درمان چین و چروک با بوتاکس - آیا درمانی بی خطر است؟
خدمات زیبایی۱۴۰۲-۱۰-۰۵

درمان چین و چروک با بوتاکس - آیا درمانی بی خطر است؟

بوتاکس® یکی از محبوب‌ترین مواد مختلف در مقابل چین و چروک‌های آزاردهنده و مزاحم است. با کاهش موثر عضلاتی که چین‌ها را فعال می‌کنند، پوست صاف‌تر می‌شود و به طرز چشمگیری جوان‌تر به نظر می‌رسد. بوتولینوم توکسین یکی از قوی‌ترین سموم شناخته‌شده است. اما چگونه این درمان کاملاً ایمن برای بیماران است؟ چگونه بوتاکس® علیه چین و چروک‌ها اثر می‌کند؟ و علاوه بر درمان چین و چروک با بوتاکس®، این ماده برای کاربردهای پزشکی دیگر نیز مناسب است؟

 

بوتولینوم توکسین چیست؟

در زبان عامیانه، بوتولینوم توکسین نوع A که در پزشکی استفاده می‌شود، معمولاً با نام تجاری بوتاکس® (Botox®) کوتاه می‌شود. شرکت‌های داروسازی دیگر این ماده را با نام‌های مختلفی مانند Azzalure®، Bocouture® یا Vistabel® تولید می‌کنند، اما بوتاکس® به عنوان نام عمومی شناخته شده است.

بوتولینوم توکسین یک سم نیرومند است که از نژاد باکتری کلستریدیوم بوتولینوم (Clostridium botulinum) جدا می‌شود. اولین بار این سم در ارتباط با مسمومیت کالباس (بوتولیسم) مشاهده شد. نام «بوتولینوم توکسین» از لاتین می‌آید؛ botulus به معنای کالباس و toxin به معنای سم است. مصرف گوشت فاسد یا سبزیجات غیر بهداشتی موجب آزاد شدن این باکتری در بدن می‌شد و سم بوتولینوم توکسین علائم لاعلاجی از خود نشان می‌داد که زندگی را تهدید می‌کرد.

در پزشکی، بوتولینوم توکسین به شکل خالص استفاده نمی‌شود، بلکه بسیار ضعیف شده استفاده می‌شود. از این رو با استفاده صحیح، برای بدن بی‌خطر است.

 

بوتاکس® به عنوان دارو

پتانسیل بوتاکس® در زمینه پزشکی ابتدا در درمان اسپاسم‌ها و کرامپ‌های عضلانی مانند اسپاسم پلک چشم تشخیص داده شد و استفاده شد. در دهه 1990، این ماده برای نخستین بار به عنوان یک محصول یا محصولات مختلف بوتولینوم توکسین مجاز شد. در هنگام درمان‌های صورتی، اثر صاف‌کنندگی چین‌ها با بوتاکس® مشاهده شد که این ماده را نیز برای زمینه زیبایی جذاب کرد.

ابتدا بوتولینوم توکسین به عنوان یک محصول Off-Label مورد استفاده قرار گرفت؛ این به معنای استفاده از محصول بدون مجوز رسمی برای صاف‌کردن چین‌ها بود. در سال 2006، اولین مجوز برای منطقه چین‌های گابلا به دنبال آمد. سایر نشانه‌ها به تدریج اضافه شدند. امروزه بوتاکس® یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین مواد مختلف در مقابل چین‌های آزاردهنده است.

 

چگونه بوتاکس® اثر می‌کند؟

بوتولینوم توکسین از آزادسازی یک پیام‌رسان خاص در بدن جلوگیری می‌کند. این پیام‌رسان به طور طبیعی مسئول انتقال اطلاعات از اعصاب به عضلات مربوطه است. با عدم آزادسازی این پیام‌رسان به وسیله بوتولینوم توکسین، زنجیره اطلاعات اختلال می‌کند. عضلات دیگر تحریک به انقباض نمی‌شوند و به جای آن، رخشش می‌کنند. این باعث صاف‌شدن پوست روی آن می‌شود و چین‌های مزاحم میمیک از بین می‌روند.

بسته به نوع استفاده، به همین روش نیز اسپاسم‌های عضلانی، لرزش عضلات، سردرد و فشارهای عضلانی و همچنین عرق‌ریزی زیاد (که در آن انتقال اطلاعات به غدد عرق را مختل می‌کند) نیز درمان می‌شوند.

بوتاکس

چه چین‌هایی با بوتاکس® قابل درمان هستند؟

بوتولینوم توکسین برای کاهش چین‌های میمیک مناسب است. این چین‌ها به واسطه حرکت عضلات ایجاد می‌شوند. آن‌ها عمدتاً در منطقه پیشانی، ابروها و حوالی چشم‌ها، همچنین در دهان موجود هستند.

 

چین‌های معمولی که با بوتاکس® قابل درمان هستند عبارتند از:

  • چین‌های گابلا (میان ابروها، همچنین به عنوان "چین غضب" شناخته می‌شوند)
  • چین‌های پیشانی (چین‌های فکرکنان)
  • چین‌های کلاغی
  • چین‌های حوالی دهان
  • چین‌های گردن

 

بوتولینوم توکسین

کاربردهای دیگر بوتولینوم توکسین

علاوه بر درمان چین‌ها، بوتولینوم توکسین، همانطور که گفته شد، مناسب برای درمان لرزش و اسپاسم عضلانی است. همچنین، این ماده می‌تواند برای کاهش درد‌های مزمن و میگرن مورد استفاده قرار گیرد. یک منطقه دیگر برای استفاده از بوتولینوم توکسین، درمان بروکسیسموس (فشار دندان) است. در این حالت، بوتولینوم توکسین به عضله چانه تزریق می‌شود تا آن را ضعیف کند و در نتیجه فشار دندان کاهش یابد، بدون تأثیر منفی بر عملکردهای اساسی مانند جویدن یا صحبت کردن. بوتاکس® همچنین برای درمان عرق‌ریزی شدید (هیپرهیدروز) مناسب است. این ماده فعالیت غدد عرق‌ریز را کاهش می‌دهد و به‌دلیل آن، کمتر عرق در ناحیه آزاد می‌شود.

 

این تنها برخی از مثال‌ها برای استفاده از بوتولینوم توکسین در پزشکی هستند. از آن‌جایی که بوتولینوم توکسین توسط بدن خواهد شد، هر درمان مربوطه باید بعد از چند ماه تکرار شود تا اثرات آن تازه و نو تجدید شوند.

 

اطلاعات بیشتر در مورد درمان چین‌ها با بوتاکس®

آیا می‌خواهید بیشتر درباره امکانات بوتولینوم توکسین در درمان چین‌ها بدانید؟ با خوشحالی کارشناسان متخصص ما در کلینیک سعادت آباد آماده بوده تا در یک گفتگوی جامع در مورد درمان  و دیگر درمان‌های زیبایی در پزشکی زیبایی به شما مشاوره خواهد داد. به‌راحتی می‌توانید وقت خود را برای مشاوره غیرتعهدی انجام دهید. به شما خوش‌آمد می‌گوییم!

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.