سن مناسب برای تزریق چربی
خدمات تزریق چربی۱۴۰۳-۲۲-۰۲

سن مناسب برای تزریق چربی

تزریق چربی یا پیوند چربی یا انتقال چربی، روشی محبوب برای بهبود زیبایی پوست است. سن ایده‌آل برای تزریق بسته به خاصیت ارتجاعی پوست، سلامت کلی و اهداف زیبایی فرق می‌کند. البته افراد 30 و 40 ساله کاندیدهای خوبی برای انتقال چربی هستند.

انتقال چربی همچنین با عوارضی مانند عفونت و عدم تقارن همراه است. این خطرات را می‌توان با انتخاب جراح پلاستیک مجرب و حفظ یک سبک زندگی سالم به حداقل رساند.

 

سن ایده آل برای تزریق چربی همراه با خطرات و هزینه‌ها

سن مناسب برای تزریق چربی، بسته به فرد و ناحیه خاص تحت درمان می‌تواند متفاوت باشد. انتقال چربی شامل انتقال چربی از یک ناحیه به ناحیه دیگر بدن برای افزایش حجم یا تقویت خطوط است. معمولا برای جوانسازی صورت و کانتورینگ بدن استفاده می‌شود.

به‌طور کلی سن ایده‌آل برای این نوع خدمات زیبایی پوست 30 سالگی به بعد است. در این سن، کم کم خاصیت ارتجاعی کاهش پیدا می‌کند و برخی از قسمت‌ها احتمالا چربی از دست بدهند. با این‌حال، هیچ قانون سخت و سریعی در مورد سن مناسب برای پیوند چربی وجود ندارد و برخی از بیماران جوان‌تر ممکن است کاندیدهای خوبی برای این عمل باشند.

تزریق چربی

تزریق یا پیوند چربی چیست؟

انتقال چربی که به‌عنوان پیوند چربی یا لیپوفیلینگ نیز شناخته می‌شود، یک عمل زیبایی است که در آن چربی از یک ناحیه از بدن مانند شکم یا ران‌ها برداشته شده و به ناحیه دیگری از بدن منتقل می‌شود تا حجم بیشتری ایجاد کند؛ مانند لیفت صورت. این روش شامل چند مرحله است:

حذف چربی

اولین مرحله در انتقال چربی، برداشتن چربی از محل اهدا کننده با استفاده از لیپوساکشن است. این کار معمولا تحت بی‌حسی موضعی یا آرامبخش صورت می‌گیرد.

پردازش چربی

سپس چربی برداشته‌شده برای حذف مایعات اضافی و سایر ناخالصی‌ها پردازش می‌شود و سلول‌های چربی خالص باقی می‌ماند.

تزریق

سپس سلول‌های چربی خالص‌شده با استفاده از یک کانول کوچک با نوک تیز به ناحیه مورد نظر تزریق می‌شوند. چربی در مقادیر کم و با دقت در محل تزریق می‌گردد تا از توزیع یکنواخت و نتیجه طبیعی اطمینان حاصل شود.

انتقال چربی می‌تواند برای حجم دادن به گونه‌ها، لب‌ها، چین‌های بینی، لیفت صورت و همچنین برای تقویت خطوط بدن مانند سینه‌ها و باسن به‌کار رود. این روش اغلب بر پرکننده‌های مصنوعی ترجیح داده می‌شود. زیرا از سلول‌های چربی خود بیمار استفاده می‌کند و خطر واکنش آلرژیک یا پس زدن را کاهش می‌دهد. علاوه براین، انتقال چربی می‌تواند نتایج طولانی‌مدت داشته باشد زیرا سلول‌های چربی منتقل‌شده می‌توانند در بافت اطراف ادغام شوند و افزایش حجم دائمی را ایجاد کنند.

تزریق چربی 

چرا باید به تزریق و انتقال چربی صورت فکر کرد؟

روند پیری صورت چند بعدی است. پیوند چربی صورت معمولا در بیماران بالای 30 سال به تنهایی یا با سایر روش‌های پلاستیک صورت انجام می‌شود. فیزیولوژی پیری طبیعی شامل آتروفی یا کاهش حجم صورت است که احتمالا چربی به بازیابی آن کمک کند.

با بالا رفتن سن کم کم چربی صورت، حجم خود را از دست می‌دهد. پیر شدن فقط افتادگی پوست یا جاذبه زمین نیست، بلکه کوچک شدن بافت نیز هست. برخی از بیماران همچنین ممکن است به‌دلیل استرس یا برخی شرایط پزشکی، کاهش چربی صورت آن‌ها تسریع شود.

