دوره نقاهت بلفاروپلاستی
خدمات جراحی۱۴۰۲-۱۰-۱۲

دوره نقاهت بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی به عنوان عمل زیبایی پلک؛ یکی از پرطرفدارترین جراحی‌های زیبایی به حساب می‌آید. خیلی‌ها برای اینکه افتادگی پلک خود را بهبود ببخشند و بتوانند چهره بازتر، جوان‌تر و شاداب‌تری را تجربه کنند، به سراغ این نوع عمل جراحی می‌روند. برای اینکه بتوانید در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشید، باید بدانید که دوره نقاهت بلفاروپلاسی چقدر است و چه مراقبت‌هایی را باید انجام دهید تا این دوره نقاهت راحت‌تر سپری شود. بدین منظور در این مقاله به طور کامل راجع به این موضوع برایتان صحبت کرده و مراقبت‌های لازم را توضیح می‌دهیم تا بتوانید یک دوره نقاهت راحت را بگذرانید!

دورزه نقاهت بلفارو

توضیحات کلی در مورد دوره نقاهت بلفاروپلاستی 

دوره نقاهت بلفاروپلاستی خیلی سخت نیست. بلفاروپلاستی یک جراحی خیلی سریع و سرپایی برای پلک است که شما می‌توانید در مدت زمان کوتاهی بدون دردسر خاصی به حالت طبیعی برگردید. دوران نقاهت آن در افراد مختلف متفاوت است. عوامل زیادی هستند که می‌توانند روی کیفیت و سرعت بهبودی شما بعد از جراحی تاثیرگذار باشند. به عنوان مثال تحمل بدن نسبت به درد، وضعیت سلامت عمومی، واکنش شما به دوره نقاهت یا تکنیک‌هایی که برای جراحی استفاده می‌شود، هر کدام می‌تواند دوره نقاهت بلفاروپلاستی را کوتاه‌تر یا طولانی‌تر کند. 

مدت زمان دوره نقاهت بعد از بلفاروپلاستی 

بعد از اینکه بلفاروپلاستی پلک بالا یا پلک پایین را انجام می‌دهید، به مدت زمانی نیاز دارید تا بتوانید به حالت طبیعی برگردید. معمولاً تایمی که برای بهبود کبودی، ورم، زخم و التهاب بعد از این عمل جراحی نیاز است، ۱۵ روز تخمین زده شده است! یعنی چهره شما بعد از حدود دو هفته به حالت طبیعی بر خواهد گشت که معمولاً بعد از این دوران پزشک باید بخیه را برایتان بکشد. در این مدت شما خیلی شرایط سخت یا پیچیده‌ای ندارید و راحت می‌توانید آن را پشت سر بگذارید اما اگر می‌خواهید بدانید که فرم چشم‌ها بعد از چند وقت به حالت اصلی و طبیعی خودش می‌رسد، باید گفت که چند ماه زمان خواهد برد. 

مراقبت‌های قبل از عمل بلفارو 

برای اینکه شما بتوانید دوره نقاهت راحت‌تری را بعد از یک جراحی زیبایی داشته باشید، باید به مراقبت‌های قبل از عمل هم اهمیت دهید که می‌تواند تاثیر مثبت زیادی روی راحت‌تر سپری شدن دوران بعد از عمل داشته باشد.

مراقبت‌هایی که در این دوران باید رعایت کنید، شامل موارد زیر است: 

قبل از اینکه عمل را انجام دهید، حتماً آزمایشات لازم را بدهید. آزمایش‌هایی که شامل بینایی سنجی و اشک چشم است و مشخص می‌کند که شما بعد از عمل چه وضعیتی خواهید داشت. 

قبل از اینکه عمل جراحی انجام شود، هیچگونه دارویی را نباید بدون اجازه پزشک استفاده کنید. داروهای بدون نسخه یا داروهایی که برای بیماری‌هایتان هستند یا حتی مکمل‌ها هم حتماً باید زیر نظر چشم پزشک استفاده شوند، زیرا بعضی از داروها عاملی برای افزایش خونریزی هستند و قبل از عمل هرگز نباید آنها را مصرف کرد! به عنوان مثال وارفارین یا ایبوپروفن در این دسته قرار می‌گیرد.

