عمل زیبایی بینی در 60 سالگی
خدمات جراحی۱۴۰۲-۲۹-۱۱

عمل زیبایی بینی در 60 سالگی

عمل زیبایی بینی یکی از بهترین اقداماتی است که می‌توانید برای زیبایی صورت خود و ایجاد تغییرات حداکثری انجام دهید. این عمل زیبایی می‌تواند عاملی برای بهبود ظاهرتان باشد و به شما چهره جوان‌تر و کم سن و سال‌تر را ببخشد؛ اما در نظر داشته باشید که به هر حال محدودیت سنی برای هر نوع عمل جراحی وجود دارد‌. از طرفی خیلی‌ها توصیه می‌کنند که این کار را در سنین جوانی انجام دهید تا نتیجه بهتری هم بگیرید. حال می‌خواهیم ببینیم که عمل زیبایی بینی در ۶۰ سالگی یا به طور کل برای افراد مسن چه وضعیتی را ایجاد می‌کند و باید چه اطلاعاتی در مورد آن داشت. با ما همراه باشید تا در این باره اطلاعات کافی را در اختیارتان بگذاریم. 

عمل بینی در افراد مسن

توضیحات کلی در مورد جراحی بینی در سنین بالا 

جراحی بینی برای هر سنی انجام می‌شود و محدودیت‌های کمی در مورد آن گزارش شده است. به هر حال جراحی زیبایی برای بینی جزو جراحی‌های رایج است و از طرفی ممکن است شما در سن خیلی پایین یا سن خیلی بالا به خاطر تصادف و آسیب‌هایی شبیه به آن نیاز به جراحی بینی پیدا کنید و نمی‌توان یک محدودیت خیلی خاص را برای آن در نظر گرفت. 

 

نکته‌ای که وجود دارد، این است که جراحی و عمل بینی در سن بالا با ریسک و خطرات بیشتری همراه است. علت هم این است که بدن افراد مسن نسبت به افراد جوان آسیب پذیری بیشتری دارد. به خاطر همین فرقی ندارد که می‌خواهید عمل بینی انجام دهید یا به طور کل عمل‌هایی را انجام دهید که برای سلامتی بدنتان است. به هر حال اعضای بدن فرد سن بالا با اعضای بدن فرد جوان متفاوت است. همین باعث می‌شود که دوران نقاهت و بهبودی طولانی‌تر شود. از طرفی مشکلاتی مانند دیابت، فشار خون و مشکلات مربوط به سیستم ایمنی با بالا رفتن سن افزایش پیدا می‌کند. همین باعث می‌شود که خیلی از افراد آمادگی جسمانی لازم را برای این نوع جراحی نداشته باشند. به همین دلیل پزشک بینی آنها را عمل نمی‌کند. پس قبل از اینکه عمل زیبایی بینی در ۶۰ سالگی را انجام دهید، حتماً در مورد شرایط خودتان به متخصص اطلاع رسانی کنید و ببینید که گزینه خوبی برای انجام این کار هستید یا خیر. 

تغییرات پوستی در سن بالا 

یکی از دلایلی که باعث می‌شود عمل زیبایی بینی در سنین بالا انجام نشود، تغییرات پوستی است. پوست شما در این دوران کلاژن زیادی را از دست داده است و از طرفی تولید کلاژن‌های جدید هم بسیار کند انجام می‌شود. تغییرات پوستی در این دوران کاملاً مشهود است. تغییرات نوک بینی را هم می‌توانید خیلی راحت احساس کنید. 

قوس استخوان بینی شما در چنین شرایطی حالت طبیعی ندارد. به خاطر همین است که جراحی بینی در این سن و سال را توصیه نمی‌کنند. قبل از اینکه شما بخواهید به این سن برسید، بهتر است که تحقیقات کافی را انجام داده باشید تا جراحی بینی را برایتان انجام دهند. 

شرایط بدنی هم اهمیت بسیار زیادی دارد. بعضی از افراد به خاطر تغذیه سالم و سبک زندگی خوبی که دارند، پوستشان در سن بالا کمتر از هم سن و سالانشان تغییر می‌کند. آنها می‌توانند گزینه خوبی برای جراحی باشند؛ به شرطی که تمامی دستورالعمل‌های لازم را رعایت کنند‌. 

