فاصله بین جلسات لیزر
خدمات لیزر۱۴۰۲-۱۶-۱۲

فاصله بین جلسات لیزر

اگر قبلا تجربه انجام لیزر را نداشته‌اید، شاید فاصله بین جلسات لیزر برایتان منطقی به نظر نرسد. به خصوص اگر از افرادی هستید که به شیو کردن و اصلاح، هر چند روز یک‌بار عادت دارید. اما چرا باید بین لیزر موهای زائد 4 تا 6 هفته صبر کنید؟ لیزر موهای زائد یک درمان زیبایی محبوب در سال‌های اخیر است که از تابش لیزر برای هدف قرار دادن فولیکول‌های مو استفاده می‌کند. برای افزایش تاثیر این روش، رعایت فاصله‎های زمانی بسیار اهمیت دارد. همچنین سرعت رشد  مو در نواحی مختلف بدن در تعیین این بازه زمانی موثر است.

 فاصله جلسات لیزر

لیزر موهای زائد چگونه انجام می‌شود؟

 هدف قرار دادن فولیکول‌های مو با تابش لیزر طی یک روش غیرتهاجمی، لیزر موهای زائد نامیده می‌شود. فولیکول‌های مو در اثر حرارت لیزر آسیب می‌بینند، در نتیجه رشد موهای جدید متوقف می‌شود. اما از آنجایی که رویش مجدد مو در طول یک چرخه رشد انجام می‌شود ، جلسه‌های متعدد درمان نیاز است. این کار معمولا برای هدف قرار دادن تمام فولیکول‌های مو در طول فاز رشد فعال آنها و رسیدن به بهترین نتیجه توصیه می‌شود. فاصله بین جلسات خدمات لیزر نیز بر همین مبنا تنظیم خواهد شد. برای افرادی که تنها نواحی خاصی از بدن خود را لیزر می‌کنند، دانستن مدت زمان انتظار مورد نیاز برای هر ناحیه، بسیار کاربردی است.

فاصله بین جلسات لیزر برای نواحی مختلف بدن چگونه است؟

همانطور که اشاره کردیم، سرعت رویش مو در طول چرخه رشد برای تمام نواحی بدن یکسان نیست. در ادامه به تفکیک، تعداد جلسات درمان نواحی مختلف بدن، به همراه فاصله بین جلسات لیزر آن‌ها آمده است.

ناحیه صورت و گردن

6-8 جلسه درمان | فاصله بین جلسات لیزر 4-6 هفته

صورت و گردن یکی از رایج‌ترین نواحی برای لیزر موهای زائد هستند. مردان و زنان به طور یکسان به دریافت جلسات درمان در این نواحی علاقه نشان می‌دهند. علت این موضوع،‌ قابل مشاهده بودن یا در تیررس نگاه بودن موهای زائد این نواحی از بدن است. اگر پیش از شروع درمان با لیزر، مدتی صورت خود را اپیلاسیون کرده‌اید، به احتمال زیاد فولیکول‌های موی صورت شما ضعیف شده‌اند. این موضوع به این معناست که برای لیزر موهای زائد، ممکن است به جلسات کمتری نیاز پیدا کنید.

نکته کلیدی در رابطه با تعیین فاصله بین جلسات لیزر ناحیه صورت و گردن

نکته طلایی درباره این ناحیه وجود دارد که بر میزان درمان و طول مدتی که باید بین هر درمان صبر کنید اثر می‌گذارد. آن، اینکه: صورت و گردن جزو نواحی هورمونی بدن هستند. معمولا نواحی هورمونی بدن در تعداد جلسه‌های درمان‌ بالاتری نسبت به نواحی غیر هورمونی بدن (مانند پاها) به نتیجه مطلوب می‌رسند. تعداد جلسات مورد انتظار برای لیزر موهای زائد ناحیه صورت، حدود شش تا هشت جلسه قبل از توقف رشد فولیکول‌های مو است. همچنین باید حدود چهار تا شش هفته بین هر درمان صبر کنید.

این فرآیند نسبتا طولانی به نظر می‌رسد. اما باید فولیکول‌های مو در فاصله بین جلسات لیزر کمی رشد کنند تا در صورت آسیب دیدن توسط لیزر در مرحله ایده‌آل رشد باشند. این روند طولانی، نتایج بلندمدت به شما می‌دهد. به خاطر بسپارید که برای اطمینان از نابودی تمام فولیکول‌ها، یک یا دو بار در سال نیاز به جلسات شارژ خدمات لیزر خواهید داشت.

