درمان ریزش مو با تزریق پی آر پی
خدمات کاشت۱۴۰۳-۲۱-۰۱

درمان ریزش مو با تزریق پی آر پی

اگر از ریزش شدید مو رنج می‌برید و یا نگران طاسی هستید بدانید که شما تنها نیستید و بسیاری از افراد از این مشکل رنج می‎برند اما برخی سریعاً به دنبال راهکار مناسب برای درمان می‌روند و برخی دیگر به دلیل داشتن باورهای غلط از جمله اینکه طاسی قابل پیشگیری نیست تن به ریزش کامل مو و از دست دادن موهای سر می‌دهند. امروزه به دنبال پیشرفت علم و تکنیک‌های جراحی، درمان بسیاری از مشکلات که شاید در گذشته حتی غیرقابل تصور بود ممکن شده است که از جمله آن می‌توان به درمان قطعی ریزش مو و جلوگیری از طاسی با تزریق پی آر پی اشاره کرد.

 

پی آر پی مو چیست؟

تزریق پی آر پی روشی ترمیمی و درمانی است که طی آن پلاسمای موجود در خون خود بیمار به پوست سر تزریق می‌شود. پی آر پی جهت ترمیم و بازسازی بافت آسیب‌دیده و افزایش رشد موها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش درمانی گاهی در ترکیب با روش‌های دیگر همچون کاشت مو و دیگر عمل‌های ترمیم پوست و مو قابل استفاده است.

پی آر پی چگونه به رشد و ترمیم موها کمک می‌کند؟

پی آر پی یا همان پلاسمای غنی شده تقریباً پنج برابر بیش از خون حاوی پلاکت است در نتیجه حاوی فاکتورهای رشد بیشتری می‌باشد از این رو تزریق آن می‌تواند به سرعت موجب بهبودی و ترمیم رشد موها شود. آنچه در نتیجه تزریق پی آر پی مهم می‌باشد آن است که تنها افرادی کاندید مناسب این روش می‌باشند که به تازگی موهای خود را از دست داده باشند؛ زیرا احیا و تقویت رشد موها در افرادی که حجم بالایی از موهای خود را از دست داده‌اند با این روش کمی سخت می‌باشد و ممکن است فرد به نتیجه مطلوب دست پیدا نکند.

مراحل درمان مو با پی آر پی چگونه است؟

ازآنجایی‌ که برای درمان پی آر پی نیاز به خون‌گیری از بیماران وجود دارد به افراد توصیه می‌شود با معده خالی به کلینیک مراجعه نکنند و حتماً یک وعده غذایی مناسب مصرف کرده باشند. برای شروع کار پزشک از بازوی بیمار نمونه خون دریافت می‌کند و سپس به مدت 10 دقیقه آن را در دستگاه سانتریفیوژ قرار می‌دهد. بعد از جدا سازی نمونه خون دریافتی به سه لایه پلاسمای بدون پلاکت، پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) و سلول‌های قرمز خون تقسیم می‌شود. سپس پزشک در ناحیه درمان (سر بیمار) از داروهای بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند و در نهایت پلاسمای غنی از پلاکت را به نواحی مختلف سر به آرامی تزریق می‌کند.

درمان ریزش مو با تزریق پی آر پی

تزریق پی آر پی به سر چقدر به زمان نیاز دارد؟

مدت زمان و تعداد جلسات تزریق پی آر پی به حجم موهای از دست رفته، تراکم موها و علت ریزش موی افراد بستگی دارد به گونه‌ای که برخی افراد طی دو جلسه به نتیجه مطلوب دست پیدا می‌کنند اما برخی دیگر ممکن است به تعداد جلسات بیشتری نیاز داشته باشند. مدت زمان هر جلسه نیز به حجم طاسی و ریزش مو بستگی دارد اما به طور کلی به افراد توصیه می‌شود حدود 30 دقیقه زمان را برای این منظور در نظر بگیرند.

رشد موها چه مدت بعد از تزریق قابل مشاهده خواهد بود؟

به صورت میانگین افراد برای مشاهده نتیجه مطلوب باید شش ماه تأمل کنند و سپس به مرور شاهد رشد موها و افزایش تراکم آن خواهند بود. افراد در صورت مشاهده نتیجه برای افزایش اثرات درمان می‌توانند درمان را در فواصل زمانی مشخص تکرار کنند.

درمان ریزش مو با تزریق پی آر پی

آیا پی آر پی مو خطر دارد؟

از آنجایی که پلاسمای تزریقی از خون خود بیمار دریافت می‌شود احتمال بروز عوارض شدید و خطرناک نزدیک به صفر است البته ممکن است فرد پس از درمان دچار عوارض خفیفی مانند خونریزی در محل درمان، تورم و التهاب، سوزش و غیره شود که پیشگیری از این عوارض و درمان آن نیاز به مداخلات جدی درمانی ندارد و عمدتاً به مرور زمان خود به خود بهبود می‌یابد.