عمل زیبایی بینی در سن ۶۰ سالگی 

بالاتر راجع به عمل زیبایی بینی در سنین بالا صحبت کردیم؛ اما اکنون می‌خواهیم مشخصا راجع به ۶۰ سالگی صحبت کنیم. ۶۰ عددی نیست که بخواهد مانع از جراحی زیبایی بینی شود و محدودیت خیلی سفت و سختی برای آن در نظر نمی‌گیرند اما باید به نکاتی توجه کنید. 

مثلاً اینکه در این دوران پوست شما به اندازه افراد جوان‌تر شاداب نیست و طراوت آن کاهش پیدا کرده است (موردی که بالاتر راجع به آن صحبت کردیم). به خاطر همین در عمل بینی ممکن است کمبود طراوت پوست روی نتیجه کار تاثیر بگذارد. در نتیجه نمی‌توانید نتیجه جراحی خود را با یک فرد ۳۰ ساله مقایسه کنید. از طرفی پزشک باید اطمینان حاصل کند که شما به بیماری‌های قلبی ریوی دچار نیستید.

اگر هم خطراتی با توجه به شرایط بدنتان وجود داشته باشد، تمامی این موارد را توضیح می‌دهد اما به هر حال خیلی از افراد هستند که در سن ۶۰ سالگی هم هنوز پوست سفت و مناسبی برای جراحی بینی دارند که پزشک خیلی راحت این کار را برایشان انجام می‌دهد؛ به شرطی که از لحاظ جسمانی هم سالم باشند. زیرا سلامت عمومی مخصوصاً در سن بالا به شدت اهمیت دارد و حتماً پزشک آن را آنالیز و بررسی خواهد کرد. 

عمل بینی در 60 سالگی

نکات مهم قبل از عمل زیبایی بینی در سن ۶۰ سالگی 

قبل از اینکه عمل زیبایی بینی در ۶۰ سالگی را انجام دهید، باید یک سری نکات را رعایت کنید. در نظر گرفتنِ این نکات نه تنها به سلامت جسمی بلکه به آرامش ذهنیتان هم کمک می‌کند و باعث می‌شود که بدن سالم‌تر و سرحال‌تری داشته باشید. نکاتی که باید در این باره رعایت کنید، شامل موارد زیر هستند: 

 

- حتماً باید آزمایش‌هایی که پزشک از شما خواسته است را به انجام برسانید. این آزمایش‌ها می‌تواند تاثیر زیادی در کاهش ریسک بعد از عمل داشته باشد. 

- اگر به مشکلاتی مثل بیماری‌های قلبی عروقی یا ریوی مبتلا هستید، حتماً به پزشک اطلاع رسانی کنید

و آن را پنهان نکنید. شاید نیاز باشد که قبل از عمل داروی خاصی استفاده کنید یا اینکه اصلاً عمل برای شما خطرناک باشد.

- اگر از هرگونه داروهای شیمیایی و گیاهی استفاده می‌کنید، حتماً به پزشک خود اطلاع رسانی کنید. به عنوان مثال اعلام مصرف دارویی مانند آسپرین هم اهمیت بسیار زیادی دارد که خیلی‌ها آن را نادیده می‌گیرند اما می‌تواند عاملی برای افزایش خونریزی باشد. پس هیچگونه داروی مصرفی را فراموش نکنید.

- تا دو هفته قبل از عمل هیچ سیگار و دخانیاتی استفاده نکنید. البته این موضوع برای افراد در سن پایین‌تر هم اهمیت دارد اما از آنجایی که شرایط سنی شما خاص‌تر است، حتماً باید بیشتر به این نکته توجه داشته باشید.

- مراقب باشید که در دوران قبل از عمل در شرایط استرس زا قرار نگیرید، زیرا عاملی برای افزایش فشار خونتان خواهد بود که برای جراحی خطرناک است. 

