انواع فرم بینی قبل و بعد از عمل رینوپلاستی
خدمات جراحی۱۴۰۳-۲۴-۰۲

انواع فرم بینی قبل و بعد از عمل رینوپلاستی

 امروزه با انجام جراحی بینی، همه افراد می‌توانند بینی خود را به شکل دلخواه درآورند. با استفاده از تکنیک‌های مختلف مانند تراش، جابه‌جایی یا پیوند استخوان و غضروف‌های بینی، می توان به فرم دلخواه خود رسید. انواع فرم بینی می‌تواند در نتیجه عمل تاثیر بسیاری بگذارد. شکل اولیه بینی و ویژگی های صورت شما، در میزان مداخله پزشکی بسیار تاثیرگذار است. هر نوع بینی برای هر صورتی مناسب نیست بنابراین پزشک با توجه به این ویژگی‌ها، مناسب‌ترین نوع بینی را برای شما انتخاب می كند. در این مقاله‌ به معرفی انواع فرم‌ های بینی می‌پردازیم.

معرفی انواع فرم بينی

معرفی انواع فرم بینی

بینی افراد نیز مانند خیلی از ویژگی های دیگر فردی منحصر به فرد است. با این حال، می‌توانیم اشکال بینی را با توجه به تفاوت ‌های آن تعریف کنیم. انواع فرم بینی شامل موارد زیر می‌شود:

بینی رومی: برآمدگی نوک بینی از محل قاعده بینی به بیرون می‌ باشد و یک انحنای خمیده دارد.

بینی قوسی: برآمدگی نوک بینی به شکل یک قوس خمیده شکل است.

بینی کوچک: طول کوتاهی دارد و معمولاً برآمدگی نسبتاً کمی از نوک بینی دارد.

بینی بزرگ: برآمدگی بیشتری از نوک بینی دارد و اغلب به طول بیشتری نیز دیده می‌شود.

بینی پروفیل بال: که در آن برآمدگی نوک بینی نسبت به برخی از قسمت ‌های دیگر بینی بیشتر است.

بینی کلفت: برآمدگی زیادی از نوک بینی دارد و عرض قاعده بینی بیشتری دارد.

بینی غمگین: نوک بینی به سمت پایین خمیده است.

بینی مستقیم: نوک بینی به صورت مستقیم به بیرون از قاعده بینی خارج می‌شود بدون هیچ انحنای خاصی.

هر یک از این انواع بینی می‌تواند به شکل و شمایل صورت فرد ویژگی‌های خاصی را اضافه کند، در نتیجه جراح بینی، ویژگی های چهره هر فرد را با انواع فرم های بینی مد نظر قرار می دهد و با توجه به آن تكنیك جراحی را انتخاب می كند.

معرفی انواع فرم بينی

بینی كوتاه

بینی های كوتاه، معمولاً دارای تیغه‌ای صاف، کوتاه و پهن می باشند. نوک بینی در این نوع بینی کوتاه و صاف است و به طور کلی بینی به شکل شیپوری و با نوک برآمده مشاهده می‌شود، که این ویژگی اغلب در خانم ‌ها دیده می‌شود.

بینی بلند

بینی بلند معمولاً دارای شکلی بلند و قوس دار است. این نوع بینی ممکن است افتادگی داشته باشد که اغلب طولانی است و نوک آن به سمت پایین انحراف پیدا می كند.

بینی خمیده

بینی خمیده معمولاً دارای شکلی قلاب‌دار است که منحنی محدبی در نیمرخ دارد و برجستگی روی پل بینی وجود دارد. این نوع بینی می‌تواند انحنای مشخص‌تری نسبت به بینی عقابی داشته باشد که به سمت پایین تمایل دارد.

بینی گوشتی

بینی گوشتی معمولاً با حجم زیادی از چربی و پوست در ناحیه نوک مشخص می‌شود. حجم غضروف در بینی گوشتی معمولاً کمتر از سایر بینی‌ ها می باشد و به همین دلیل شکل دادن به آن دشوارتر است.

