای افراد به دنبال نداشته باشد. بنابراین دوران نقاهت آن بسیار کوتاه است. 

•در این روش خبری از خونریزی، عفونت، درد و پانسمان نیست. پس کسانی که ترس از چنین مواردی دارند، می‌توانند با خیال آسوده اقدام به هایفوتراپی کنند.

•بعد از گذشت یک جلسه درمان نتایج به وضوح قابل مشاهده هستند.

•در این روش صورت کاملا سفت شده و تا حدودی به سمت بالا کشیده می‌شود.

•تمامی چین و چروک‌های پوستی با این روش قابل درمان هستند.

•می‌توان با روش هایفوتراپی غبغب را نیز درمان کرد.

•در این روش نیازی به بستری شدن یا درمان خاصی نیست و فرد بعد از گذشت چند روز می‌تواند به روتین عادی زندگی خود بازگردد.

•نسبت به بسیاری از روش‌های موجود ماندگاری بالایی دارد. بنابراین هزینه کردن برای این روش می‌تواند ارزشش را داشته باشد.

• با روش هایفو می‌توان به پوستی شاداب، جوان و باطراوت دست پیدا کرد.

عوارض هایفوتراپی

یکی دیگر از سوالاتی که در مورد این روش می‌شود این است که عوارض هایفوتراپی چیست و بعد از جلسه اول درمان احتمال دارد چه علائمی روی پوست ظاهر شوند؟ همانطور که اشاره کردیم، هایفوتراپی یک روش غیرتهاجمی است و درمان را بدون نیاز به برش، ایجاد زخم و داروی بیهوشی انجام می‌دهد. بنابراین چنین عملی نمی‌تواند عارضه وحشتناکی داشته باشد. البته به این شرط که حتما هایفوتراپی را زیرنظر یک پزشک متخصص و مجرب انجام دهید و از بابت کیفیت کار اطمینان کامل داشته باشید. 

با این حال هایفوتراپی قرار است یک سری عملیات روی پوست صورت و بدن انجام دهد و طبیعتا اگر یک سری علائم خفیف و جزئی برای مدتی کوتاه پدیدار شوند، امری عادی است و نیازی به نگرانی برای آن نیست. این علائم می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

•التهاب و قرمزی خفیف که معمولا بعد از گذشت چند ساعت از بین می‌روند.

•تورم خفیف

•احساس سوزن سوزن شدن در پوست 

•کبودی خفیف

•بی‌حسی خفیف که آن هم به دلیل استفاده از داروی بی‌حسی است و معمولا تمام این علائم در میزان خفیف نهایتا بعد از چند روز به طور کامل از بین می‌روند.

هزینه هایفوتراپی چقدر است؟ 

هزینه هایفوتراپی نیز به عوامل متعددی وابسته است. با توجه به اینکه نوع پوست، شدت و عمق چین و چروک‌ها و افتادگی پوست برای هر فردی متفاوت هستند، هزینه این کار نیز برای مراجعین مختلف متفاوت است. برخی تنها با یک جلسه درمانی به نتایج دلخواه خود می‌رسند و برخی دیگر نیازمندند تا طی چند جلسه درمانی نتایج موردنظر را کسب کنند. بنابراین بسته به تعداد جلسات درمانی نیز هزینه عمل افزایش پیدا می‌کند. 

همچنین عوامل دیگری نظیر نوع و مدل دستگاه هایفوتراپی، موقعیت کلینیک زیبایی، میزان تخصص و مهارت پزشک، محدوده موردنظر برای انجام هایفوتراپی و مدت زمان هر جلسه نیز بر روی هزینه نهایی کار تاثیرگذار هستند. معمولا در جلسه صحبت با پزشک، پس از بررسی‌ها و معاینه کامل شرایط پوست، تعداد جلسات موردنیاز برای هایفوتراپی و هزینه آن مشخص می‌شود.

نتیجه گیری

افراد زیادی هستند که برای جوانسازی پوست به دنبال یک روش موثر، کم خطر و ایمن می‌گردند و البته اطلاع کافی در مورد روش‌های جوانسازی پوست ندارند. اگر نمی‌دانید هایفوتراپی چیست و چه تاثیری روی پوست دارد، باید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید تا گزینه‌های پیش روی خود را از دست ندهید. هایفوتراپی یک روش غیرتهاجمی است که با استفاده از دستگاه مخصوصی انرژی‌های فراصوت را به لایه‌های عمیق پوستی منتقل کرده و از این طریق پوست را تحریک به کلاژن‌سازی می‌کند. 

این عمل سبب از بین رفتن چین و چروک‌های عمیق پوست شده و همچنین شادابی و طراوت از دست رفته پوست را به آن باز می‌گرداند. هایفوتراپی تاثیر زیادی روی سفت شدن پوست دارد و باعث لیفت شدن آن نیز می‌شود. در این روش از داروی بیهوشی استفاده نمی‌شود و به دلیل ‌عدم برش یا زخم روی پوست، فرد دچار هیچ عارضه خاصی نخواهد شد. میزان ماندگاری این روش بسته به شرایط هر فرد متفاوت است. اما معمولا اثرات آن بین ۶ ماه تا نهایتا ۲ سال دوام خواهند داشت.

سوالات متداول

1. مهم‌ترین مزیت هایفوتراپی چیست؟ 

این روش مزایای بسیاری دارد. اما شاید یکی از مهم‌ترین آن ها عدم برش، ایجاد زخم و استفاده از داروی بیهوشی باشد. همین عوامل باعث شده‌اند تا هایفوتراپی به عنوان یک روش کاملا امن و بی‌خطر برای جوانسازی پوست معرفی شود.

2. آیا نتایج هایفوتراپی را می‌توان همان لحظه مشاهده کرد؟ 

معمولا بعد از هایفوتراپی تغییراتی همچون پر شدن صورت احساس می‌شود. اما بهترین و پایدارترین نتایج معمولا بعد از ۲ الی ۳ ماه خود را نشان می‌دهند. بنابراین در این مورد باید کمی صبور باشید و زود نتایج عمل را قضاوت نکنید.

3. برای افزایش ماندگاری هایفو باید چه کرد؟ 

نوشیدن آب و مایعات فراوان، مصرف غذاهای حاوی پروتئین و فیبر، ورزش ملایم، کنترل و مدیریت استرس، عدم مصرف دخانیات، عدم مصرف سیگار و مشروبات الکلی، پرهیز از مصرف نمک زیاد و…

 

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.