نکات مهم بعد از عمل جراحی بینی در سن ۶۰ سالگی 

بعد از عمل زیبایی بینی در ۶۰ سالگی هم باید یک سری نکات را رعایت کنید تا بتوانید نتیجه بهتری از جراحی خود بگیرید. نکاتی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم، حتماً باید مد نظر قرار داده شود: 

- در این دوران هرگز فین نکنید. وارد کردن فشار بیش از حد به بینی و باز کردن دهان حین عطسه به شدت آسیب زننده است و باعث می‌شود که نوک بینی افتادگی پیدا کند. پس حتماً این مورد را رعایت کنید، زیرا پوست شما در این سن بیشتر از افراد سن پایین‌تر چروک و افتاده می‌شود.

- در دوران بعد از عمل حتماً به اندازه کافی استراحت کنید. معمولاً خانم‌ها در سن بالاتر از ۵۰ سال دیگر به استراحت خودشان توجه ندارند؛ در صورتی که بعد از عمل حتماً باید استراحت کرد که می‌تواند روی بهبودی زخم و حتی نتیجه بهتر بعد از عمل تاثیرگذار باشد و انرژی شما را دوباره بازیابی می‌کند.

- در این دوران حتماً رژیم غذایی سالم داشته باشید. مواد غذایی مقوی استفاده کنید که سرشار از پروتئین و ویتامین باشند.

- حتماً برای از بین بردن کبودی‌های صورت از کمپرس یخ استفاده کنید که به شدت کبودی و ورم را از بین می‌برد.

- در معرض نور شدید خورشید قرار نگیرید که به شدت آسیب زننده است‌.

- سعی کنید که حین خواب با استفاده از دو بالش سر خود را بالا نگه دارید. با انجام این کار هم تنفس بهتری خواهید داشت و هم اینکه از میزان ورم و کبودی خیلی سریع‌تر کم خواهد شد. 

مزایای عمل بینی در سنین بالاتر 

پیش از این؛ راجع به این قضیه صحبت شد که عمل زیبای بینی در ۶۰ سالگی ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند. به خاطر همین پزشک به خوبی همه چیز را آنالیز و تجزیه تحلیل می‌کند اما این موضوع می‌تواند مزایایی هم به همراه داشته باشد که در این قسمت به آنها اشاره خواهیم کرد. مزایای عمل بینی در سن بالا شامل موارد زیر است: 

- از آنجایی که در این دوران پوست تحلیل رفته است، زاویه بین لب و بینی کم می‌شود. اگر پزشک اجازه دهد که شما عمل کنید، می‌توانید زاویه بین بینی و لب را به حالت متعادل برسانید و همین باعث ‌شود که از هم‌سن و سالان خود خیلی جوان‌تر نشان داده شوید. 

- بینی در سن بالا حالت افتاده و قوز دار پیدا می‌کند. عمل زیبایی بینی در این دوران به شما کمک می‌کند تا شکل بینی خود را به حالت طبیعی و متعادل‌تر برگردانید. 

- وقتی که سن بالا می‌رود، پوست نوک بینی ضخیم می‌شود. اگر شما بتوانید جراحی بینی را با اجازه پزشک در این دوران انجام دهید، بعد از عمل پوستتان نازک‌تر خواهد شد و به طور کل چهره ظریف‌تری پیدا می‌کنید.

- اگر هم مشکلات تنفسی داشته باشید، با عمل زیبایی بینی در ۶۰ سالگی مشکلات تنفسی‌تان برطرف خواهد شد. 

معایب عمل بینی در سن ۶۰ سالگی 

معایب عمل بینی در سن بالا مثل ۶۰ سالگی مواردی را شامل می‌شود که شاید خیلی از شما در مورد آن اطلاعات نداشته باشید. با آگاهی از معایب می‌توانید راحت‌تر تصمیم بگیرید که نیاز به عمل بینی دارید یا خیر. اگر هم در این دوران عمل بینی انجام دهید، از عوارض آن شوک نخواهید شد. 

- زمانی که سنتان بالا می‌رود، نوک بینی حالت افتاده پیدا می‌کند. همین باعث می‌شود که پزشک در جراحی با چالش بیشتری مواجه شود. بعضی از افراد به خاطر همین موضوع به نتیجه مطلوب خودشان نمی‌رسند. 