لیزر موهای زائد

ناحیه بیکینی

5-10 جلسه درمان | فاصله بین جلسات لیزر 4-6 هفته

یکی دیگر از نواحی رایج و ثابت در لیزر موهای زائد برای بسیاری از افراد، ناحیه بیکینی است. این قسمت یک ناحیه هورمونی دیگر از بدن است. جلسات درمان مورد نیاز برای افراد مختلف متفاوت است، اما به طور کلی حدود 5 تا 10 جلسه برای این ناحیه مورد نیاز است. به خاطر بسپارید که فاصله بین جلسات لیزر این ناحیه از بدن نیز حدود 4 تا 6 هفته در نظر گرفته می‌شود.

بدترین حالت این است که برای از بین بردن موهای ناحیه بیکینی خود، تقریبا یک سال زمان نیاز دارید. خبر خوب این است که پس از این دوره، دیگر نیازی به نگرانی و درمان عوارض پوستی و خارش‌های ناشی از اصلاح یا اپیلاسیون ندارید. برای اطمینان از اینکه فولیکول‌های موی شما موهای زائد دیگری تولید نمی‌کنند، باید ویزیت‌های عمومی سالانه را جدی بگیرید.

ناحیه زیر بغل

6-8 جلسه درمان | فاصله بین جلسات لیزر 4-6 هفته

اگر از تراشیدن روزانه موهای زیر بغل خود خسته شده‌اید، خدمات لیزر به آسانی این مشکل را برای شما از بین می برد. پس از آن، هر زمان که بیکینی یا تاپ می‌پوشید دیگر نیازی به نگرانی در مورد وضعیت زیر بغل خود ندارید.

زیر بغل نیز یکی دیگر از بخش‌های هورمونی بدن است زیرا موهای این ناحیه پس از بلوغ ظاهر می‌شوند. بنابراین می‌توانید انتظار داشت که هر 6 هفته یکبار حدود 6 تا 8 جلسه درمان برای رسیدن به نتایج مطلوب، نیاز است. این بازه‌های زمانی ممکن است کمی شما را نگران کنند و دلهره‌آور به نظر برسد. نگران نباشید؛ زیرا کل زمان جلسه فقط حدود ده دقیقه یا کمی بیشتر طول می‌کشد.

ناحیه پاها

3-6 جلسه درمان | فاصله بین جلسات لیزر 4-6 هفته

پس از آن‌که با خصوصیات درمان لیزر تمام نواحی هورمونی بدن آشنا شدید، نوبت به نواحی عادی و غیرهورمونی می‌رسد. این بدان معناست که بقیه نواحی به جلسات درمان‌ کمتری نیاز دارند. شما بسته به نوع موهای پاهای خود می‌توانید با حداقل سه جلسه درمان در هر پا، به نتیجه دلخواه برسید.

البته برخی افراد به شش جلسه کامل درمان نیاز دارند که این نیز غیرمعمول نیست. در واقع اثربخشی لیزر موهای زائد به نوع پوست، سن و سایر عوامل موثر بستگی دارد. کمبود هورمون در این ناحیه از بدن تاثیری بر زمان فاصله بین جلسات لیزر ندارد. شما همچنان باید بین هر درمان تقریبا 4 تا 6 هفته صبر کنید.

ناحیه کمر و پشت

5-7 جلسه درمان | فاصله بین جلسات لیزر 4-6 هفته

مردها معمولا به دلیل رشد موهای زائد در پشت و کمر، از درمان لیزر در این نواحی استقبال می‌کنند. آقایان معمولا به حدود 5 تا 7 جلسه برای از بین بردن موثر تمامی موهای ناحیه پشت و کمر خود نیاز دارند. زنانی که مایلند لیزر موهای زائد پشت انجام دهند، تنها نیاز به چند جلسه درمان دارند. توجه به این نکته مهم است که تعداد جلسات مورد نیاز به میزان موهایی که در این ناحیه دارید، بستگی دارد. بنابراین، تعداد جلسات  مورد نیاز ممکن است از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد. در این ناحیه نیز فاصله بین جلسات لیزر برای هر بیمار حدود چهار تا شش هفته است.