برای اینکه دوره نقاهت بلفاروپلاستی راحت‌تر پشت سر گذاشته شود، تا ۳ هفته قبل از عمل هیچگونه الکل و دخانیات نباید استفاده شود، زیرا مصرف آنها برای خود جراحی هم خطرناک است. 

د در بعضی از موارد هم لازم است شما حتماً در روز عمل ناشتا باشید؛ در غیر این صورت جراحی را لغو می‌کنند. 

مراقبت‌های بعد از عمل بلفاروپلاستی 

فرقی ندارد شما بلفاروپلاستی پلک پایین یا پلک بالا را انجام داده باشید؛ در هر صورت مراقبت‌های بعد از عمل که پزشک به شما توصیه می‌کند، تاثیر زیادی روی سرعت روند بهبودی‌تان خواهد داشت. این مراقبت‌ها روی زیبایی پلک شما موثر خواهد بود که شامل موارد زیر هستند:. 

از کمپرس سرد طبق چیزی که پزشک دستور داده استفاده کنید تا ورم و کبودی پلک‌ها زودتر کاهش پیدا کند و سریعتر به حالت طبیعی چهره خودتان برگردید. 

سعی کنید با اجازه پزشک برای بهبود زخم‌های اطراف پلک فعالیت‌های سبک مثل پیاده‌روی را انجام دهید تا گردش خون بدن را به حالت طبیعی خودش برساند.

یک هفته تا ۱۰ روز بعد از بلفاروپلاستی می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را ادامه دهید و هیچ مشکلی برایتان وجود ندارد؛ مگر اینکه در موارد خاص پزشک دستورات ویژه‌ای را اعلام کرده باشد.

در دوره نقاهت بلفاروپلاستی چند روز بعد از عمل؛ پانسمان نازکی که در محل برش پلک برایتان قرار داده شده را به آرامی برمی‌دارند و تا یک هفته بعد از عمل معمولاً بخیه‌ها مشهود هستند.

ممکن است در این دوران شما تاری دید پیدا کرده باشید یا به نور حساسیت پیدا کنید که تا دو روز بعد از این عمل جراحی یک اتفاق طبیعی است اما اگر بیشتر از این زمان ادامه پیدا کند، حتماً باید به پزشک خود اطلاع رسانی کنید.

بعد از اینکه بلفاروپلاستی برایتان انجام شد، نباید به سراغ استفاده از لنزهای تماسی بروید و حتماً باید از عینک استفاده کنید. عینک آفتابی می‌تواند حساسیت پلک شما را تا حد زیادی کم کند و دوره نقاهت بلفاروپلاستی را برایتان کوتاه‌تر کند. 

نکات کلی برای دوران نقاهت کوتاه‌تر 

برای اینکه دوره نقاهت بلفاروپلاستی کوتاه‌تر شود، یک سری نکات را باید رعایت کنید تا بتوانید شرایط راحت‌تری را پشت سر بگذارید. 

  • اولین نکته این است که در انتخاب جراح و پزشک دقت کنید. مدت زمانی را اختصاص دهید تا بتوانید به اندازه کافی تحقیقات داشته باشید. به طور مثال اگر شما به کلینیک زیبایی سعادت آباد مراجعه کنید، پزشکان حاذق و مجرب در این مجموعه به شما مشاوره می‌دهند و می‌توانید راجع به سابقه کاری و تجربه آنها تحقیق کرده و از بین آنها یک مورد را به عنوان بهترین پزشک از نظر خودتان انتخاب کنید.
  • جالب‌تر اینکه شما می‌توانید از داخل سایت نمونه کارهای قبلی را هم ببینید و تصمیم بگیرید که بلفارپلاستی را داخل کلینیک زیبایی سعادت آباد انجام دهید یا خیر.
  • خیلی از روش‌ها و عمل‌هایی که برای درمان پلک انجام می‌شود، حتماً باید داخل یک محیط استریل باشد. به خاطر همین است که توصیه می‌کنیم به کلینیک‌هایی مراجعه کنید که امتحان خود را پس داده‌اند. در غیر این صورت احتمال عفونت افزایش پیدا می‌کند. 
  • در دوران بعد از عمل، اگر علائم و نشانه‌هایی داشتید که احساس کردید با چیزی که انتظار دارید متفاوت است یا عوارض جانبی سختی را تحمل می‌کنید، حتماً به پزشک اطلاع دهید! 

