فولیکول مو چیست
خدمات کاشت۱۴۰۲-۲۷-۱۲

فولیکول مو چیست

اگر متوجه شده‌اید که موهایتان شروع به ریزش کرده یا تار موهایتان نازک شده، باید بدانید که تنها نیستید. بسیاری از افراد با مشکل ریزش مو و ضعف فولیکول‌های مو مواجه هستند. فولیکول موی سالم نقش مستقیمی در رشد طبیعی مو دارد و هرگونه تغییر در فولیکول‌ها می‌تواند بافت مو را تغییر دهد و ظاهر و مقاومت آن را تحت تاثیر قرار دهد. برای جلوگیری از این اتفاق، باید بدانید چگونه می‌توانید فولیکول مو را تقویت کنید. در این مطلب، ما به طور کامل توضیح می‌دهیم که فولیکول مو چیست و چگونه می‌توانید آن را تقویت کنید. با ما همراه باشید تا از این موضوع بیشتر بدانید.

فولیکول مو چیست

تعریف ساختار مو چیست؟ 

مو از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده است که توسط سلول‌های پوست و مو تولید می‌شود و در نهایت بعد از مدتی می‌میرند. زمانی که فولیکول‌های مو داخل پوست سر زنده هستند، ریشه‌های مو قوی‌تر هستند و سلول‌های مرده از ساقه‌ها می‌توانند خودشان را احیا کنند. زمانی که ساقه‌های مو می‌میرند، فولیکول‌های مو باید سالم باشند تا بتوانند موهای جدید را رشد دهند.

فولیکول مو چیست؟ 

حال باید دید که فولیکول مو چیست و یک تعریف علمی در مورد آن ارائه دهیم. فولیکول مو یک ساختار لوله‌ای شکل است که شبیه به یک حفره است و اطراف آن ریشه و ساقه مو وجود دارد. فولیکول‌های مو در دو لایه بالایی پوست سر قرار می‌گیرند. زمانی که شما متولد می‌شوید، بیشتر از ۵ میلیون فولیکول مو در بدنتان وجود دارد و همچنین بالغ بر یک میلیون فولیکول مو روی سرتان است. همزمان که سنتان بالا می‌رود، فولیکول‌های مو هم با آن رشد می‌کند.

 چه چیز باعث مرگ فولیکول می‌شود؟ 

فولیکول مو تا زمانی که زنده است، مراحلی را طی می‌کند. اولین مرحله آناژن است که همان مرحله تولد است. مرحله بعدی تلوژن یا همان استراحت و مرحله بعدی کاتاژن یا مرگ است. در هر چرخه و در هر دوره ساقه‌های مو تغییراتی را تجربه می‌کنند و دوباره خودشان را احیا و بازیابی می‌کنند. همه این‌ها باعث می‌شود که موهای ما رشد سالم داشته باشد. ۱۰ درصد موهای ما همیشه در فاز استراحت یا تلوژن هستند. تقویت فولیکول‌ها در زمان استراحت اهمیت بسیار زیادی دارد و باعث می‌شود که از مرگ آنها جلوگیری کنیم یا طول عمر آنها را افزایش دهیم.

راه‌های تقویت فولیکول مو 

اکنون که متوجه شدید فولیکول مو چیست، باید راهکارهایی را در پیش بگیرید که می‌تواند باعث تقویت موهایتان شود. اگر این راهکارها را به طور منظم انجام دهید، می‌توانید تا حد زیادی به بهبود وضعیت موهایتان کمک کنید. 

استفاده از روغن‌های ضروری 

روغن‌های ضروری و طبیعی می‌توانند فولیکول‌های مو را تحریک کنند و ساقه موهای شما را از حالت نازکی خارج کنند. این امر باعث می‌شود ساقه موهای شما بهبود یابد و از کچلی و ریزش مو جلوگیری کنید. به عنوان مثال، شما می‌توانید از روغن نعنا استفاده کنید که باعث گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شود و جریان خون به فولیکول‌ها را افزایش می‌دهد. حتی می‌توانید با استفاده از آن پوست سر خود را ماساژ دهید. انجام این کار باعث می‌شود فولیکول‌ها تقویت شوند و رشد مو افزایش یابد.