 

خطرات و عوارض احتمالی چیست؟

جراحی مدرن به‌طور کلی بی‌خطر است اما پتانسیل بروز خطرات و عوارض را دارد. اگر تعداد زیادی از نواحی بدن به‌طور همزمان درمان شوند یا مناطقی که جراحی شده‌اند اندازه بزرگ داشته باشند، خطرات انتقال چربی افزایش پیدا می‌کند.

برخی از عوارض و خطرات احتمالی مرتبط با خدمات زیبایی پوست می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عوارض ناشی از تزریق مایع بی‌حسی می‌تواند شامل سمیت لیگنوکائین (اگر محتوای لیگنوکائین محلول خیلی زیاد باشد) یا جمع شدن مایع در ریه‌ها (اگر مایع بیش از حد داده شود) باشد.
 • از دست دادن بیش از حد مایعات که می‌تواند منجر به شوک شود (با حجم زیادی از انتقال چربی)
 • تجمع مایع
 • عفونت در بافت‌های چربی که می‌تواند یک عارضه جدی باشد و درمان آن دشوار است.
 • تاخیر در بهبودی
 • سطح پوست نامنظم، خطوط ناهموار یا موج‌دار شدن
 • سطح پوست نامتقارن یا کیسه‌ای
 • تغییر رنگدانه‌های پوست یا تورم پوست
 • جای زخم غیرعادی
 • آسیب به ساختارهای عمیق‌تر مانند اعصاب، عروق خونی، ماهیچه‌ها، ریه‌ها و اندام‌های شکمی
 • درد مستمر
 • واکنش‌های آلرژیک دارویی
 • تشکیل لخته‌های خون یا چربی که می‌تواند به ریه‌ها سرایت کند.
 • تورم مداوم در پاها
 • عوارض قلبی و مشکلات ریوی
 • برای رفع عوارض احتمالا جراحی بیشتری لازم باشد.

هزینه تزریق چربی

هزینه تزریق و انتقال چربی بسته به عوامل مختلفی از جمله میزان چربی منتقل‌شده، تخصص جراح و محل عمل می‌تواند متفاوت باشد.

این هزینه معمولا شامل حق الزحمه جراح، بیهوشی، هزینه تسهیلات و هرگونه معاینه ضروری است. درواقع، انتقال چربی یک عمل زیبایی محسوب می‌شود و معمولا تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.

درحالی‌که هزینه انتقال چربی ممکن است بالا به نظر برسد، بسیاری از بیماران نتایج را ارزشمند می‌دانند. خدمات زیبایی پوست می‌تواند نتایجی با ظاهر طبیعی داشته باشد که می‌تواند چندین سال دوام داشته باشد، و آن را به انتخابی محبوب برای کسانی تبدیل می‌کند که به دنبال بهبود ظاهر خود بدون نیاز به فیلرهای مصنوعی یا ایمپلنت هستند.

قبل از انجام عمل انتقال چربی، با یک جراح پلاستیک دارای مجوز بورد در مورد اهداف، انتظارات و هزینه‌های مربوطه مشورت کنید.

 

جمع‌بندی

سن ایده‌آل برای تزریق چربی به عوامل مختلفی بستگی دارد و مهم است که خطرات و هزینه‌های مربوط به این روش را سنجید. مشاوره با یک جراح پلاستیک واجد شرایط می‌تواند به افراد کمک کند تا تصمیمی آگاهانه در مورد انجام انتقال چربی برای دستیابی به نتیجه زیبایی‌شناختی مورد نظر بگیرند.

سوالات متداول

1.     بعد از انتقال چربی چه کارهایی را نباید انجام داد؟

فعالیت بدنی سبک ممکن است 2-3 هفته پس از جراحی از سر گرفته شود.

2.     آیا انتقال چربی بهتر از فیلر است؟

انتقال چربی نتیجه طولانی‌تری نسبت به فیلرها دارد.

3.     آیا انتقال چربی شما را جوان‌تر نشان می‌دهد؟

بله. اضافه کردن چربی به صورت، بسیاری از علائم پیری را از بین می‌برد.

4.     آیا احتمال دارد انتقال چربی از دست برود؟

کاهش وزن قابل توجهی می‌تواند باعث از دست دادن چربی در ناحیه منتقل شده شود.

 

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.