اما چرا به طور میانگین باید 6 هفته بین جلسات لیزر صبر کنید؟

در واقع دلیل این است که این مدت، میانگین زمان انتظار برای قرار گرفتن مو در مرحله رشد فعال خود است. رشد مو در سرتاسر بدن یکنواخت نیست و نواحی مختلف بدن ممکن است چرخه رشد موی متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال، موهای صورت شما ممکن است سریعتر از موهای بدن شما رشد کنند.

اگر به طور مکرر تحت درمان لیزر موهای زائد قرار می‌گیرید، این فرآیند می‌تواند به پوست اطراف آسیب برساند و ممکن است تمام فولیکول‌های مو در مرحله رشد فعال خود مورد هدف قرار نگیرند. ۴هفته در صورت و ۶هفته در نواحی دیگر بدن، بین درمان‌ها، زمان کافی برای رشد مجدد مو در مرحله رشد فعال ایجاد می‌کند. به این ترتیب، لیزر می‌تواند به طور موثر فولیکول مو را هدف قرار داده و از بین ببرد.

اگر درباره تعداد جلسات مورد نیاز خود اطلاعات بیشتری نیاز دارید با کادر درمان کلینیک زیبایی سعادت آباد تماس بگیرید. در این مرکز خدمات جوانسازی پوست با اندولیفت و لیزر اربیوم توسط بهترین دستگاه‌ها و پزشکان انجام می‌شود.

چرخه رشد مو چیست؟

در حالت ایده‌آل، در یک جلسه لیزر موهای زائد، تک‌تک موهای بدن در ناحیه مورد نظر، هدف قرار می‌گیرند و تمام می‌شود. سپس، در جلسات بعدی فقط برای اطمینان از اینکه فولیکول‌های مقاوم‌تر برای همیشه از بین رفته و قادر به تولید موهای جدید نیستند، نیاز داریم. با این حال، حضور چرخه رشد مو، فرضیات ما را به هم می‌ریزد.

موهای بدن در سه مرحله رشد می‌کنند: آناژن، کاتاژن و تلوژن. مرحله آناژن رشد تنها زمانی است که مو به فولیکول مو متصل می‌شود. بنابراین، این تنها زمانی است که لیزر می‌تواند تابش موثری به سمت هدف خود داشته و به آن آسیب برساند. اگر ریشه و فولیکول مو با هم تماس نداشته باشند، انجام لیزر نمی‌تواند ما را به مقصود اصلی برساند. بنابراین، لیزر موهای زائد تنها زمانی کار می‌کند که مو در فاز آناژن باشد. همچنین در زمان رشد است که موهای شما سرشار از ملانین هستند و این موضوع هدف قرار دادن آنها را آسان‌تر می‌کند.

چرا در جلسه اول لیزر تنها 20 درصد از موها کاملا از بین می‌روند؟

مو می‌تواند تا شش سال در مرحله آناژن رشد بماند. متاسفانه، تنها 20 درصد از کل موهای بدن شما (یا تمام موهای ناحیه مورد نظر) در هر مقطع زمانی در فاز آناژن قرار دارند. حتما با این توضیح تا حدی متوجه شده‌اید که چرا یک جلسه درمان تنها می‌تواند تا 20 درصد از موها را از بین ببرد. مسئله این است که تقریبا نمی‌توان فهمید کدام مو دقیقا در مرحله آناژن رشد قرار دارد و چه مدت در آن بوده است. بنابراین، نمی‌توان گفت که کدام فولیکول مو تابش موثر لیزر را دریافت کرده و کدام نه!

موهای ما به صورت مرحله‌ای رشد می‌کنند. در نقاط مختلف، برخی از فولیکول‌ها غیرفعال هستند در حالی که برخی دیگر در حال رشد هستند، که حذف تمام موهای شما در ناحیه مورد نظر به یکباره غیرممکن می‌شود. برنامه درمانی شما این موضوع را در مورد شما در نظر می‌گیرد و جلسات درمان را در مرحله رشد فعال تنظیم می‌کند. قبل از لیزر درمانی، می‌توانید با پزشک خود وقت مشاوره رایگان بگیرید تا در مورد منطقه درمانی و برنامه درمانی خود صحبت کنید.