بایدها و نبایدهای دوران نقاهت بلفاروپلاستی 

برای اینکه دوره نقاهت بلفاروپلاستی را راحت‌تر بگذرانید و خطری شما را تهدید نکند، حتما باید یک سری بایدها و نبایدها را رعایت کنید که در این قسمت به طور کامل راجع به آنها توضیح خواهیم داد: 

دوره نقاهت بلفاروپلاستی چقدر است

 استراحت 

تا ۲۴ ساعت بعد از عمل جراحی حتماً استراحت کنید. البته که انجام فعالیت‌های معمول اشکالی ندارد اما هیچ کار خسته کننده و سختی را نباید انجام دهید. در این دوران حتماً به اندازه کافی از مایعات استفاده کنید و غذای رقیق و آبکی میل کنید. 

آشنایی با عوارض جانبی 

کاملاً طبیعی است که در روز دوم و سوم بعد از عمل به خاطر عوارض داروی بیهوشی و بی‌حسی شرایط متفاوتی را تجربه کنید. به عنوان مثال حالت تهوع، تنگ شدن چشم‌ها، داغی و درد در ناحیه چشم و پلک جزو عوارض این دوران است. گاهی تاری دید هم پیدا می‌کنید. این عوارض طبیعی هستند و نگران کننده نیست. از طرفی ممکن است خارش خیلی شدید هم روی زخم‌ها داشته باشید که معمولاً تا دو هفته بعد از عمل طول می‌کشد. اما لطفا در این دوران هرگز زخم‌ها را نخارانید و آنها را دستکاری نکنید! 

پیشگیری از خشک شدن چشم‌ها 

در این شرایط چشمان شما حساس‌تر است. برای اینکه دوره نقاهت بلفاروپلاستی کوتاه‌تر باشد و راحت‌تر سپری شود، باید از ورم و کبودی چشم‌ها جلوگیری کنید. همچنین باید از رفتارهای آسیب زننده مثلاً تماشای بیش از حد تلویزیون، استفاده طولانی مدت از کامپیوتر، گوشی و لپ‌تاپ خودداری کنید تا باعث خشک شدن چشم‌های شما نشود. 

استفاده از عینک آفتابی 

باید کاری کنید که در اطراف چشمتان یک محافظ وجود داشته باشد تا نور آفتاب به آن آسیب وارد نکند‌. استفاده از عینک آفتابی تا مدت طولانی بعد از بفاروپلاستی را حتماً باید جدی بگیرید. 

عوامل موثر در طولانی و کوتاه شدن دوره نقاهت 

عوامل مختلفی هستند که می‌توانند عاملی برای طولانی یا کوتاه شدن دوره نقاهت بلفاروپلاستی باشند که در این قسمت آنها را معرفی می‌کنیم. با اطلاع و آگاهی از این عوامل دیگر خودتان را با دیگری مقایسه نمی‌کنید. 

- سن و سال زیباجو 

- تجهیزات داخل اتاق عمل

- مهارت و تجربه پزشک جراح

- شرایط فیزیولوژیکی و بدنی فرد متقاضی

- میزان افتادگی یا پف پلک‌ها 

- توجه به مراقبت‌های بعد از جراحی پلک 

نحوه خوابیدن و استراحت بعد از جراحی پلک 

در دوره نقاهت بلفاروپلاستی نحوه استراحت و خوابیدن اهمیت بسیار زیادی روی بهبودی شما دارد. چشم‌ها جزو اعضای مهم بدن به حساب می‌آیند و همیشه باید از آنها مراقبت کرد، چراکه جزو اندام مهم هستند! بنابراین به زمان استراحت خود دقت کنید و حتماً برای خوابیدن تایم و برنامه داشته باشید. 

موقع خواب باید به پشت دراز بکشید. چند بالش‌ زیر سرتان بگذارید که برای سر شما زاویه ۴۵ درجه ایجاد کند. اگر سر بالاتر از سطح بدنتان باشد، التهابات زودتر بهبود پیدا می‌کنند و از میزان ورم‌ کاسته می‌شود. 

