علت خارش بعد از کاشت مو
خدمات کاشت۱۴۰۲-۱۲-۱۲

علت خارش بعد از کاشت مو

ممکن است بعد از کاشت مو مشکلاتی را تجربه کنید که کمی برایتان کلافه کننده می‌شود. به عنوان مثال سوزش و زخم‌هایی روی سرتان ایجاد می‌شود که تا مدتی آزاردهنده است اما خوشبختانه بعد از اینکه دوره نقاهت را طی می‌کنید، این مشکلات برطرف خواهد شد. یکی از مسائلی که خیلی از افراد در مورد آن شکایت می‌کنند، مربوط به خارش است. بعد از اینکه کاشت مو به اتمام می‌رسد؛‌ در دوران نقاهت در آن ناحیه خارش زیادی را احساس می‌کنید. به همین دلیل در این مبحث تصمیم گرفتیم که راجع به علت خارش بعد از کاشت مو صحبت کرده و ببینیم که چه راهکارهایی برای درمان این خارش وجود دارد. چنانچه نیازمند کسب اطلاعات در این زمینه هستید و خودتان هم این مشکل را تجربه کرده‌اید‌، این مقاله را از دست ندهید!

علت خارش بعد از کاشت مو

علت خارش بعد از کاشت مو 

فرقی ندارد که برای کاشت مو از چه تکنیکی استفاده شده باشد؛ در هر صورت مشکلاتی مانند خارش اتفاق می‌افتد. هر پیوند مو که روی سر شما کاشت می‌شود، بعد از مدتی پوست می‌اندازد. این پوسته‌های تشکیل شده؛ حس خارش را ایجاد می‌کنند که کاملاً هم طبیعی است. معمولاً این خارش بعد از کاشت مو تا دو هفته به طول می‌انجامد و شما ممکن است یک سری شرایط خاص را در نواحی کاشت شده تجربه کنید که در ادامه آنها را توضیح خواهیم داد. البته لازم به ذکر است بعد از خدمات زیبایی مو این اتفاقات طبیعی است: 

خشک شدن پوست سر 

بعد از اینکه کاشت مو انجام می‌شود و به مرحله پوسته پوسته شدن می‌رسد، خارش شروع می‌شود. این خارشمی‌تواند به خاطر رویش موهای جدید باشد که در هر صورت کلافه کننده است. از طرفی ممکن است به خاطر بسته شدن بخشی از پوست سر که فولیکول‌های مو از آنجا برداشته شده‌اند؛ اتفاق بیفتد. اگر بعد از اینکه کاشت مو را انجام می‌دهید، نکات احتیاطی را رعایت نکنید، خارش در این ناحیه می‌تواند کمی مشکل ساز شود. مثلاً شما مدام پوست سرتان را می‌خارانید و همین باعث می‌شود که به پوست سر آسیب وارد شود و دچار التهاب و خارش گردد. در چنین شرایطی توصیه می‌شود که حتماً با پزشک تماس بگیرید و شرایط را با او در میان بگذارید. 

آلرژی و حساسیت 

گاهی اوقات خارش تبدیل به یک حالت آلرژیک و حساسیت‌ می‌شود که به خاطر استفاده از لوازم آرایشی است که خطرناک است، چراکه احتمال عفونت بعد از این نوع خارش‌ها بیشتر خواهد شد. به خاطر همین توصیه می‌شود بعد از کاشت مو بدون اجازه پزشک هیچ چیز به پوست سرتان نزنید.  

واکنش حساسیت‌زای پوست سر به بعضی از شامپوها، اعمال بعضی از فشارها و حرکات غیر طبیعی روی پوست سر یا حتی جنس روبالشی می‌تواند عاملی برای خارش‌های شدید باشد. پس در این دوران باید از پوست سرتان بیش از هر زمان دیگری مراقبت کنید.