بینی استخوانی

بینی‌های استخوانی، معمولاً با قوز یا انحنا کمی که در میانه آنها دیده می‌شود، شناخته می‌شوند. این نوع بینی‌ها دارای تجمع چربی کمتری هستند، به همین علت فرم استخوان و غضروف‌ها به ‌خوبی نمایان است.

انواع بینی گوشتی

بینی پهن: این مدل بینی معمولاً دارای پل بلند اما پهن است و سوراخ‌های بزرگ و برجسته دارد. این نوع بینی اغلب در افراد با نژاد آفریقایی و پوست تیره دیده می‌شود. بسیاری از افراد با بینی پهن تمایل دارند که جراحی زیبایی بینی انجام دهند و بینی خود را باریک ‌تر کنند.

بینی کوفته ‌ای: دارای نوک گردی است که به ‌سمت بیرون کشیده شده‌ است. نوک این مدل بینی معمولاً به ‌صورت متورم و نامتناسب با بقیه اجزا صورت است. تجمع بیش از حد غدد چربی موجب ایجاد بینی کوفته‌ای و فرم گرد آن می‌شود.

معرفی انواع فرم بينی

انواع بینی استخوانی

بینی سر بالا: بینی سربالا، به علت کوچک بودن، فرورفتگی کم در قسمت پل و انحنای نوک بینی به ‌سمت بالا، یکی از محبوب ‌ترین فرم‌ های بینی در جهان محسوب می شوند. بسیاری از افراد نیز هنگام جراحی بینی این نوع فرم بینی را ترجیح می‌دهند. بینی سربالا همچنین در جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی بسیار مورد توجه است.

بینی رومی: بینی رومی یک پل برجسته دارد که باعث می‌شود کمی خمیده به نظر برسد. این نوع بینی کمی از صورت بیرون زده ‌است و اغلب به بینی ‌های مجسمه ‌های روم باستان شباهت دارد و به همین علت به این فرم بینی، بینی رومی گفته می شود.

بینی ناهموار: این نوع بینی با خطوط ناهموار و غیر صاف خود شناخته می‌شود و معمولاً دارای قوز است. افرادی که بینی ناهموار دارند ممکن است برجستگی ظریفی در شیب بینی خود داشته باشند.

بینی باریك و تیز: این نوع بینی تا حدودی شبیه به بینی سربالا است، اما نسبت به بینی سربالا کمی گردتر است و شیب بیشتری دارد؛ همچنین نوک آن تیز و بالاتر می باشد. سوراخ‌های بینی در این فرم از رو به رو دیده می‌شوند.

بینی عقابی: این نوع بینی، با انحنای چشمگیر بینی و قوز بزرگ آن مشخص می‌شود. این نوع بینی كه به منقار عقاب شباهت دارد در ظاهر فرد، به‌ خصوص در نمای نیمرخ، تأثیر زیادی دارد.

بینی یونانی: بینی یونانی، که گاهی به آن بینی صاف نیز گفته می‌شود، کاملاً صاف و بدون هیچ ‌گونه انحنا یا برآمدگی است. این نوع بینی از نظر زیبایی ‌شناختی به عنوان استانداردترین فرم بینی شناخته می‌شود كه از مجسمه‌های یونان باستان الهام گرفته شده است.

بینی آسیای شرقی: بینی آسیای شرقی دارای فرمی باریک، صاف و نوک کوتاه است، با این حال ظاهر این مدل بینی در کشورهای مختلف ممکن است متفاوت باشد. این نوع بینی معمولاً فرورفتگی ندارد و بسیاری از مردم کشورهای آسیای شرقی این فرم بینی را دارند.