مصرف دارو بعد از جراحی پلک 

در دوره نقاهت بعد از بلفاروپلاستی حتماً باید یک سری داروهای تجویزی را استفاده کنید که متناسب با بدن هر کسی متفاوت است. به هر حال شما یک برنامه دارویی دارید که باید به طور دقیق استفاده شود. داروی آسپرین جزو داروهای رایجی است که بعد از بلفاروپلاستی تجویز می‌کنند و باید دقیق استفاده شود. اگر هم شما حس خشکی، سوزش یا کشیدگی پلک‌ها را داشته باشید، پزشک برایتان پماد چشم تجویز می‌کند که باید به موقع آن را استفاده کنید. خیلی از پزشکان برای جلوگیری از خشکی چشم و همچنین ضدعفونی کردن این ناحیه اشک مصنوعی برایتان تجویز می‌کنند!

زمان مناسب برای شروع فعالیت بعد از بلفاروپلاستی 

بلفاروپلاستی جزو جراحی‌های سنگین نیست؛ اما به هر حال دوره نقاهت بعد از جراحی باید طی شود.‌ معمولا یک هفته بعد از جراحی پلک، شما خیلی راحت می‌توانید فعالیت‌های روزمره را انجام دهید و هیچ مشکلی برایتان وجود نخواهد داشت. بالاتر به شما گفته شد که دوره نقاهت بلفاروپلاستی حدوداً دو هفته یا ۱۵ روز به طول می‌انجامد. بعد از این دوران می‌توانید فعالیت‌های عادی و روزمره خود را ادامه دهید‌ البته بهتر است که در این دوران و تا مدت زمان طولانی بعد از آن گریه نکنید، زیرا کشیدگی پلک را افزایش می‌دهد. 

جمع‌بندی 

نقاهت بلفاروپلاستی دوره سختی نیست؛ با این حال باید یک سری نکات و اصول را بدانید تا بتوانید این دوره را راحت‌تر پشت سر بگذارید و سریع‌تر به روند طبیعی زندگی خود برگردید. ما در این مقاله اطلاعات مهمی را در اختیارتان قرار دادیم تا بدانید که در این دوران چه چیزی در انتظارتان است و چگونه می‌توانید یک دوره نقاهت راحت را سپری کنید. به هر حال اگر شما به کلینیک‌هایی مانند کلینیک زیبایی سعادت آباد مراجعه کنید، به خاطر تخصص و تجربه‌ای که در این زمینه دارند به شما کمک می‌کنند که این دوران را راحت‌تر طی کنید؛ بدون اینکه آسیب و مشکلی برایتان به وجود بیاید. 

برخی از سوالات متداول 

در این بخش به تعدادی از سوالات رایج در مورد دوره نقاهت بلفاروپلاستی پاسخ داده شده است تا شما هم بتوانید پاسخ خیلی از سوالاتتان را بگیرید. 

آیا بعد از بلفاروپلاستی نیاز به مصرف داروهای خاص داریم؟ 

داروهایی مانند آسپرین معمولاً بعد از جراحی‌ها برایتان تجویز می‌شود. برای جلوگیری از کشیدگی پلک یا سوزش و خشکی هم پماد تجویز می‌کنند. تجویز داروهای دیگر بستگی به وضعیت بدنی شما دارد که برای هر کسی متفاوت است. 

نقاهت بلفاروپلاستی چقدر طول می‌کشد؟ 

دوران نقاهت بلفاروپلاستی حدوداً 10 تا 15 روز به طول می‌انجامد. 

آیا بعد از جراحی پلک باید از غذاهای خاصی استفاده کنیم؟ 

معمولا توصیه می‌شود در دوران نقاهت جراحی پلک غذاهای رقیق و آبکی استفاده کنید که مصرف آن خیلی راحت‌تر است و مانع از کشیدگی پلک می‌شود. 

چه کار کنیم تا ورم پلک بعد از جراحی کمتر شود؟ 

برای کاهش ورم و کبودی پلک‌ها بعد از پلفاروپلاستی حتماً کمپرس یخ را به طور منظم استفاده کنید. 

آیا بعد از بلفاروپلاستی باید قطره اشک مصنوعی استفاده کرد؟ 

قطره اشک مصنوعی می‌تواند مانع از خشکی چشم باشد و باید طبق دستور پزشک استفاده شود.

 

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.