تفاوت لیزر با ژل و بدون ژل چیست؟ بررسی تاثیر هر دو روش
خدمات لیزر۱۴۰۳-۲۳-۰۲

تفاوت لیزر با ژل و بدون ژل چیست؟ بررسی تاثیر هر دو روش

ژل خنک‌کننده به بی‌حسی موضعی سطح پوست قبل از لیزر موهای زائد کمک می‌کند و درد را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، ژل با داشتن خواص خنک کنندگی به تسکین پوست و کاهش قرمزی و التهاب کمک می‌کند. در این مقاله، علاوه‌بر توضیح تفاوت لیزر با ژل و بدون ژل، بهترین مرکز خدمات لیزر، لیزر اربیوم، اندولیفت و لیزر موهای زائد معرفی می‌شود.

تفاوت لیزر با ژل و بدون ژل چیست؟ بررسی تاثیر هر دو روش

لیزر در فرآیندی به نام فوتو ترمولیز انتخابی موها را از بین می‌برد. در این فرآیند، میزان دقیق و کنترل شده‌ای از پرتو لیزر در ‌طول موج مناسب برای نابود کردن فولیکول مو یا سلول‌های مولد مو استفاده می‌شود. این طول موج به سلول‌های پوست اطراف آسیب نمی‌زند و به‌صورت کاملا انتخابی عمل می‌کند.

لیزر به دو روش با ژل و بدون ژل انجام می‌شود. ژل ماده‌ای شفاف است که قبل از لیزر روی پوست اعمال می‌شود. در اکثر دستگاه‌های لیزر، ژل به‌عنوان عامل تماسی و لایه محافظ خنک‌کننده پوست در نواحی لیزر به‌کار می‌رود. به‌دلیل ترکیباتی از جمله تثبیت کننده‌های UV و مرطوب کننده‌های سازگار با پوست، ژل لیزر آلرژی زایی بسیار کمی دارد. 

هدف اصلی این ژل محافظت از پوست در برابر حرارت لیزر و کاهش درد و ناراحتی در حین خدمات لیزر است. ژل باعث می‌شود که لیزر به‌طور موثرتری به پوست نفوذ کند و نتایج بهتری در پی دارد. دیگر اثرات مفید ژل هنگام لیزر عبارتند از:

کاهش درد 

لیزر موهای زائد با درد زیادی همراه است و ژل خنک‌کننده با بی‌حس کردن پوست و راحت‌تر کردن فرایند لیزر به کاهش درد کمک می‌کند.

کاهش التهاب پوست 

ژل به‌دلیل خاصیت خنک کنندگی به تسکین پوست و کاهش قرمزی و التهابی که در طول فرایند لیزر رخ می‌دهد کمک می‌کند و در نتیجه، به راحت‌تر شدن لیزر و کاهش درد در روند بهبودی موثر است.

افزایش کارایی فرایند لیزر

اگر پوست بیش از حد گرم شود، توانایی لیزر برای هدف قرار دادن موثر فولیکول مو مختل می‌شود. ژل خنک‌کننده با کاهش دمای پوست هدف قرار دادن فولیکول مو را آسان‌تر می‌کند و اثربخشی درمان را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر، ژل، انرژی لیزر را افزایش می‌دهد تا به بهترین شکل به موها منتقل شود و در نتیجه به افزایش کارایی کمک می‌کند.

کاهش عوارض جانبی 

لیزر موهای زائد می‌تواند عوارض جانبی مانند قرمزی، تورم و تاول ایجاد کند. استفاده از ژل خنک‌کننده در طول عمل می‌تواند با تسکین پوست و کاهش التهاب به کاهش خطر این عوارض جانبی کمک کند. همچنین، با استفاده از ژل، پوست کمتر تحریک شده و خراش‌ها یا آسیب‌های پوستی کمتری ایجاد خواهد شد.

ژل خنک‌کننده لیزر حدود 30 دقیقه اثرگذار است و درد را کاهش می‌دهد. پس از این مدت، اپراتور با توجه به میزان زمان مورد نیاز ممکن است از ژل بیشتر استفاده کند.

تفاوت لیزر با ژل و بدون ژل

لیزر بدون ژل

لیزر بدون ژل جدیدترین تکنولوژی در از بین بردن موهای زائد است که در این روش، موهای زائد بدون تماس با پوست از بین می‌روند. 

لیزر بدون ژل نیاز به دستگاه‌های مخصوص دارد و اگر با دستگاه‌های معمول انجام شود، پوست خواهد سوخت. دلیل این امر تماس هندپیس با پوست شما است.