همه افراد قادر به تزریق پی آر پی هستند؟

با وجود اینکه تزریق پی آر پی یک روش ایمن و کم تهاجم است اما انجام آن برای تمام افراد ممکن نیست برای مثال افرادی که دچار کاهش پلاکت خون هستند، افرادی که از ناراحتی‌های شدید کبدی رنج می‌برند، بیمارانی که دچار عفونت‌های فعال پوست سر هستند و افرادی که از داروهای رقیق کننده خون به صورت مداوم استفاده می‌کنند کاندید مناسبی برای درمان با این روش نیستند.

ماندگاری پی آر پی چقدر است؟

نتیجه حاصل از درمان پی آر پی به عوامل مختلفی از جمله سبک زندگی افراد، رژیم غذایی، نوع آرایش مو و نحوه مراقبت از موها بستگی دارد اما به صورت میانگین نتایج حاصل از تزریق پی آر پی 12 ماه ماندگاری دارد که افراد در صورت مشاهده بهبودی می‌توانند درمان را برای یک جلسه تکرار کنند.

برای درمان ریزش مو چند جلسه پی آر پی نیاز است؟

پی آر پی مو به حداقل سه جلسه درمانی با فاصله ۴ تا ۶ هفته از هم نیاز دارد. برای حفظ نتیجه PRP مو لازم است هر ۴ تا ۶ ماه یک‌بار مجدد برای تزریق اقدام کرد.

مزایای استفاده از PRP چیست؟

بهره‌مندی از این روش برای ترمیم و افزایش سرعت رشد موها دارای مزایای بسیاری است که از جمله آن می‌توان به ایمنی بالا، دوران بهبود سریع، مقرون به صرفه بودن، طبیعی بودن نتیجه درمان، عدم نیاز به بیهوشی عمومی، عدم نیاز به ماندن در منزل برای استراحت، تولید موهایی قوی‌‌تر، افزایش تشکیل عروق خونی، افزایش کلاژنسازی و انجام بدون نیاز به ایجاد برش و بخیه اشاره کرد.

هزینه پی آر پی برای درمان ریزش مو چقدر است؟

معمولاً هزینه نهایی بسته به شرایط بالینی فرد، نوع ریزش مو، سن، تعداد جلسات درمانی و میزان مهارت پزشک متغیر است. بیماران می‌توانند قبل از آغاز درمان در جلسه مشاوره در این خصوص به صورت دقیق اطلاعات کسب کنند.

 درمان ریزش مو با تزریق پی آر پی

مراقبت‌های بعد از تزریق پی آر پی مو چگونه است؟

به بیماران توصیه می‌شود برای رسیدن به نتیجه مطلوب و افزایش مدت ماندگاری آن مراقبت‌های توصیه شده توسط پزشک را به خوبی رعایت کنند؛ زیرا عدم مراقبت کافی از موها نتیجه نهایی را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار می‌دهند. از جمله مراقبت‌های لازم بعد از PRP مو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. به مدت یک هفته از مصرف داروها، ویتامین‌ها و مواد غذایی رقیق کننده خون خودداری کنند
  2. روزانه استحمام داشته باشند و بهداشت مو و پوست سر را به خوبی رعایت کنند
  3. از پوشش‌هایی مانند کلاه و دستمال سر که مانع رسیدن هوا به محل درمان می‌شود در روزهای ابتدایی درمان خودداری کنند
  4. داروها و مکمل‌های توصیه شده توسط پزشک را سر وقت و به درستی مصرف کنند
  5. تا ۴۸ ساعت بعد از تزریق در معرض نور خورشید قرار نگیرند
  6. به مدت یک هفته از رنگ کردن موهای خود اجتناب کنند و پس از این مدت نیز با مشورت پزشک انجام دهند
  7. تا حد امکان برای فرم دهی و حالت دادن به موها به مدت یک هفته از مواد شیمیایی استفاده نکنند
  8. از دستکاری محل درمان به خصوص خاراندن پوست سر به شدت اجتناب کنند
  9. درصورتی‌که بیمار در ناحیه تحت درمان احساس درد داشت باید فوراً به پزشک درمانگر خود مراجعه کند

چرا کلینیک سعادت آباد انتخاب مناسبی برای تزریق پی آر پی مو است؟

کلینیک سعادت آباد به‌ دلیل داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت، تیم پزشکی مجرب و ماهر، تجهیزات و امکانات پیشرفته و همچنین مشاوره رایگان قبل و بعد از عمل از بهترین و معتبرترین کلینیک‌های تخصصی در حوزه پوست و مو است.

 

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.