انواع فرم بینی بر اساس نژاد و قومیت

ویژگی ‌های ظاهری افراد در سراسر جهان تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله آب و هوا، جغرافیا و ژنتیک قرار می‌گیرند. این عوامل می‌توانند تاثیر زیادی بر فرم بینی افراد داشته باشند. به عنوان مثال، در مناطقی با آب و هوای گرم و مرطوب، بینی ‌ها ممکن است باریک ‌تر و کمتر برآمده باشند تا از افزایش فشار و گرما در طول روز جلوگیری شود. در مقابل، در مناطقی با آب و هوای سرد و خشک، بینی ‌ها ممکن است باریک ‌تر و بلندتر باشند. همچنین، ژنتیک نقش مهمی در تعیین فرم بینی افراد ایفا می‌کند.

نژاد آفریقایی-آمریکایی: این افراد معمولاً بینی ‌هایی با تیغه ‌ها و حفره ‌های بزرگ دارند. در این بینی ‌ها، برجستگی کمی در قسمت پل دیده می‌شود و طول آن متناسب با بقیه ویژگی‌ های صورت است. پوست بینی در این نژاد بسیار ضخیم است که این یکی از مهم ‌ترین عوامل برجستگی بینی در این افراد می‌باشد.

نژاد آسیایی: افراد با نژاد آسیایی معمولاً بینی‌هایی کوتاه دارند و نوک آن‌ها گرد می باشد. در جراحی رینوپلاستی بینی های آسیایی، جراح به دلیل اینكه بینی به رشد كامل خود نرسیده و نسبت به صورت كوچك تر است باید به نوک بینی غضروف اضافه کند. این غضروف‌ها از طریق تیغه میانی بینی و دنده‌ ها از بدن فرد جدا شده و به بینی پیوند داده می‌شوند.

نژاد خاورمیانه: اغلب به افراد ساكن کشورهایی مانند ایران، ترکیه و کشورهای عربی اشاره دارد. این فرم بینی معمولاً نوک پهنی دارد و دارای قوزی در قسمت پل بینی می باشد، همچنین غضروف و پوست این نوع بینی نیز به طور معمول ضخیم تر است.

معرفی انواع فرم بينی

نتیجه گیری

جراحی زیبایی بینی می‌تواند به‌ عنوان راهکاری برای ترمیم و اصلاح بسیاری از ناهنجاری ‌هایی که تناسب ظاهری بینی را بهم می‌ریزد، مورد استفاده قرار گیرد. اما میزان مداخله در طول عمل بیشتر از هر چیزی به شکل اولیه بینی شما بستگی دارد. پزشک با بررسی و معاینه ظاهر اولیه بینی شما و تناسب آن با ابعاد صورت، اصلاحات لازم را برای شما اجرا خواهد کرد. ما در این مقاله به تشریح انواع فرم های بینی پرداختیم. بینی افراد می تواند فرم های مختلفی داشته باشد كه پزشك هنگام جراحی به ویژگی های صورت شما توجه خواهد كرد تا نتیجه ‌ای طبیعی و هماهنگ با نیازهای چهره تان به دست آید. با این حال مطالعه مقالاتی از این دست می تواند به آشنایی شما با آناتومی بینی خود و كسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی دقیق تر در مورد جراحی زیبایی بینی كمك كند.

سوالات متداول

بهترین فرم بینی كدام نوع است؟

بینی های با فرم سربالا به عنوان محبوب ترین و بهترین نوع بینی شناخته می شوند.

متداول ترین فرم بینی كدام نوع است؟

بینی گوشتی متداول ترین نوع بینی در بین افراد است.

آبا افزایش سن روی بزرگ شدن بینی تاثیرگذار است؟

این موضوع در افراد مختلف متفاوت است، اما اغلب در دوران بلوغ ظاهر بینی تغییر می كنند و گاهاً بزرگ تر می شود.

کلینیک سعادت آباد
جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت
با متخصصی جراحی و زیبایی ما تماس بگیرید.
برای مشاوره با دکتر جراحی زیبایی سعادت آباد کلیک کن.