 فولیکول مو چیست

روغن ضروری درخت چای نیز خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی دارد و می‌تواند پوست سر را درمان کند و از فولیکول‌ها در برابر التهاب و عفونت محافظت کند. همچنین، روغن درخت چای باعث باز شدن منافذ بسته پوست سر می‌شود، رشد مو را تحریک می‌کند و وضعیت پوست سر را بهبود می‌بخشد.

اگر موهای شما نازک شده یا ریزش مو دارید، می‌توانید از روغن رزماری نیز استفاده کنید. رزماری عاملی برای احیای سلول‌ها است و رشد آنها را تقویت می‌کند. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که رزماری می‌تواند فولیکول‌های موی شما را در برابر عفونت‌های باکتریایی و قارچی محافظت کند. 

همچنین، شما می‌توانید از روغن لاوندر استفاده کنید که رشد موهای شما را تحریک می‌کند و از ریزش آنها جلوگیری خواهد کرد. در واقع روغن لاوندر نیز باعث ایجاد ساقه موهای ضخیم‌تر شده و موهای سالم‌تر و قوی‌تری را به شما ارائه می‌دهد.

تغذیه سالم 

هر چقدر که شما خدمات زیبایی مو انجام دهید اما تغذیه‌تان سالم نباشد، نمی‌توانید به رشد موهایتان کمک کنید. فولیکول‌های ما از سلول‌ها تشکیل شده‌اند. شما باید مواد مغذی را به این سلول‌ها برسانید تا در طولانی مدت رشد موهایتان افزایش پیدا کند. مواد مغذی استفاده کنید که حاوی ویتامین آ، ویتامین ب یا بیوتین، ویتامین c، ویتامین دی، ویتامین e، آهن، پروتئین و زینک هستند. 

 

کمبود مواد مغذی در بدن باعث نازک شدن و ریزش موها می‌شود. بنابراین اگر مواد مغذی را به بدن نرسانید یا از مکمل‌های مخصوص استفاده نکنید، فولیکول‌های مو آسیب می‌بینند و نمی‌توانید شاهد رشد حداکثری آنها باشید. سلامت فولیکول‌های مو به سلامت سلول‌ها وابسته است. سلول‌ها تا حد زیادی به تغذیه ما وابسته هستند. در نتیجه مواد مغذی وارد جریان خون شده و به سلول‌ها می‌رسد تا عملکرد آنها را بهبود ببخشد. 

به عبارتی ویتامین‌ها و مواد معدنی همگی باید به اندازه متعادل در بدن وجود داشته باشد اما اگر می‌خواهید از مکمل استفاده کنید، باید با پزشکتان مشورت کنید تا مکملی را پیشنهاد دهد که بدنتان با کمبود آن مواجه است. 

مصرف آب روزانه 

از دیگر راهکارهایی که می‌تواند بهتر از کاشت مو عمل کند، مصرف آب روزانه به صورت زیاد و مکرر است. درست است که اقداماتی مانند این روش شاید سریع اثر نگذارند؛ اما در طولانی مدت تا حد زیادی در وضعیت موهای شما تغییرات ایجاد می‌کنند و سلامت بدن و تقویت فولیکول‌ها را رقم می‌زنند. اگر پوست شما خشک شود، احتمال دهیدراته و کم آبی در آن وجود دارد و همین باعث می‌شود که دیگر انرژی کافی برای رشد موها وجود نداشته باشد. پس سعی کنید مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه، نوشابه یا چای را در طول روز را حداقل برسانید و به جای آن آب معمولی، آب نارگیل یا نوشیدنی‌های ویتامینی استفاده کنید تا انرژی بدنتان را افزایش دهد و فولیکول‌ها را هم تقویت کند.

تغییراتی در روتین مراقبت از مو 

حتی اگر شما کاشت ریش، مو یا ابرو را انجام داده باشید، باید روتین خود را تغییر دهید تا بتوانید از آنها نتیجه خوبی بگیرید. با خودتان فکر کنید و ببینید که چند وقت یکبار موهای خود را حالت می‌دهید؟ چقدر از لوازم حرارت دهنده برای موهایتان استفاده می‌کنید؟ آیا به موهایتان ژل می‌زنید؟ آیا موهایتان را محکم می‌بندید؟ آیا مدام از اسپری‌های مختلف استفاده می‌کنید؟ همه این‌ها جزو مواردی هستند که باید در آنها تغییرات ایجاد کنید. زیرا می‌تواند عاملی برای آسیب و ضعف فولیکول‌های مو باشد و باعث ریزش مو و کچلی شود. تغییر در روتین مراقبت از مو یعنی استفاده از شامپو و نرم کننده مناسب با موهایتان و تمیز نگه داشتن آن. 