رشد موهای جدید 

یکی دیگر از علت‌های خارش بعد از کاشت مو رشد موهای جدید است. زمانی که کاشت مو را انجام می‌دهید، تراکم موهایتان تا حد زیادی بالا می‌رود. همین موضوع می‌تواند تا حد زیادی روی زیبایی ظاهر شما تاثیرگذار باشد اما موهای کاشته شده، بعد از یک دوره کوتاه دوباره می‌ریزند و مجدد موهای جدید رشد می‌کند که این پروسه کاملاً طبیعی است. موهای جدید سالم‌تر و ضخیم‌تر هستند! همین پروسه باعث می‌شود که شما احساس خارش داشته باشید. 

با تمام توضیحاتی که در مورد علت خارش بعد از کاشت مو در اختیارتان قرار داده شد، فهمیدید که مراقبت هم می‌تواند در کاهش خارش تاثیرگزار باشد. نکته مهمی که باید به آن دقت کنید، این است که تا ۱۰ روز بعد از کاشت مو، هرگز به سرتان دست نزنید. شما باید نکات مراقبتی را رعایت کنید و بدانید که ایجاد خارش در این دوران طبیعی است و نباید در مورد آن نگران باشید. از طرفی لوسیون‌هایی هم که پزشک برایتان تجویز کرده را به طور منظم استفاده کنید. 

نحوه درمان خارش بعد از کاشت مو 

بعد از اینکه کاشت ریش، ابرو یا مو را انجام می‌دهید، تجربه یک سری از مشکلات مانند التهاب، ورم یا خارش کاملاً طبیعی است اما به هر حال شما باید راهکارهایی را بلد باشید تا بتوانید جلوی این اتفاق را بگیرید و سختی کمتری را تجربه کنید. در پیش گرفتن یک سری راهکارها به شما کمک می‌کند تا بتوانید خارشِ سرتان را درمان کنید. 

شستشوی موها طبق دستور پزشک 

اولین کاری که باید انجام دهید، این است که بعد از اتمام پروسه کاشت، طبق دستور پزشک به طور منظم شستشوی موهایتان را انجام دهید. این یکی از مهم‌ترین مراقبت‌هایی است که بعد از کاشت مو باید به انجام برسانید و پزشک حتماً آن را به شما توصیه می‌کند و توضیح می‌دهد که چگونه شستشو را انجام دهید. شما باید در زمان‌های مقرری که پزشک دستور داده، محل کاشت مو و سرتان را شستشو دهید. معمولاً در این دوران باید از سرم شستشوی آب نمک استفاده کنید که بهترین راه برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن این ناحیه است.

شما با انجام این کار سرعت بهبودی را بالا می‌برید و خیلی راحت می‌توانید روند درمانی را با آرامش خاطر طی کنید. شستشوی موها بعد از اینکه کاشت مو به اتمام می‌رسد، باید طبق زمانبندی باشد و این مهمترین نکته‌ای است که باید رعایت کنید.

اگر فکر می‌کنید شستشوی موها را نمی‌توانید دقیقاً طبق دستور پزشک انجام دهید و ممکن است به موهایتان آسیب وارد شود یا پوست سر تحت فشار قرار بگیرد، از یک همراه بخواهید که در این کار به شما کمک کند که البته باید آموزش‌های لازم را هم به او داده باشید. در این دوران برای شستن موها هرگز خودسرانه به سراغ استفاده از سرم یا شامپویی که پزشک تجویز نکرده؛ نروید. 