در استفاده از دستگاه لیزر بدون ژل احتمال سوختن پوست صفر است. از طرف دیگر از آنجایی که لیزر با ژل محدودیت‌های مختص به خود را دارد، لیزر بدون ژل می‌تواند یک جایگزین مناسب برای آن باشد.

مزایای لیزر بدون ژل

برای افزایش آگاهی شما در ارتباط با خدمات لیزر بدون ژل به بررسی مزایای آن می‌پردازیم که برخی از این مزایا عبارتند از:

- طول موج بسیار بالا و قدرت نفوذ بیشتر به فولیکول مو

- سرعت بالاتر درمقایسه با دیگر دستگاه‌ها

- حذف یکدست موهای زائد

- نیاز به تعداد جلسات کم‌تر

- کمک به جوانسازی پوست

- بهداشت بالا به‌دلیل عدم تماس با بدن

سیستم کولینگ لیزر بدون ژل بسیار قوی است و به افراد کمک می‌کند تجربه خوشایندتری از استفاده از این لیزر داشته باشند.

تفاوت لیزر با ژل و بدون ژل

کلینیک زیبایی سعادت آباد

اگر به هر دلیلی به انجام لیزرموهای زائد بدون ژل تمایل دارید، باید نکاتی را مدنظر داشته باشید که یکی از این نکات استفاده از داروهای ضددرد یا کرم بی‌حس‌کننده بر روی پوست قبل از لیزر است که از این کرم‌ها در لیزر اربیوم نیز استفاده می‌شود. بعد از انجام لیزر نیز توصیه می‌شود با یک مرطوب‌کننده ملایم و غیر معطر به تسکین و آب‌رسانی پوست کمک کنید.

علاوه‌بر این، انتخاب یک مرکز خدمات لیزر معتبر با بهترین و به‌روزترین دستگاه‌های لیزر مجهز به سیستم خنک‌کننده یا کولینگ قدرتمند باعث کاهش عوارض می‌شود. یکی از این مراکز کلینیک زیبایی سعادت آباد است که به یکی از بهترین و مجهزترین مراکز پزشکی در ایران تبدیل شده است. کلینیک سعادت آباد از جدیدترین تجهیزات پزشکی و دستگاه‌های لیزری استفاده می‌کند و با بهره‌گیری از کادر ماهر از جمله پزشکان متخصص، مجرب و پرسنلی خوش رفتار و باتجربه، خدمات ارزنده‌ای به زیباجویان ارائه می‌دهد.

جمع‌بندی

لیزر موهای زائد با ژل مانع از سوختگی سطح پوست می‌شود و به خنک کنندگی پوست بسیار کمک می‌کند. لیزر بدون ژل، باعث سوختگی پوست و حرکت نادرست هندپیس بر روی پوست می‌شود. اگر سطح پوست با پالس‌های لیزر گرم ‌شود، لیزر نمی‌تواند فولیکول مو را به‌راحتی هدف‌گیری کند. اما لیزر بدون ژل نیز مزایایی زیادی دارد.

 

سوالات متداول

چرا لیزر با ژل به تعداد جلسات بیشتری نیاز دارد؟

ژل باید به دقت روی پوست پخش شود که فرایند را زمان‌بر می‌کند.

آیا می‌توان از کرم بی‌حس‌کننده به جای ژل خنک‌کننده استفاده نمود؟

هر دوی این محصولات برای کاهش درد استفاده می‌شوند و باید قبل از استفاده، با اپراتور صحبت نمایید تا تصمیم بهتری بگیرید.

آیا در لیزر بدون ژل، امکان سوختن پوست وجود دارد؟

در انجام لیزر، دستگاه با پوست هیچ گونه تماسی ندارد و ازاین‌رو سوختن پوست نیز غیر محتمل است و جای نگرانی ندارد.

آیا لیزر موهای زائد عوارض خاصی دارد؟

عوارضی از جمله احساس درد یا سوزش خفیف، قرمزی و در برخی موارد نادر دمل و تاول طبیعی است و به‌صورت خودبه‌خود رفع می‌شوند.

آیا از بین رفتن موها دائمی است؟

در لیزر مستقیما فولیکول مو هدف قرار می‌گیرد و در نتیجه، ۷۰ تا ۸۰ درصد موها بعد از جلسه آخر به طور دائم برطرف می‌شوند و امکان رشد آن‌ها از بین می‌رود. 

 

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.