استفاده کمتر از لوازم حرارت دهنده و مواد شیمیایی 

بالاتر گفتیم که فولیکول چیست و متوجه شدید که فولیکول از سلول‌ها تشکیل شده است؛ سلول‌هایی که در معرض مواد شیمیایی آسیب می‌بینند‌. مطالعات نشان می‌دهد که آسیب به فولیکول مو بیشتر از طریق مواد شیمیایی است، زیرا این مواد باعث تخریب ساختار آنها می‌شود و آسیب دائمی را به وجود می‌آورد. همچنین در کنارش باید سعی کنید از لوازم حرارت دهنده مانند اتوی مو، بابلیس، سشوار و مواردی از این قبیل کمتر استفاده کنید، زیرا دمای بالا فولیکول‌های مو را تا حد زیادی ضعیف می‌کند و باعث مرگ آنها می‌شود. 

ماساژ پوست سر 

ماساژ می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در بهبود خونرسانی داشته باشد. شاید این روش بعد از کاشت ابرو ریش و مواردی از این قبیل خیلی تاثیرگذار نباشد اما در خیلی از روتین‌های زیبایی توصیه می‌کنند که ماساژ پوست سر انجام دهید. ماساژ پوست سر باعث می‌شود که احیای فولیکول‌ها سریع‌تر انجام شود و وارد مرحله رشد شوند. مطالعات نشان می‌دهد که اگر ماساژ پوست سر به صورت استاندارد و اصولی انجام شود، ریزش موها را تا حد زیادی کم می‌کند و موهای جدیدی هم که رشد می‌کنند، ضخیم‌تر هستند. همچنین ماساژ باعث کاهش استرس می‌شود که عامل اصلی ریزش یا نازک شدن موها است. 

انتخاب هوشمندانه محصولات مو 

یکی از عوامل مهم برای حفظ سلامت مو، انتخاب درست محصولات مراقبت از مو است. شامپوها و نرم کننده‌هایی که به خصوص برای نوع موهای شما طراحی شده‌اند، می‌توانند به حفظ سلامت و زیبایی موهای شما کمک کنند. همچنین، استفاده از سرم‌های تقویتی هم می‌تواند در تقویت موها تاثیرگذار باشد، اما مطمئن باشید که این محصولات برای موهای شما آسیب زننده نیستند.

 

البته لازم به ذکر است باید محصولاتی را انتخاب کنید که حاوی مواد شیمیایی سنگین نبوده و برای نوع و ویژگی‌های موهای شما مناسب هستند. محصولاتی که برای موهایتان استفاده می‌کنید، باید بتوانند رطوبت کافی را به ساقه موهای شما برسانند. این موضوع به خصوص در محیط‌هایی که آب و هوا خشک است، اهمیت دارد.

شامپوها و نرم کننده‌های مرطوب کننده می‌توانند به حفظ رطوبت موها کمک شایانی کنند. این شامپوها موهای شما را چرب نمی‌کنند، بلکه با ایجاد یک لایه آبرسانی روی ساقه مو، به حفظ رطوبت موها کمک می‌کنند. استفاده منظم از این محصولات می‌تواند به بهبود رشد موهای شما کمک کند.

مراقبت از مو در برابر آفتاب، آب نمک و کلر 

اگر بیش از حد در آب دریا، در معرض نور خورشید یا در استخر قرار بگیرید، ساقه موهایتان ممکن است به شدت آسیب ببیند و این می‌تواند منجر به شکنندگی موها شود. البته، این بدین معنی نیست که شما نمی‌توانید در این محیط‌ها حضور داشته باشید. بلکه، ما توصیه می‌کنیم که در حین حضور در چنین فضاهایی از موهایتان به خوبی مراقبت کنید. نور خورشید، آب نمک و کلر می‌توانند عوامل آسیب‌زا به ساقه موها باشند، آب را از آنها خارج کرده و باعث خشکی موها می‌شوند. 