علت خارش بعد از کاشت مو

مصرف مرتب آنتی بیوتیک 

حال که علت خارش بعد از کاشت مو را متوجه شدید، باید بدانید که در این دوران احتمال ابتلا به عفونت زیاد است. به خاطر همین پزشک برایتان دارو تجویز می‌کند. مصرف به موقع این داروها می‌تواند تاثیر زیادی روی بهبودی بدن شما داشته باشد. در این دوران حتماً آنتی بیوتیک استفاده کنید که مصرف آنها می‌تواند عاملی برای کاهش خطر عفونت در ناحیه سر باشد و باعث شود که مدت زمان خارش سر شما خیلی کوتاه‌تر طی شود. سعی کنید مراقبت‌های مورد نیاز را برای بعد از دوران کاشت مو با استفاده از داروهای آنتی بیوتیک راحت‌تر کنید. شما در این دوران باید نسبت به مصرف داروها کاملاً دقت و حساسیت داشته باشید تا از عوارض بعدی جلوگیری شود. 

داروی ضد خارش 

بعد از اینکه کاشت ابرو ریش یا مو را انجام می‌دهید، ممکن است خارش سرتان خیلی زیاد باشد. به گونه‌ای که نتوانید آن را تحمل کنید. از طرفی اجازه ندارید که ناحیه مورد نظر را هم لمس کنید. در چنین شرایطی پزشک برای شما داروی ضد خارش تجویز می‌کند. این دارو به شکل محلول یا قرص به شما ارائه می‌شود. اگر بعد از دو هفته همچنان خارش سر داشتید؛ پزشک شما را معاینه می‌کند تا اگر نیاز بود برایتان داروی ضد خارش تجویز کند. باز هم توصیه می‌کنیم این داروها هرگز نباید بدون اجازه پزشک استفاده شوند، زیرا خطر اختلال در روند کاشت آسیب و عفونت را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. 

استفاده از شامپوهای ضد خارش 

در بعضی از موارد پزشک به جای اینکه داروی خوراکی ضد خارش را تجویز کند، به شما شامپوی ضد خارش می‌دهد. اگر پوست سرتان را طبق چیزی که پزشک دستور داده، به صورت منظم با شامپوهای ضد خارش شستشو دهید، پوسته پوسته‌ها از روی سرتان جدا می‌شوند و رطوبت کافی به پوست سر می‌رسد. همین مانع از خارش خواهد شد.

البته زمانی می‌توانید خارش را کم کنید که تمام داروها و محصولات مراقبتی دقیقاً طبق دستور پزشک استفاده شده باشد. در چنین شرایطی شامپوهایی که پزشک تجویز می‌کند، معمولاً PH سطح قلیایی 5.5 دارند. همین می‌تواند تا حد زیادی از ایجاد التهاب حساسیت و خارش جلوگیری کند. 

استفاده از محلول پوست استروئیدی 

خارش بعد از کاشت مو یک موضوعِ کاملاً طبیعی است. شما می‌توانید با استفاده از محصولاتی آنها را بهبود ببخشید. استروئید از جمله موادی است که خارش و التهاب را تسکین ‌می‌دهد و برای هر قسمت از پوست سر می‌توان آن را استفاده کرد. این مواد می‌تواند عامل تسکین دهنده و ضد حساسیت باشد و استفاده از آنها مزایای زیادی دارد. مثلاً اینکه استروئید از پوسته پوسته شدن و قرمزی جلوگیری می‌کند و تا حد زیادی آن را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود که خارش پوست سر شما به طرز عجیبی تسکین پیدا کند. همچنین باعث ایجاد عوارض جانبی نمی‌شود‌. البته که باید حواستان باشد از محصولات استروئیدی هرگز برای استعمال خارجی نباید استفاده کرد. همچنین باید حواستان باشد که این محصولات با چشمانتان تماس نداشته باشد. 

خاراندن پوست سر ممنوع 

با توضیحات این مقاله متوجه شدید که خارش بعد از کاشت مو جزو علت‌های رایج و طبیعی است و نباید نگران این قضیه باشید اما اینکه ما تاکید داریم پوست سر را نخارانید و به جای آن به سراغ استفاده از شامپو یا داروهای ضد خارش بروید، دلیل دارد. 