چه روتین مراقبت از پوست را باید در فاصله بین جلسات لیزر انجام دهیم؟

بسته به اندازه ناحیه‌ای که در طول جلسه لیزر، موهای زائد آن را درمان می‌کنید، قرار ویزیت بعدی می تواند از ده دقیقه (یعنی زیر بغل) تا یک ساعت و نیم (یعنی تمام بدن) طول بکشد. لیزر پوست، اطراف مو را کمی گرم می‌کند بنابراین ممکن است قرمزی و سوزش را تجربه کنید. با این حال، این علائم باید ظرف چند ساعت از بین بروند.

بلافاصله پس از جلسه و در هفتاد و دو ساعت آینده، باید از دوش گرفتن با آب گرم، استخر، باشگاه یا هر گونه فعالیت بدنی که ممکن است پوست را گرم کند خودداری کنید. 

در واقع گرمای لیزر تا بیست و چهار ساعت زیر پوست باقی می‌ماند. در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید از رسیدن نور مستقیم خورشید به بدن جلوگیری کنید. حتما نواحی تحت درمان را با کرم‌های ضد آفتاب SPF 50 بپوشانید.

چند هفته پس از درمان اولیه، ممکن است متوجه کند یا از بین رفتن رشد مو در محل درمان شوید. در واقع، فولیکول‌ موهایی که در فاز آناژن بودند و با موفقیت هدف قرار گرفتند، ریختند. موهایی که در این مرحله نبودند شروع به رشد می کنند یا رشد خود را ادامه می‌دهند. در فاصله بین جلسات لیزر، یک هفته بعد از جلسه درمان، برای دو بار در هفته تا چند روز قبل از قرار بعدی، پوست خود را لایه‌برداری کنید.

از اپیلاسیون یا کندن مو خودداری کنید. انجام این کار موها را به همراه ریشه از بین می‌برد و در جلسه بعدی چیزی برای هدف قرار دادن با لیزر باقی نمی‌ماند. در واقع، یک شاخه موی جدید حداقل به شش هفته برای رشد کامل نیاز دارد.

ممکن است بین جلسات لیزر، موهای زائد خود را شیو و اصلاح کنید. اما بدانید که اصلاح باعث تحریک رشد مو می‌شود. حداقل ده روز پس از جلسه لیزر این کار را انجام ندهید. یک روز قبل از قرار بعدی حتما موهای زائد ناحیه درمان را شیو و اصلاح کنید.

جمع‌بندی

فاصله بین جلسات لیزر یکی از مهم‌ترین نکات در پیگیری فرآیند لیزر موهای زائد است. این فاصله بر اساس در نظر گرفتن سرعت رشد مو در نواحی مختلف بدن و پارامترهای متعدد دیگری تعیین می‌شود. برای موفقیت در درمان لیزر موهای زائد، رعایت فاصله مناسب بین جلسات ضروری است. همچنین هر ناحیه از بدن نیاز به تعداد مختلف جلسات درمان دارد که به سرعت رشد مو و خصوصیات فردی بستگی دارد. برای مثال، در نواحیی که موهای زائد به دلیل عوامل هورمونی رشد زیادی دارند، نیاز به جلسات بیشتری خواهید داشت. برای رسیدن به بهترین نتیجه، توصیه می‌شود با پزشک متخصص مشورت کرده و برنامه‌ای منطبق با نیازهای شخصی خود را تعیین کنید. مطمئنا این‌که آیا فاصله بین جلسات لیزر را به‌درستی رعایت می‌کنید یا خیر، تاثیر زیادی بر نتیجه درمان شما خواهد داشت.

سوالات متداول

1. بهترین فاصله بین جلسات لیزر چه مدت زمانی است؟

در حالی که تعداد جلسات مورد نیاز برای لیزر موهای زائد ممکن است از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد، هر بیمار به فاصله زمانی حدود چهار تا شش هفته بین جلسات نیاز دارد.

2. آیا 4 جلسه درمان لیزر کافی است؟

پس از اتمام دوره، ناحیه تحت درمان با کاهش رشد دائمی مو، پوست صاف‌تر و نرم‌تری خواهید داشت. به طور معمول حداقل 6 جلسه لیزر درمانی برای زنان و 8 جلسه برای آقایان توصیه می‌شود. بنابراین می‌توان انتظار داشت که دوره درمان بعد از 9-6 ماه کامل شود.

 

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.