درمان قارچ و باکتری پوست سر 

آب و هوای خیلی گرم یا خیلی شرجی ممکن است عامل ایجاد قارچ و باکتری روی پوست سر باشد. شما می‌دانید فولیکول چیست و متوجه هستید که عوامل محیطی می‌تواند روی آن تاثیرگذار باشد. اگر در این محیط‌ها زندگی می‌کنید، بدانید که غده‌های چربی بیش از حد فعال می‌شوند که همین احتمال تشدید مشکلات را افزایش می‌دهد. برای جلوگیری از این اتفاق حتماً حواستان باشد که آبرسانی را انجام دهید اما مراقب باشید که در کنارش موهایتان بیش از حد چرب نشود. اگر هم عفونت یا مشکلات قارچی یا باکتری‌هایی داشتید، هرچه سریعتر آن را درمان کنید، زیرا اگر این مشکلات درمان نشود؛ پوست سر ضعیف شده و فولیکول‌ها سست شده و آسیب می‌بینند. همین باعث می‌شود که ساقه موهای شما ضعیف گردد و با ریزش مواجه شوید. 

حفظ آرامش 

عامل مهم دیگری که می‌تواند به شما کمک کند تا فولیکول‌ها را تقویت کنید، حفظ آرامش است. روحیات شما تا حد زیادی روی رشد موهایتان تاثیرگذار است. سعی کنید که اخبارهای منفی را کنار بگذارید و در کنارش به سلامت خودتان و بدنتان فکر کنید. وقتی که ذهن و بدن شما آرامش داشته باشد؛ عملکرد موهایتان هم بهتر خواهد بود.‌ از عوامل استرس‌زا که باعث ایجاد واکنش‌های شدید در بدنتان می‌شود، خودتان را دور کنید، زیرا استرس تحریک کننده بدن برای ضعف بیشتر در نواحی مختلف است که می‌تواند خودش را روی فولیکول‌ها نشان دهد. 

جمع‌بندی 

برای مراقبت از سلامت موهایتان، باید درکی از ساختار مو و فولیکول‌های آن داشته باشید. فولیکول‌های مو، که ساختاری لوله‌ای شکل دارند، نقش مهمی در رشد و سلامت مو ایفا می‌کنند. در این مقاله، ما به طور کامل در مورد این موضوع برایتان توضیح داده‌ایم و تعاریف علمی را در اختیارتان قرار دادیم تا با ساختار مو و راهکارهای مراقبت از آن آشنا شوید. اگر قصد دارید یک مراقبت اصولی از موهایتان داشته باشید یا یک اقدام زیبایی در کلینیک‌ها انجام دهید، می‌توانید با پزشکان متخصص مشورت کنید. کلینیک زیبایی سعادت آباد که کلینیک ما است، در این زمینه آماده خدمت رسانی به زیباجویان محترم است. شما می‌توانید تمام خدمات زیبایی مو و پوست را در کلینیک ما انجام دهید. همچنین، با ورود به سایت، می‌توانید نمونه کارهای قبل و بعد را مشاهده کنید. این امکان به شما کمک می‌کند تا با خیال راحت تصمیم به مراجعه به کلینیک ما بگیرید و از بابت نتیجه هم خیالتان راحت باشد. 

برخی از سوالات متداول 

در این بخش به تعدادی از سوالات رایج در مورد تقویت مولکول‌های مو پاسخ داده شده است که شاید سوال شما هم باشد و به پاسخ آن برسید. 

آیا می‌توانیم به غیر از اقدامات زیبایی در کلینیک‌ها از طریق راه‌های دیگر هم فولیکول‌های مو را تقویت کنیم؟ 

بله. شما می‌توانید با استفاده از راهکارهای طبیعی مثلاً روغن‌های طبیعی مثل روغن نعنا یا درخت چای فولیکول موهایتان را تا حد زیادی تقویت کنید. 

آیا شرایط روحی هم می‌تواند روی فولیکول‌ها تاثیرگذار باشد؟ 

قطعاً بله. شرایط روحی بد، استرس و اضطراب می‌تواند عاملی برای ضعف فولیکول‌ها باشد‌.

 

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.