فولیکول‌های مو بعد از اینکه روی سر شما کاشت می‌شوند، هنوز به اندازه کافی استحکام ندارند‌‌. اگر هرگونه فشاری به آنها وارد کنید، فولیکول‌ها آسیب دیده و رویش موهای جدید مختل می‌شود. پس نکته‌ای که باید به آن دقت کنید، این است که در این مدت زمان به موهایتان هیچ فشاری وارد نکرده و مراقب باشید که پوست سر و نواحی کاشت شده را نخارانید. اگر به این موضوع توجه نکنید، تار موهای شما آسیب می‌بیند.

شدیدترین تایم خارش بعد از کاشت مو 

بعد از اینکه کاشت مو به اتمام می‌رسد؛ دوره‌هایی را پشت سر می‌گذارید که خارش شدت پیدا می‌کند. اگر بخواهیم مدت زمانی را به شما معرفی کنیم که خارش پوست سر در شدیدترین حالت خودش است، باید به یک ماه بعد از کاشت مو اشاره کنیم. در این دوران موهای کاشته شده در حال رشد هستند و خارش به بیشترین حد خودش می‌رسد. 

حدوداً یک تا دو ماه بعد از عمل کاشت مو ممکن است از شدت خارش کلافه شوید که معمولاً در این دوران توسط پزشک داروی ضد خارش تجویز می‌شود. از طرفی کشیدگی در فولیکول‌های مو در این زمان هم می‌تواند عاملی برای افزایش شدت خارش باشد. 

برای اینکه بتوانید کاشت مو با کیفیت خیلی بالا را تجربه کنید، از طرفی راجع به مراقبت‌های بعد از آن هم اطلاعات کافی داشته باشید، به کلینیک زیبایی سعادت آباد مراجعه کنید. اگر شما از سایت این مجموعه بازدید کنید، می‌توانید نمونه کارهای کاشت مو، ابرو و ریش را ببینید. در نتیجه تصمیم بگیرید کارتان را به این کلینیک بسپارید یا خیر! بعد از اتمام کار هم به طور کامل در مورد نحوه مراقبت از کاشت مو توضیحاتی در اختیارتان قرار خواهد گرفت. 

جمع‌بندی 

بعد از اینکه کاشت مو انجام می‌دهید، ممکن است مشکلاتی مانند ورم، التهاب یا سوزش را تجربه کنید.‌ یکی دیگر از مسائلی که خیلی از شما در مورد آن گزارش کرده‌اید، خارش است. علت خارش بعد از کاشت مو را در این مقاله به طور کامل برایتان توضیح دادیم تا متوجه شوید که این یک اتفاق کاملاً طبیعی است و نباید نگران باشید اما از آنجایی که ممکن است کلافه شوید، یک سری راهکارها را به شما ارائه دادیم که می‌تواند باعث کاهش التیام خارش در این ناحیه باشد. پس چنانچه با چنین مشکلی مواجه شدید، راهکارهای ذکر شده را در پیش بگیرید تا بتوانید مسئله را بهبود ببخشید. 

برخی از سوالات متداول 

در این بخش به تعدادی از سوالات رایج در مورد علت خارش بعد از کاشت مو پاسخ داده شده است. 

بهترین راهکار برای کاهش خارش بعد از کاشت مو چیست؟ 

بهترین راهکار این است که شستشوی منظم طبق برنامه شستشویی که پزشک در اختیارتان گذاشته، انجام دهید. 

رایج‌ترین علت خارش پوست سر چیست؟ 

خشکی پوست سر و رشد موهای کاشت شده جزو رایج‌ترین علت‌هایی هستند که خارش را ایجاد می‌کنند. 

دستورات تجویزی پزشک برای کاهش خارش شدید پوست سر چیست؟ 

برای اینکه شدت خارش کم شود، ممکن است پزشک داروی ضد خارش یا شامپوهای ضد خارش برایتان تجویز کند که به شدت تاثیرگذار است.

 

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.