- از طرفی همانطور که بالاتر هم توضیح داده شد، در این دوران کلاژن سازی کندتر از حالت طبیعی پیش می‌رود و ترمیم زخم و بخیه بیشتر طول می‌کشد. 

- همچنین ورم و کبودی بیشتر روی صورتتان می‌ماند و دیرتر به نتیجه مطلوب نهایی خواهید رسید. 

- عوارض بیهوشی در سن بالا بیشتر از سن پایین است؛ مخصوصاً اگر عوارض قلبی عروقی داشته باشید که پزشک انجام این کار را برایتان ممنوع می‌کند. 

- یکی دیگر از عارضه‌های خطرناکی که می‌تواند در این دوران اتفاق بیفتد، تنفس دهانی بعد از عمل جراحی است. تنفس دهانی در این دوران می‌تواند اکسیژن رسانی را کاهش دهد و باعث غلظت خون در افراد سن بالا شود که احتمال سکته را نیز بالا خواهد برد. 

 

** در نهایت و بعد از همه این توضیحات؛ اگر همچنان می‌خواهید بدانید که گزینه خوبی برای عمل زیبایی بینی در ۶۰ سالگی هستید یا خیر، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا شرایطتان را بررسی کند. کلینیک زیبایی سعادت آباد  می‌تواند در این زمینه به خوبی شما را راهنمایی کند. پزشکان متخصص شرایط بدنیِ بیمار خود را بررسی می‌کنند. در جلسه مشاوره وضعیت بینی را معاینه می‌کنند، نوع پوست را تشخیص می‌دهند و به شما معایب و مزایای این نوع عمل در این سن را به طور کامل با توجه به نوع بدنتان و حالت بینی‌تان توضیح می‌دهند. در نتیجه این شما هستید که تصمیم نهایی را می‌گیرید. 

جمع‌بندی 

عمل زیبایی بینی در ۶۰ سالگی هم طرفداران خودش را دارد. خیلی‌ها که در سن پایین به خاطر کمبود امکانات یا مخالفت خانواده یا هر دلیل دیگری نتوانستند زیبایی بینی را تجربه کنند، تصمیم می‌گیرند در سن بالاتر به سراغ انجام این کار بروند. عمل زیبایی بینی در این سن و سال ممنوع نیست اما یک سری محدودیت‌های خاص خودش را دارد. از طرفی ممکن است عوارض آن برای شما سخت‌تر باشد. به خاطر همین به طور کامل راجع به این قضیه صحبت کردیم تا با آگاهی بیشتری تصمیم به انجام یا عدم انجام این کار بگیرید. 

برخی از سوالات متداول 

ممکن است هنوز خیلی از شما در مورد عمل زیبایی بینی در ۶۰ سالگی سوالاتی در ذهنتان باقی مانده باشد که در این قسمت به تعدادی از آنها پاسخ داده شده است. 

آیا عمل زیبایی بینی در سن ۶۰ سالگی خطرناک است؟ 

همه افراد با یکدیگر یکسان نیستند.‌ اگر شما به مشکلات قلبی ریوی دچار باشید، پزشک انجام این کار را برایتان خطرناک می‌داند. 

مهمترین اقدامی که قبل از عمل زیبایی در سن بالا باید انجام دهیم، چیست؟ 

مهم‌ترین اقدام این است که تمامی آزمایشاتی که پزشک از شما خواسته را به موقع و به دقت انجام دهید که می‌تواند تا حد زیادی احتمال خطر و ریسک‌های بعد از عمل را کم کند. 

آیا نتیجه عمل بینی در سن بالا با سن کم متفاوت است؟ 

قطعاً بله. از آنجایی که پوست در این دوران کلاژن زیادی از دست داده است و دیرتر خودش را ترمیم می‌کند، به خاطر همین نتیجه جراحی بینی در سن پایین‌تر خیلی بهتر خواهد بود اما به هر حال تغییرات عمل بینی در هر سنی محسوس است، فقط میزان آن فرق می‌کند.

 

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.